En mutsuz meslek grubu 'avukatlık'
60 farklı meslek grubundan 1670 kişinin katıldığı bilimsel bir değerler anketi sonuçlarına dayanılarak geliştirilen İzotomi araştırmasına göre Türkiye'de en mutlu meslek grubu tasarımcılar en mutsuzlar ise avukatlar. Yapılan araştırmada aşağıdaki 10 temel değere bakıldı. Ancak bun değerlerin her birinin altında ayrıca yaklaşık 40'ar değer bulunmaktadır.

1 Kurallara uyma, uyumlu olma, 2  Gelenek, 3 İyilikseverlik, 4 Evrensel(ci)lik, 5  Kendi kendini yönetme, özyönetim, 6 Uyarılma, 7 Hedonizm (hazcılık), 8 Başarı, başarma, 9 Güç, 10 Güvenlik

 Kişisel değerleri ile seçtiği mesleğin değerleri uyuşanlar mutluluğu yakalayabilenler. Bu nedenle meslek seçiminde sahip olunan değerlerin mesleğin değerleri ile örtüşmesi çok önemli.
 
Anket sonuçları Türkiye'deki kişilerin mesleklerinden olan memnuniyetlerini şu şekilde göstermektedir;
 
Memnunum                                   %45
Çok memnunum                             %27
Ne memnun ne değil                       %12
Memnun değil                                %13
Hiç memnun değil                           %3
 
Anket sonuçlarına göre en mutlu meslek sahipleri ise tasarımcılar
 
Tasarımcıların %70'e yakını mesleklerinden memnun. Memnun olan tasarımcılarda ise; evrensellik, yaratıcılık, keşif etmek, doğa dostu, macera, özgürlük ve eşitlik değerleri oldukça yüksek. Yine mutlu tasarımcılar maddi güce önem vermezken taktir edilme beklentisi içerisindeler. 

Ankette en mutlu mesleklere genel olarak baktığımızda en mutlu mesleğe göre şu şekilde sıralanıyor;
 
1- Tasarımcı
2- Pilot
3- İnsan kaynakları yöneticisi
4- İnşaat Mühendisi
5- Müzisyen
6- Gazeteci
7- Fotoğraf sanatçısı
8-Akademisyen
9- Yazar
10- Bilgi işlem uzamanı
 
Görüldüğü gibi çoğunlukla yaratıcılık ve özgürlük değerleri yüksek olan mesleklere sahip insanlar mutlular.
 
Türkiye'de en mutsuz avukatlar
 
Yapılan anket sonuçlarına göre Türkiye'de en mutsuz mesleğe sahip olanlar avukatlar. Mutsuz olan avukatların sahip oldukları değerlere baktığımızda; yaratıcılık, eşitlik, özgürlük, eğlence, kendini yönetme ve başarılı olma değerlerinin çok yüksek olduğunu görüyoruz. Avukatlık mesleğinin doğasını düşündüğümüzde bu değerlere sahip insanların mutlu olması pek de mümkün görünmüyor. Mutlu olan avukatlarda da bu değerler düşükken, gelenekçilik, güç ve güven değerlerinin yüksek olduğunu görebiliyoruz.
En mutsuz mesleklere baktığımızda en mutsuzdan daha mutluya doğru sıraladığımızda şu şekilde sıralanıyor;

1-) Avukat
2-) Mali Müşavir
3-) Sosyolog
4-) Bankacı
5-) Sigortacı
6-) Satış Elemanı
7-) Finans Uzmanı
8-) Bilgisayar Mühendisi
9-) Sekreter
10-) İç Mimar
 
İtfaiyeciler meslek seçiminden memnunlar
 
Çalışmaya katılan İtfaiyeciler %80'i meslek seçimlerinden memnunlar ve sahip oldukları en yüksek ortak değerler şu şekilde; güven, risk almama ve kurallara uyma gibi uyumlu olma değerleri yüksekken, paraya verdikleri değer çok düşük görünmektedir.
 
Araştırmada şaşırtan sonuçlardan biri de insan kaynakları yöneticilerinin en mutlu meslek sıralamasında 3. Olmasıydı. İnsan kaynakları yöneticilerinin mutlu olanlarının ortak değerlerine baktığımızda ise; kendi kendini yönetme, iyilik severlik, taktir görme başkalarının duygu ve düşüncelerini önemseme gibi değerlerinin yüksek olduğunu görüyoruz.
 
Araştırma  Sola Unitas tarafından önümüzdeki günlerde hayata geçirilecek İzotomi projesine veri hazırlamak için düzenlendi. Türkiye'de ilk kez yapılacak İzotomi projesi ile çocukların ve gençlerin mutlu olacakları meslekleri seçmeleri sağlanacak. Çocukların sahip oldukları özellikler ve değerlerin bulunarak o değerlere uygun yani mutlu olacakları mesleklerin tespit edilmesi amaçlanıyor. 13-19 yaş aralığındaki çocuklarla yapılacak İzotomi, çocuklarının mutluluğunu amaçlayan ailelerin imdadına can simidi gibi yetişecek. Gelecekte yapacağı seçimlerden pişman olmamak ve en önemlisi mutlu bir meslek hayatı için İzotomi projesi heyecan yaratıyor. İZOTOMİ, geleceğini tasarlayan gençlerin ve mutlu bir insan yetiştirmenin en büyük mutluluk olduğunu bilen erişkinlerin bu yolculuklarında rehber olmak için var oldu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tasarımcı 3 yıl önce

pardon bir an zaytung.com dayım sanmıştım. hangi 'tasarımcı'larla yaptınız bu anketi gerçekten merak ediyorum. tasarımcı diye yanlışlıkla ajans başkanları ile mi anket yaptınız?

Avatar
Behlul karaca 2 yıl önce

Hakimin savcının bile (bir rivayete göre meslektaşlarımız guya) en ufak fırsatını bulduğunda avukata elinden gelen her türlü cezayı vermeye çalıştığı, vekalet üretimini versen müvekkili dava açtığımızda vekalet ücretine hükmetmeye için akla gelmedik gerekçelerin (güya meslektaş hakimlerce) üretildiği ülkede avukatlar mutlu olamaz kardeşim.

Avatar
Behlul karaca 2 yıl önce

Gecenlerde emekli bir yargıtay üyesi ile sohbet ediyoruz. Emekli olmuş avukatlığa başlamış. Söyledikleriyle kanim dondu; 30 yılllik hakimligim boyunca avukatlara hep sahtekar gözüyle baktım. Ne zaman emekli olup ben de avukat oldum. Sahtekar avukatın olmadığını toplumumuzun kirli olduğunu gördüm. Şuan 30 yıl için neden böyle düşündüm diyerek avukatlara haksızlık etmişim diyorum... ve daha neler...

Avatar
aynı tasarımcı 3 yıl önce

bu arada hiç bir reklam ajansı / yayıncı / tasarımcıya ihtiyacı olan kurum, tasarımcısına anket yapılmasına izin vermez. çünkü asgari ücretten çalıştırıp ssk sı bile ödenmeyen bir işçi hiç bir zaman mutlu demeyeceğini bildiğinden kendi ajansına bi sıkıntı gelmesini istemez. lütfen bu haberin gerçeklik payını göz önüne bulundurarak tekrar revize edin. ben 9 yıldır tasarımcıyım, reklam sektöründeyim ve çok sayıda insanla tanışıyorum. tasarımcılardan da mutlu olduğunu zanneden kişi sayısı bir elin parmağını geçmez. rica ediyorum, piyasayı yanlış yönlendirmeyin. 29 yaşında daha yeni ssk ücretim maaşım üzerinden yatmaya başladı, hafta sonları da dahil olmak üzere nerede olursam olayı sürekli çalışıyorum. geçen sene kızımın doğum gününde (kendi doğum günümü geçiyorum) patronum iş yaptırtıyordu bana. neden mutlu olayım?

Avatar
Murat çetin 2 yıl önce

Katılmıyorum buna ben avukatım pek çoğundan az kazanıyorum asıl sorun mutlu olmayı bilme becerisinde
Pek çok insanın mutluluk ölçüsü para olunca ekonomik sıkıntıda mutlu olamazlar

Avatar
Ad Soyad 2 yıl önce

Ben avukatım ve sonuna kadar doğru. bizim Cahil millet avukatlığı amerikan filmlerinden bildiği için anket inandırıcı gelmemiştir normal.

Avatar
Behlül karaca 2 yıl önce

İnsanımızın onda dokuzu hakkına razı olmuyor. İşi verirken yarısı senin deyip bol keseden atıyor. İş bitince sözleşmeden vekalet ücretine bile karşı çıkıyor. Avukatının yüzüne baka baka daha önce söyledikleriyle birebir zıt yalanı hiç çekinmeden söyleyebiliyor. Adliyeden memura 200 TL verelim durusmayi öne alsın diyebiliyor. Sonra da tüm bunların ardından avukatlar sahtekar diyorlar. Am ben sahtekar avukat görmedim. İnsanımıza sesleniyorum biraz saygı ve dürüstlük olursa en mutsuz meslek avukatlık olmaz. Ben avukatim ama sagolsun insanimiz artik bana neden bu mesleği seçtiğim için Nalet olsun dedirtti. Aklı olan avukat olmaz. Çünkü hakka adalete saygının olmadığı toplumda hukukçu olmak zor iş kardeşim zor zor.
...

Avatar
kafkas 1 yıl önce

Maalesef hak yerini bulsun mantığından çok davayı kazanayim diye her türlü yalan ve iftiraya başvuran avukatlar helal lokma yemiyorlar mutluda olamazlar