AVUKATLIK SINAVI İPTAL!
Hatırlanacağı üzere, 17 Haziranda yayımlanan yönetmelik ile avukatlık stajına kabul edilme ve stajyerlerin avukatlığa atanması için sınav öngörülmüştü. Tıklayın.

Ancak, Mecliste görüşülmekte olan torba tasarıya eklenen yeni bir maddeye göre, avukatlığa sınav ile atama yapılmasının yönetmelikle düzenlenemeyeceği yönünde bir hüküm konulmaktadır.

İŞTE O HÜKÜM

MADDE 81- 19/3/1969 tarihli ve 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 182 nci maddesinin birinci fıkrasının ikinci cümlesinde yer alan "kesinleşerek" ibaresi "Resmi Gazete'de yayımlanarak" şeklinde, dördüncü cümlesinde yer alan "onaylanmış sayılarak" ibaresi "Resmi Gazete'de yayımlanarak" şeklinde değiştirilmiş; üçüncü cümlesindeki "Ancak" ibaresi madde metninden çıkarılmış ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

"Ancak, yönetmelikle veya diğer bir düzenleyici işlemle avukatlık stajına kabulde, staj döneminde ve avukatlık mesleğine kabulde sınav veya benzeri bir rejim öngörülemez."

DEĞERLENDİRME

Bu hükmüne aynen yasalaşması halinde, 17 Haziran tarihli Resmi Gazetede yayımlanan ve avukatlık stajına kabul edilmeyi ve avukatlığa atanmayı sınava bağlayan yönetmelik düzenlemesi, mülga olacaktır.

memurlar.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sema @Ali 4 yıl önce

o bölümü parayla okuyor olmanız ve yine parayla diploma alıyo olmanız zaten batmasının nedeni.burslu öğrenciyseniz gerile gerile konuşun kimse bişey demez.o övündüğünüz eğitim bile parayla.bide kazanarak girenlerin aldığı eğitime laf ediyosunuz ayıp.

Avatar
Ali 4 yıl önce

Benim anlayamadigim ozelde okuyanlar neden bu kadar batıyor ki size.Herhalde orda yatarak sınıf gecildigini falan dusunuyorsunuz ki her ozelin giris siralamasi bir degil, bunun yani sira verilen egitim devletten daha kaliteli okulu bitirince yabanci dil biliyor olmanız da yaniniza kâr.Sonucta kim bu alanda yeterliyse başarılıysa zaten meslekte kendini gosterecektir bu kadar dertlenmeyin.

Avatar
Kadı Sofrası 4 yıl önce

Felsefe mezunu pdrci oluyor,teknik eğitim mezunu mühendis oluyor,işletme mezunu idari hakim oluyor,sözümona öz eleştiri bağlamında hukukçu sayıştay denetçisi oluyor,daha da ileri gidelim beden eğitimi mezunu vergi müfettişliği sınavına giriyor...
Bu eğitim sistemimizin sui generisi tablosu,..
Hayır abi en çok neye yanıyorum biliyor musun?
Stresten saç baş döktüren 4 senede( gazi hukuk için)16 sınav döneminde birbirinden zor 160 sınava girdikten sonra insan şuna üzülüyor;
Bu kadar zor bir fakültenin 300 binden öğrenci alması nedir ya?
Hukuk son 3 senede resmen çöktü.itibarı kalmadı.Filanca üniversitesi hukuk fakültesi yazan tabelayı pansiyonun girişine as,alsana hukuk fakültesi...
Haaa birde işin şu boyutu var ki gafletle çok unutulan deruni bir mânâ; herkes rızkını yer.Aslında telaşa gerek yok.
Peki biz neye kızıyoruz,rızkımızı kazanmak için bizi rekabete sevkediyorsunuz.
Abi Hukuk fakültesine 1000 tane değil 50 tane adam al,onları her şeyiyle eğit,alsana nitelikli hukukçu,300 binden değil ilk 5 binden al,
Önemli olan kemmiyettir,keyfiyet değil,
Devlet ah ahhh bi bizi dinlesen,yapıcı eleştridir bu.

Avatar
yağız 4 yıl önce

tbb - hükümet savaşı

Avatar
dogan bender 4 yıl önce

1980 öncesi yasalar daha geçerli idi şimdiki yasalar oluştu kârının bohçası gibi karma karışık bir hükmü yok dön lastiği gibi her çekişme bir yere uzuyor bize toplum olarak sert kanunlar ve kesin hükümler lazım anayasa mahkemesi Danıştay bölge idare mahkemesi hepsi kalkması lazım tek mahkeme olacak bozar Yargıtay bozacak ben eski bir adliye yazı işleri müdürü olarak böyle düşünüyorum kanunları yapanlar hukukçu değildi milletvekili vekil ne anlar kanundan kendine nasıl uygunsa öyle kanun yapar hukuk eskiden çok saygın bir mesleki şimdi o saygınlık kalmadı neden acaba

Avatar
burak 4 yıl önce

oyuncak ettiler iyice... tasarıda da sınav vardı sözüm ona

Avatar
Savaş 4 yıl önce

yav allah aşkına bu haberlerin bir hukukçu tarafından denetlendikten sonra yayımını yapınız! kanunların geriye yürüyemeyeceği genel hukuk kuralını fakültenin 1. sınıfında okuyan öğrenci de bilmekte..

Avatar
ercu 4 yıl önce

Bu bir kanun degil yonetmelik.