Bir avukatın isyanı; Ben fakülteye girdiğim yıl...
Ben fakülteye girdiğim yıl, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin kontenjanı 480 idi. Bu yıl bu okulda açılan kontenjan, ikinci öğretimle birlikte 1050 (yazıyla bin elli)!

Ben fakülteye girdiğim yıl Türkiye’de “varlık yönetim şirketi” diye bir kavram yoktu; artık onlarcası var.

Ben fakülteye girdiğim yıl yurtdışı orijinli devasa hukuk şirketleri Türkiye’de şubeleşmemişlerdi, artık yüzlere ulaştılar.

Ben fakülteye girdiğim yıl “özel üniversite mezunuysan alamayız” diye kimse işten çevrilmiyordu, artık çevriliyorlar.

Ben fakülteye girdiğim yıl hiçbir hukuk fakültesinde derslere avukatlar girmiyordu, artık giriyorlar.

Ben fakülteye girdiğim yıl asgari ücretin üç kuruş fazlasına avukat çalıştırmıyorlardı, artık çalıştırıyorlar.

Ben fakülteye girdiğim yıl CMK sistemi ceza avukatlığını öldürmemişti, artık ceza işi yapan ofis kalmadı.

Ben fakülteye girdiğim yıl vatandaş harç ödemekten avukatlara vekâlet ücreti veremez halde değildi, artık o haldeler.

Ben fakülteye girdiğim yıl insanlar “hukuka hiç güvenmiyorum, dava açsam ne olur” demiyorlardı, artık diyorlar.

Ben fakülteye girdiğim yıl apartman katlarında hukuk fakülteleri yoktu, artık onlarcası var.

Ben fakülteye girdiğim yıl hukuk fakülteleri tercüman mezun etmiyordu, artık ediyorlar…

Bu listeyi sayfalarca uzatabilirim.

Ancak anlatmaya çalıştığım konunun özüne inmem gerek.

Daha geçen gün yapılan bir araştırmaya göre, İstanbul’da her 481 kişiye bir avukat düşüyormuş. Bu 481 kişiden her birinin mütemadiyen yekdiğeriyle boşanmadığı, alışveriş yapmadığı, kavga etmediği, alacak verecek derdine düşmediği, miras ortağı olmadığı, birlikte cinayete karışmadığı; kısacası sokaktaki herkesin hukuki bir işinin olmadığı gerçeğini düşünün.

Sonra yine bu 481 kişinin 3’te 1’inin çocuk yaşta olduğunu hesaba katın.

Elinizde kalan müvekkil portföyünüz bu işte.

Şimdi bu portföyü, objektif veriler ışığında “iş”e dönüştürelim.

2001 yılındaki 24 adet hukuk fakültesi sayısı, bugün 77.

Kontenjanlar, iki katından fazlasına çıkartılmış durumda.

Anıt niteliğinde muhafaza edilmesi ve hatta özel sınavlarla öğrenci alınması gereken İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi dahi ikinci öğretim programıyla gece eğitimi veriyor. (Biz dahi sınavlarda amfilere sığmazdık, o kadar öğrenciyi nerede okuttuklarını gerçekten merak ediyorum.)

100.000,00 TL’si olan “herkes!”, 4 yılını vererek “diploma” satın alabiliyor.

Özetle, elinizi sallasanız artık avukata çarpıyorsunuz. Ve maalesef bu mezunların çoğu, eline icra tebligatı geçtiğinde, fare ölüsüne dokunmuş gibi ürpererek, evrakı masadan masaya fırlatıyor.

Diyelim ki bu binlerce avukatın arasından bir şekilde sıyrıldınız ve “iyi bir hukukçu” olmayı başardınız.

Kendi ofisinizi açacaksınız (az önceki 481 müvekkil adayının 3’te 2’sine güvenerek…)

Karşınıza çıkan ilk rakip, batı ülkelerinde kurulan devasa hukuk şirketlerinin, “partner” perdesi arkasından kurup işlettikleri Türk hukuk ofisleri…

Bu ofisler büyük çaplı şirketleri size kaptırmazlar. Reklam yasağını ustalıkla deler, çaktırmadan her yere iz bırakır, her taşın altından çıkarlar. Alengirli İngilizce tanımlarla süsledikleri internet sitelerinde onlarca uluslararası hukuk derneğine ve kuruluşuna üyeliklerinden söz eder, prestijli müvekkillerinin gözünü boyarlar. Sadece uluslararası hukuk ile uğraşmaz, dava departmanlarıyla da yüksek meblağlı dava dosyalarını takip eder, vergi sıralamalarında rekor üstüne rekor kırarlar.

Oysaki arka planda yemeği, Sivaslı Ökkeş Usta pişirir…

Günde 12 saat çalışan ve mesai kavramından bihaber genç avukatlar, işbu “plaza ofiscikleri”nin temel taşıdırlar. Erasmus yetmez, LLM yetmez; bunlar dönüşte doktora ve üstüne iki yıl alengirli bir alanda tecrübeyle birlikte bilmem ne sertifikası da isterler. Hayatında hiç duruşmaya girmemiş, bu mesleğin bu ülkede nasıl yapıldığından tamamen bihaber genç avukata gün boyu sözleşme yazdırır, tercüme yaptırırlar… O avukat, adliyeye atsan ölür korkudan; duruşma bekle desen afakanlar basar, duramaz. Dava departmanlarıysa “komşusunun balkonuna mandal atan Hatice teyzenin nezaretteki akıbeti”nden habersizdir mesela; yani işin eğlenceli kısmını kaçırırlar da, haberleri yok!

Geldik ikinci dişli rakibinize…

Hani, hukuki iş ve işlemlerde vekâlet yetkisi, münhasıran avukata tanınmıştır ya… Hani, bir davada ya da icra takibinde, ancak avukat vekil olabilir ya… Hani size öyle öğretmişlerdi ya… İşte bu öğrettikleri kuralı çok iyi değerlendiren ve ustalıkla alt eden bir rakibiniz var karşınızda: varlık yönetim şirketleri…

Bu şirketler, hukuk ofislerine dağıtılsa yüzlerce ofisin rahatlıkla kendini idame edebileceği sayıdaki icra dosyasını bankalardan satın alırlar. Düşük ücretlerle bünyelerinde çalıştırdıkları ve o icra takiplerini kendi ofisinde yürütebilse maddi durumunu epeyce toparlayabilecek olan avukatlar vasıtasıyla tahsilat yapar, güçlerine güç katarlar.

“Falanca bankadan ayda on dosya gelse…” diye çaldığınız banka kapılarından “portföyümüzü varlık yönetim şirketine sattık” cevabını alırsınız her seferinde. (Hoş, o kapıyı çalabilmek için de koca koca amcalardan – dayılardan imzalar lazım da, neyse…)

Sonra bu şirketler çıkıp bir açıklama yaparlar: “Elektrik, su gibi kurumların alacaklarına da talibiz.”

Neden olmayasın ki? Kendi adına, kendi ofisinde icra takiplerini yürütüp tahsilat yapması gereken, bu hakka ve yetkiye başlı başına sahip olan avukatlar, bunu senin için, üç kuruşa yapıyor. Üstüne, doğan vekâlet ücretlerini ve faizleri de cebine atıyorsun.

Yarın “boşanma yönetim şirketleri” açılsa, sağdan soldan boşanma davalarını toplayıp getirseler, şirket bünyesinde çalışan avukatlar davaları bitirip maaşlarını alsalar… Aynı şey değil mi? Buna da mı çıkmayacak sesimiz?

Neyse, 481 kişinin üçte ikisinden oluşan portföyümüze dönelim…

En dişli rakiplerinden ikisine kısaca değindik. Diğerlerine girmek bile istemiyorum artık.

Çok kısa özetle, durmadan artan bir “meslek erbabı enflasyonu”, durmadan artan bir “mesleki niteliksizlik” ve durmadan daralan bir “iş alanı” ile karşı karşıyasınız.

Bu “mesleki niteliksizlik” durumunu lehinize çevirebilmeniz mümkün tabi, ama artan hukukçu sayısı, niteliksiz işgücünün elenmesini dahi engeller seviyeye ulaşmış durumda. Yani sayı o kadar fazla ki, iyilerle kötüler birbirini götürüyor artık.

Bu manzaranın ortasında, barolar ne yapıyor dersiniz?

Genç meslektaşların sorunlarıyla mı ilgileniyorlar?

İş alanlarını gün geçtikçe daraltan haksız ve hukuksuz müdahalelere ses mi çıkartıyorlar?

Meslekteki kalite düşüşü ve yozlaşmanın önünü alacak tedbirler mi üretiyorlar?

Eğitim kalitesini yükseltecek çareler mi arıyorlar?

Hayır.

“Devlet” (ah, pardon) “cumhur” başkanıyla didişiyorlar mesela.

Ya da siyasi partilere kongre tarihi öneriyorlar.

Bence siz, tırnağınız varsa göbeğinizi kaşıyın.

Ben de gidip az biraz içime dertleneyim. 


Av. Münteha Jan Demirci
SOL HABERhttp://haber.sol.org.tr/blog/diren-terazi/av-munteha-jan-demirci/boyleyken-boyle-129022
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Anıl ÇAĞLAYAN 3 yıl önce

Rastladım, merak ettim bi avukat neden isyan eder? Yazının başını okudum ilginç geldi.2001de fakülteye girmiş, sene 2015, 10 senedir avukat ve halâ isyan? İsmi bi değişik bu isyankar avukatın yazdıklarını tek tek inceleyelim.
Okuduğu seneyle şuanki dönemdeki fakülte sayılarını karşılaştırıp cümle sonlarına eklediği ünlemlerle ortaya acınası bi tablo çıkarmaya çalışmış bu avukatımız önce araştırmacı kişiliğiyle birlikte arada geçen 14 senedeki genç nüfus artış oranını, artan okuma yazma oranını ve mevcut avukatlarla,hakimlerle,mahkeme sayılarıylla birlikte mahkemelerin iş yükünün bir davayı sonuçlandırmak için ne kadar zaman istediğini öğrenip burdan bi tümevarıma çıkmalı.Yıllar geçsin, dünya değişsin, çağ değişsin ama fakülte ve avukat sayıları sabit kalsın(!) Sebep? BEN DAHA ÇOK PARA KAZANAYIM,EN ÇOK BEN KAZANAYIM!!!.Konu isyan olunca fakülte sayısı 77 değil 24 olarak kalsa idi bu kezde memlekette avukat yok! diye isyan edecekti.
Yurtdışı orjinli devasa hukuk şirketlerinin Türkiyede şubeleşmelerini bir avukat kendisine dezavantaj olarak görmek yerine portföyünün ve imkanlarının genişlemesi olarak görememiş,ilginç.
Vatandaşın hukuka güvenmemesi seni meslekten soğutan değil aksine bu güveni tekrar sağlamak için neler yapılabilir diye düşünmeye sevkeden bi durum olmalı. Vatandaşın hukuka güvenini hukuktan şikayet eden bi avukat nasıl sağlasın?
Apartman katlarındaki hukuk fakültelerinin varlığı Bebek'te yalıda özel hukuk eğitimi alan bu avukatımızı üzmüş, belediye bu apartmanları hemen yıkmalı(!)
Araştırmış, İstanbulda kaç kişiye bi avukat düştüğünü, bunlardan kaçının boşanma kaçının miras, kaçının cinayet, kaçının kavga edip etmediğini bularak burdan kendine kaç lira çıkar sağlayabileceğini bulmuş bunu müşteri portföyüne dönüştürmüş. Hakkını yemeyelim bunu "objektif veriler ışığında" yapmış. Avukat ya...
Avukatlığın kutsal ve anıt niteliğinde olan yerlerde öğretilmesi gereken bi meslek olduğunu söyleyen, ama sokakta her gördüğü, ofisine gelen her insanı ""objektif veriler ışığında"" PARA olarak gören bi avukat düşünün.Önünde arkadaşına tecavüz edilse yardım eder mi, tecavüzden sonra ofisine mi bekler?

Kalın puntolarla yazmış, 100.000TL'si olan "herkes" 4 yılını vererek diploma satın alabiliyor. Demiş.
Cevap verilmeyecek kadar basit ve küflü bi zihniyetin ürünü bu cümleye sadece basit bi matematikle cevap vereyim.Şöyle düşün;
4 senede hiçbir ücret ödemeden bi devlet üniversitesindeki öğrencinin mi diploma alması daha kolay, yoksa 4 senede üstünden 100.000 kazanmak yerine bu öğrenciye her türlü dalga dümeni yapıp okulu 7 senede bitirtip üstünden 175.000 tl kazanabileceği bi özel üniversitesinden diploma alması mı kolay?
Maddiyattan çok kendine dert etmesi gereken konu nitelik olmalı. Olur da bi gün dert ederse diye söylüyorum internet denen icatla özel üniversitelerin akademik kadrolarına girip bakabilir, Prof. yazısı devlette de özeldede aynı anlamda kullanılıyor.
Özel üniversitede hukuk okuyabilmek için ortalama 2 milyon insanın girdiği sınavdan minimum ilk 150.000in içinde olman gerekiyor.
4 yıllık öğrenim 10 yıllık meslek hayatının sonucunda genç avukatlara verdiği tavsiye kaşıyacak yer göstermekten öteye geçemeyen bu isyankar avukatla olurda karşılaşırsanız, KAŞIYIN OĞLUM!
Bu milletin en vasat olan insanını da en 'cübbeli' insanını da alın. Birbirine vurun ikisinden de çıkan tek şey olur. İSYAN!
Hayata isyan insanlara isyan kendine isyan mutluya isyan mutsuza isyan sağcıya isyan solcuya isyan.. Çözüm? Yok.Kim bulacak? Sen diilsen kim?

Avatar
stj. av. cem kömürcü 3 yıl önce

Ben 2015 yılı hukuk fakültesinden mezun olduğumda, hangi fakültenin hangi akademisyenleri olduğunu, hangi bilimsel ve mesleğe yönelik çalışmaların hangi vakıflar üniversiteleri tarafından yapıldığını araştırmadan 100binTLye diploma alınıyormuş” diyen, yeri gelince de üniversite giriş sistemlerine veryansın eden devlet mezunu meslek büyükleri! vardı.
Ben hukuk fakültesinden mezun olduğumda cebine 3 kuruş harçlık verip sırf kendi cebini düşündüğü(avukat kâtiplerini aslında çok severlerde pek çalıştırma yanlıları değillerdir) için yeni mezun öğrenciyi icra dairesi okyanusuna atıp da,” çocuğu tebligat parçasından nasılda tiksindirdim ya!” demeden ahkâm kesen meslek büyükleri! vardı.
2015 yılında elinde bastonuyla gelip de ,emeklilik nedir ?,istihdam için önemi nedir? bilmeden avukat sayısı nasılda arttı bre!” diyen meslek aşıkları büyükler! vardı.
Neyse azizim, daha gençsin bu yorum amacını aşar haddini de aşar meslek büyüğü kızar, özel! okul mezunusun diye sana iş vermez neme lazım

Avatar
levent reyhat dinçeli 3 yıl önce

ben fakülteye girdiğim yıl ise 3 birde yazı ile üç tane vardı..............

Avatar
Duygu Akdivit 3 yıl önce

Hukuk Fakültesi mezunlarının da tıpkı ilketme, iktisat mezunları gibi, ikaç şirketlerinde mümessillik yapmaya başkamaları yakındır, maslesef..

Avatar
Ali Galip Yıldız 3 yıl önce

Münteha hanım
Lütfen bu metni İstanbul Barosu Genel Kurulunda okuyun, kayıtlara geçsin. Avukatlık mesleğinin hal-i pür melali bundan daha iyi anlatılamazdı. Yalnız "ben fakülteye girdiğim yıl" diye koyduğunu şerhlere pek katılamıyorum; hep böyleydi ve böyle olmaması için hiç bir şey yapılmadı.

Avatar
Armağan 3 yıl önce

Güzel dile getirmiş. Eline sağlık. Özellikle de baroların avukatlar için bir şey yapmak yerine siyasi menfaatler peşinde olmaları tespiti çok doğru. Ama reklam yasağı vb. komik denebilecek meslek kuralı vb. mevzuatla bize ceza keserler.Avukat olmayanların önünü açıp avukatları iş yapamaz hale getirirler.Saymakla bitmez.

Avatar
Hakan Paydaş 3 yıl önce

yazdıklarının bır kısmına katılmakla bırlıkte, bu arkadas hangı yurtdışı orijinli devasa hukuk şirketinde! calısıyor acaba dıye sormadan edemeyecegım, nitekim özel üniversite mezunuysan alamayız” dıyen şirket varsa ne ala, CMK sistemi ceza avukatlığını öldürmüş ve ceza avukatı kalmamıs dıyorsa turkıyede yasamıyor kesın (adanada 50bin TL ye ceza dosyası alıp aynı zamanda CMk avukatıgı yapan meslektaslarım var, isimlerını de verebılırım), 'Anıt niteliğinde muhafaza edilmesi ve hatta özel sınavlarla öğrenci alınması gereken İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi dahi' ne demek a.. dıger hukuk fakultelerınden fazlası ne onu da soyle. bu arada varlık sırketlerı de avukat calıstırır ve banka avukatlarından da daha ınsancıldırlar cunku 10 kurusa aldıkları dosyayı 1 lıraya satmak onları kar'a gecırır. tartısılabılecek bır cok konu var ama bu kadarı bıle yeterlı sanırım.

Avatar
Atillahan 3 yıl önce

biz kendimizi milletin geçim endeksine göre ayarlamak zorundamıyız kardeşim. Bunu açılan fakültelere değil, açan ve açılması izin veren sisteme soracaksın