Avukatlık staj yönetmeliğinde değişiklik
Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu 7 – 8 Ekim 2013 tarihli toplantısında, avukatlık stajına başlayabilmek için “staja kabul değerlendirmesi” ve avukatlık mesleğine kabul için “staj yeterlilik değerlendirmesi”nde başarılı olma koşullarını getiren yönetmelik değişikliği kabul edildi.

 Avukatlık Kanunu’nun 182. maddesi gereğince onay için Adalet Bakanlığına gönderilen yönetmelik değişikliği uyarınca, staja başlayabilmek için yapılacak olan yazılı “staj kabul değerlendirmesi”nde; Türkçe, Mantıksal Akıl Yürütme, Genel Kültür konuları 30 puan; Anayasa Hukuku, Medeni Hukuk, Borçlar Hukuku, Hukuk Yargılama Usulü, Ticaret Hukuku, İcra ve İflas Hukuku, Ceza Hukuku, Ceza Yargılama Usulü, İdare Hukuku, İdari Yargılama Usulü, Hukuk Felsefesi, Hukuk Sosyolojisi ve Vergi Hukukunu kapsayan alan bilgisi konuları ise 70 puan ağırlığa sahip olacak.

 Staja kabul değerlendirmesi başarı belgesinin geçerlilik süresi iki yıl olacak.

“Staj yeterlilik değerlendirmesi” ise yine yazılı olarak Mantıksal Akıl Yürütme Avukatlık Hukuku ve Meslek Kurallarını kapsayan alan bilgisinden yapılacak.

 Staj yeterlilik değerlendirmesinden en az 70 puan alanlar başarılı sayılacak.

“Staja kabul değerlendirmesi” ve “staj yeterlilik değerlendirmesi” yılda üç kez yapılacak.

 Yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlanmasını takiben 6 ay içerisinde staja başvuranlar ve stajyer avukatlar değişiklik kapsamı dışında tutuldu.

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ AVUKATLIK STAJ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 19/12/2001 tarihli ve 24615 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Staj Yönetmeliğinin 3 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 3 – Bu Yönetmelik, 19/3/1969 tarihli ve 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 1 inci, 110 uncu ve 182 nci maddesi gereğince düzenlenmiştir.” MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin 2 nci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

“ğ) Türkiye Barolar Birliğince yaptırılan staja kabul değerlendirmesi başarı belgesi.”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 4 üncü maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki kenar başlık ve madde eklenmiştir.
“Staja Kabul Değerlendirmesi

MADDE 4/A — Avukatlık stajına başlamak için yazılı olarak yapılan staja kabul değerlendirmesinde başarılı olmak gerekir.

Staja kabul değerlendirmesi, Türkiye Barolar Birliği ile imzalanacak protokole göre Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’na veya yükseköğretim kurumları arasından belirlenecek bir kuruluşa yaptırılır.

Staja kabul değerlendirmesi; Türkçe, mantıksal akıl yürütme ve genel kültür konuları ile anayasa hukuku, medenî hukuk, borçlar hukuku, hukuk yargılaması usulü, ticaret hukuku, icra ve iflâs hukuku, ceza hukuku, ceza yargılaması usulü, idare hukuku ve idari yargılama usulü, hukuk felsefesi, hukuk sosyolojisi ve vergi hukuku konularını kapsayan alan bilgisi sorularından yapılır.

Staja kabul değerlendirmesinde Türkçe, mantıksal akıl yürütme ve genel kültür soruları otuz, alan bilgisi soruları yetmiş puan ağırlığında olacak şekilde düzenlenir.
Staja kabul değerlendirmesinde yüz üzerinden en az yetmiş puan alanlar başarılı sayılır. Staja kabul değerlendirmesinde başarılı olanlara “başarı belgesi” verilir. Bu belgenin geçerlilik süresi iki yıldır.

Staja kabul değerlendirmeleri, yılda en az üç kez yapılır.

Değerlendirmelerin yeri, tarihi ve saati ile başvuruların nasıl yapılacağına ilişkin duyuru, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu tarafından karara bağlanarak internet sayfasında yayımlanır.”

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 29 uncu maddesinin 3 üncü cümlesinde yer alan “kanaat uyandırmış” ibaresinden sonra gelmek üzere aşağıdaki ibare eklenmiştir.
“ve Türkiye Barolar Birliği tarafından yazılı olarak yaptırılan staj yeterlilik değerlendirmesinde başarılı”

MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin 29 uncu maddesinin ilk fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.

“Staj yeterlilik değerlendirmesi, Türkiye Barolar Birliği ile imzalanacak protokole göre Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’na veya yükseköğretim kurumları arasından belirlenecek bir kuruluşa yaptırılır.

Staj yeterlilik değerlendirmesi; otuz puanı mantıksal akıl yürütme, yetmiş puanı avukatlık hukuku ve meslek kurallarına ilişkin sorulardan oluşmak üzere toplam yüz puan üzerinden yapılır. Stajyer, stajının dokuzuncu ayından itibaren yeterlilik değerlendirmesine girebilir. Barolar, avukatlık hukuku ve meslek kurallarına ilişkin eğitimlerini stajın dokuzuncu ayına kadar tamamlanacak şekilde planlar.

Staj yeterlilik değerlendirmesinden yüz üzerinden en az yetmiş puan alanlar başarılı sayılır.

Staj yeterlilik değerlendirmeleri, yılda üç kez yapılır.

Değerlendirmelerin yeri, tarihi ve saati ile başvuruların nasıl yapılacağına ilişkin duyuru, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu tarafından karara bağlanarak internet sayfasında yayımlanır.”

MADDE 6 – Aynı Yönetmeliğin 30 uncu maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “Baro Yönetim Kurulu,” ibaresinden sonra gelmek üzere “Türkiye Barolar Birliği’nce yaptırılan staj yeterlilik değerlendirmesinde başarılı olan ve” ibaresi eklenmiştir.

Yürürlük
MADDE 7 – Bu yönetmelik hükümleri yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

GEÇİCİ MADDE
Bu Yönetmelik değişikliği hükümleri, yürürlük tarihinden itibaren altı ay içinde (altıncı ayın son günü dahil) staja başvuranlar ile staj yapmakta olanlar hakkında uygulanmaz.

Yürütme
MADDE 8 – Bu Yönetmelik hükümlerini Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu yürütür.


hukukihaber.net
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Armağan DİNLENÇ 5 yıl önce

nihayet. inşallah iptal edilmez. fakülteye başlayanların dahil edilmemesi de harika olmuş.tek eksiği baraj konulmaması olmuş. ileride o da olur inşallah. geç de olsa tebrikler diyelim.

Avatar
esra 5 yıl önce

bu kadar hukuk fakülteleri açarlarsa olacağı bu

Avatar
yavuz 5 yıl önce

geç kalınmış bir adım.yararlı olacağı kanaatindeyim.

Avatar
bahtsız bedevi 5 yıl önce

şu an hukuk fakültesi öğrencileri bu sınava tabi tutulcak dimi.yoksa 2014 girişlilerden itibarenmi uygulanacak

Avatar
Soner Erçim 5 yıl önce

neresi harika.. kanuna aykırı yönetmeliği hangi cüretle kabul edebiliyorlar?

Avatar
rüknettin kahraman 5 yıl önce

avukatlık hayatla ölçülür bi kaç saatlik sınavla değil,böyle basit ve saçma bir yöntem ancak tembel bir zihnin ürünü olabilir , bunu destekleyenlerin aklı da aynı şekilde çalışır. ezberle geç sisteminin getirilmek istendiği aşikar, ezbercilere gün doğdu. bu sayede adam gibi adamlar elenirken robot muhakemesine sahip adamlar avukat olacak.

Avatar
oğuz demirtaş 5 yıl önce

meslek liselilerin staj zamanı verilen ssk kartları bir işe yaramıyor ama avukatların staj borçlanması yarıyor bunun eşitlik neresinde bir yerde yuanlış var görmezmisiniz

Avatar
ahmetx 5 yıl önce

zararın neresinden dönülse kardır diyelim. şuan fakülteden çıkan çogunluk avukat oluyor kontenjanın 15 bin oldugu düşünülürse geç kalınmış bir karar. aynı zamanda sınavla birlikte mesleginde prestiji artacaktır.