Barolardan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tepki
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Avukatlara Yönelik Sözleri İle İlgili; Adana, Gaziantep, Hatay, Mersin ve Osmaniye Barolarının Ortak Basın Açıklaması

Bir süre önce elim bir saldırıda Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın yaşamını yitirdiği olayla ilişki kurularak Avukatlar üzerinde kasıtlı bir algı operasyonuna dönüşen Avukatların üzerinin aranması ile ilgili dün itibariyle Sayın Cumhurbaşkanı bir açıklama yaparak Avukatlara yönelik saldırı ve algı operasyonuna yeni bir boyut eklemiştir.

Sayın Cumhurbaşkanı “Adliye saraylarına giren tüm insanlar, avukatlar da dahil hepsi aranmalıdır. Çok açık söylüyorum evet herkes aranacak, aranmalıdır. Sen avukat mısın, dürüst müsün, tamam niye aranmaktan çekiniyorsun? X-rayden geç, iş olsun bitsin.” şeklinde ve devamında Avukatlık mesleğinin özüne dokunacak açıklamalarda bulunmuştur.

Kamuoyuyla paylaştığımız üzere Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesi ile ilgili sorumluluğu bulunanları açığa çıkarmak,  istihbarat ve güvenlik zafiyeti içinde yer alanları tespit etmek noktasında sorumluluk sahibi olanların bu sorumlulukları unutarak Avukatlara yüklenmesi tesadüfi değildir.

Rahatsızlık duyulan konu, yürütmenin yargı üzerindeki çok yönlü tahakkümüne Avukatların ve Baroların itiraz etmesidir. Ülkemizde yürütmenin yargı üzerindeki baskısı ve tasarrufları Avukatlara ve Barolara ağır bir sorumluluk yüklemiştir. Hukuku yok etmek için yönelen her girişimde Baroların çıkardığı sesten duyulan rahatsızlık, Baroları ve Avukatları olağan hedef haline getirmiştir. Avukatlara ve Barolara yönelen saldırı ve algı operasyonu bundandır.

Avukatlar aranmaktan rahatsızlık duymazlar. Duyulan rahatsızlık, Avukatların ve Baroların insan hak ve hürriyetlerine, hukuka yapılan saldırılara karşı set çeken, sessiz kalmayan Avukatlar ve Baroların duruşunadır. Avukatın üzerinin aranması işin bahanesidir. Avukatın üzeri arandığında aslında üzeri arananın Avukat olmadığını, Avukatın temsil ettiği değerler olduğunun farkındayız. Bu algı operasyonun amacı, vatandaşlarımızı Avukat güvencesinden mahrum bırakmaktır.

Tarafsız kalması gereken Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu konumunu yitirerek bir meslek gurubuna ve Barolara karşı takındığı tutum Sayın Cumhurbaşkanı’nın Anayasal konumu ile bağdaşmamaktadır.

Sorumluluk sahiplerinin Adliyelere giriş şeklinden önce aklen ve vicdanen daha büyük sorumluluğu; hiçbir zaman içinde bu kadar itibarsızlaşmamış ve güven yitirmemiş olan Ülkemiz yargısının kaybettiği itibarı sağlaması için elbirliği ile çalışmak olmalıdır.

Siyaset elini Yargı üzerinden çektiğinde konuşulan şey ne Savcıdır, ne Hakimdir ne Avukattır. Ne de adliyelerin girişidir.

Saygılarımızla…

Av. Mengücek Gazi ÇITIRIK     Av. Bektaş ŞARKLI                 Av. Ekrem DÖNMEZ
Adana Barosu Başkanı              Gaziantep Barosu Başkanı     Hatay Barosu Başkanı

Av. Alpay ANTMEN                  Av. Dilem AKSOY
Mersin Barosu Başkanı           Osmaniye Barosu Başkanı


>> Ümit Kocasakal’dan Erdoğan’a sert cevap: Eyy Cumhurbaşkanı...

>> Erdoğan'dan Kocasakal'a sert tepki: Eyy baro başkanı...

>> Erdoğan'dan TBB'ye: Türkiye’yi idare etmek istiyorsanız hodri meydan çıkın siyaset meydanına
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.