Ege ve Marmara Bölgesi Baro Başkanları Toplantısı Sonuç Bildirgesi


1. Bir savunma mesleği olan Avukatlık, vatandaşın hak ve hukukunun savunulması, adaletin sağlanması bakımından vazgeçilmez öneme sahiptir. Dolayısıyla bu alanda yapılacak değişiklikler sadece Avukatları değil vatandaşları da yakından ilgilendirmektedir. Bu konuda 07.12.2011 tarihinde İstanbul’da yapılan toplantıda belirtilen hususları tekrarlamakla birlikte yapılacak değişikliklerin kazanılmış hakları koruyan, daha geliştiren Baroların toplumsal rolünü daha da güçlendiren sınırlı değişiklikler şeklinde yapılması gerekliliğini bir kez daha teyid etmekte ve Türkiye Barolar Birliği’ni bu konuda ivedilikle gerekli çalışmayı tamamlayarak ilgili taslağı Baroların görüşlerine sunmaya davet etmekteyiz.


2. Adalet sadece ihtilafların biran önce çözülmesi, iş yükü ve dosya sayısı olarak görülemez. Salt dosya sayısını azaltma kaygısı ve yargıyı hızlandırma varsayımıyla yapılmak istenen düzenlemelerin çok daha büyük sorunlara yol açabileceğine dikkat çekmek isteriz. Bu çerçevede Barolara danışılmadan onların görüşü ve desteği alınmadan hazırlanan ‘yargı paketlerinin’ bir yarar sağlamayacağı, aksine yeni birtakım sorunlar yaratabileceği dikkate alınmalıdır. Bu bağlamda son açıklanan paketin bir reform olmadığı, aceleye getirilmiş ve özensiz hazırlanmış, sistematikten yoksun bir yapısı olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca bu paketin hükümleri, uygulama mevkiindeki hukukçulara, Barolara bildirilmeksizin ve onların görüşleri alınmaksızın doğrudan kamuoyuna açıklanmasının da doğru bulmuyoruz. Baroların görüş ve desteği alındıktan sonra bunların kanunlaştırılması herkesin yararına olacaktır.


3. Türkiye’nin sosyal yapısı dikkate alınmaksızın getirilmek istenen ‘arabuluculuk’ sisteminin vatandaşın hak ve hukuku bakımından büyük sakıncalar doğurabileceği, yargı birliğini ve bütünlüğünü bozacağı, adalete yabancı birtakım güçleri, asla olmamaları gereken bu alana dahil edeceği, hiçbir fayda sağlamayacağı açık olmakla bu tasarı derhal geri çekilmeli, bunun yerine Avukatlık Kanunu’nun 35/A maddesine işlerlik kazandırılmalı ve gerçek anlamda bir yargı reformu yapılmalıdır.


4. İcra İflas ve Çek Yasası alanında basına yansıyan değişiklik tasarısının alacaklıları mağdur edeceği, alacağın tahsilini son derece zorlaştıracağı hatta imkansız hale getireceği dikkate alındığında, bu alanın mafya ve benzeri yapılar tarafından doldurulabileceği, ekonomik ve ticari hayata büyük zararlar vereceği ciddi bir endişe olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle Baroların da görüşü alınarak bu hususlar yeniden gözden geçirilmelidir.
 
5. Son dönemlerde gittikçe artan savunmaya yönelik birtakım saldırılar ve kısıtlamalar, baskılar kaygı uyandırmaktadır. Bu çerçevede meslektaşlarımıza sadece savunma görevini yapmaları nedeniyle yöneltilen her türlü saldırı baskı ve kısıtlamaları, bu çerçevedeki gözaltı ve tutuklamaları kabul edilemez bulmaktayız.


6. Devlet Sırrı Yasası, Terörün Finansmanı Yasası gibi hak ve özgürlükleri yakından ilgilendiren önemli kanunların aceleye getirilmeden ve mutlaka baroların görüş ve desteği alınarak, özgürlüklerin özüne zarar vermeyecek ve muğlak ifadelerle özgürlükleri kısıtlamayacak şekilde hazırlanması gerekir.


7. Bütün yaşamını bağımsızlık ve özgürlük mücadelesine adamış gerçek bir kahraman olan KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı saygı sevgi ve rahmetle anmaktayız.


Meslektaşlarımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
Afyon Barosu Başkanı Av.Turgay Şahin       
Aydın Barosu Başkanı Av.Sümer Germen                   
Balıkesir Barosu BaşkanıAv.Yaşar Meyvacı                        
Bursa Barosu Başkanı Av.Zekeriya Birkan
Çanakkale Barosu BaşkanıAv.Tülay Ömercioğlu          
Denizli Barosu Başkanı Av.Müjdat İlhan        
Edirne Barosu Başkanı Av.Ahmet Uludağ        
İstanbul Barosu Başkanı Doç.Dr.Av.Ümit Kocasakal            
İzmir Barosu Başkanı Av.Sema Pekdaş
Kırklareli Barosu Başkanı Av.Harun Saygılı                
Manisa Barosu Başkanı Av.Fadıl Ünal 
Muğla Barosu Başkanı Av.İlker Gürkan
Tekirdağ Barosu Başkanı Av.A.Müsellem Görgün                                              
Uşak Barosu Başkanı  Av.Rıza Albay 
Yalova Barosu Başkanı Av.Cevdet Bekler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.