Ağrı Barosu'ndan başörtülü fotoğrafla ruhsat
Danıştay 8'inci Dairesi, Türkiye Barolar Birliği'nin 20'nci maddesindeki 'Avukat ve avukat stajyerleri mesleğe yaraşır bir kılık ve kıyafetle başları açık olarak mahkemelerde görev yaparlar' düzenlemesindeki 'başları açık' ibaresinin yürütmesini oy çokluğu ile kaldırmıştı. Duruşmalara başörtülü olarak girilmesinin önünü açan karar sonrası Ağrı Barosu'nda stajını tamamlayan Betül Aslan, Türkiye Barolar Birliğine (TBB) başvururak avukatlık ruhsatnamesinde türbanlı fotoğrafının bulunmasını istedi. Talebi olumlu karşılayan TBB de Betül Aslan'ın başötürlü fotoğrafının bulunduğu ruhsatnameyi gönderdi.

Baro Başkanı Ali Artuk, bu durumun Türkiye'de bir ilk olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Danıştay'ın kararından sonra olumlu gelişmeler yaşanıyor. İnanç özgürlüğü temelinde başörtülü avukatların duruşmaya girmesindeki karar yerindedir. Baro yönetim kurulunun yaptığı değerlendirme sonrası ruhsatı Betül Aslan'a teslim ettik. Bize gönderilen ruhsat ve kimliğin fotoğrafları başörtülü olması Türkiye'de bir ilktir. Bu ilki de Ağrı Barosu yaptı. Bunun sevincini ve mutluluğunu yaşıyoruz."
Asef ULAŞ/AĞRI, (DHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
stj. av. 5 yıl önce

sevindirici

Avatar
av.34 5 yıl önce

ülkenin normalleşme sürecine girdiğini görmek çok sevindirici meslektaşıma mücadelesinden dolayı tebrik ve taktirlerimi sunuyorum...

Avatar
Av. Güneş Gürseler 5 yıl önce

DANIŞTAY KARARI VE AVUKAT CÜBBESİ


Av. İ. Güneş Gürseler


Danıştay 8. Dairesi’nin; Türkiye Barolar Birliği Meslek Kurallarının 20. maddesinde yer alan "başları açık" ibaresinin yürütmesinin durdurulmasına ilişkin oyçokluğu ile aldığı kararı, son yıllarda insanımızın kendisini davranışları ile Müslümanlığını ilan etme zorunda hissetmesinin bir aşaması olarak görüyorum. Kararın; avukatlığın serbest meslek niteliğine ve başın açık olmasının din ve vicdan hürriyeti ile ilişkisine ilişkin yönleri başka yazıların konusudur. Kararın temel anlayışı ve fiili sonuçlarına dikkat çekmek istiyorum.

Öncelikle, dairenin çoğunluktaki sayın üyelerinin mantık yürütmelerine temel oluşturan anlayışı; “Dava konusu madde ile avukatlık mesleğinin bir serbest meslek olduğu hususu değerlendirilmeksizin sadece yürütülen hizmetin kamu hizmeti olduğundan bahisle kamu görevlilerinin uymakla yükümlü olduğu yürürlükteki mevzuat hükümleriyle getirilen kurallara benzer nitelikte bir uygulama yapılarak bu k