Eskişehir Baro Başkanına Destek
Burdur Barosu Başkanı Yusuf Çiftçi, Eskişehir Barosu Başkanı Avukat Rıza Öztekin'e destek verdiklerini belirtti.

Eskişehir Barosu Başkanı Avukat Öztekin ile Eskişehir Adliyesi 1. Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimi arasında yaşanan gerginlik sonrasında Baro Başkanı hakkında savcılardan gereğini yapmasını isteyen HSYK'ya tepki gösteren Burdur Baro Başkanı Yusuf Çiftçi, avukatların insan hak ve özgürlüklerinin korunmasında temel rol oynadığını belirtti.

Hukuk devletinin güçlendirilmesi ve bireysel özgürlüklerin korunmasında görev alan avukatların mesleğin icrasında bağımsız olmalarının temel şart olduğunu anlatan Çiftçi, şöyle konuştu: "Adalet sisteminin adil olması, hangi merciden veya hangi sebeple olursa olsun doğrudan doğruya ve dolaylı sınırlama, tesir, baskı ve müdahaleye tabi olmadan avukatların mesleklerini özgürce ifa etmeleriyle sağlanabilir. 1136 Sayılı Avukatlık Kanununun 1. maddesine göre 'Avukatlık, kamu hizmetidir ve yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmayı serbestçe temsil eder' Türk Ceza Kanununun 6. maddesinin D fıkrasında da 'yargı görevi yapan' deyiminden, 'yüksek mahkemeler ve adli, idari ve askeri mahkemeler üye ve hakimleri ile Cumhuriyet savcısı ve avukatlar' anlaşılır denmektedir. Avukatlar yargının aktörü değil, kurucu unsurudur. Mülkün temelini yargı oluşturuyor ise, yargının meşruiyetini savunma ve dolayısıyla avukatların oluşturduğunu özellikle belirtiyoruz"

Eskişehir Barosu Başkanı Avukat Rıza Öztekin'e destek verdiklerini ifade eden Başkan Çiftçi, şunları söyledi: "Eskişehir Baro Başkanı ile Eskişehir adliyesinde görev yapan hakim arasında yaşanan ve basın yoluyla kamuoyuna intikal eden olayın akabinde HSYK'nın açıklaması incelenmiş olmakla avukatlar tarafından hakim ve savcılara gösterilmesi gereken saygıdan maksat, savunma makamının onuruna ve vakarına uygun biçimde diklenmeden ama dimdik olmaktır. Yargılama usul yasaları her hakim için geçerli olup, hakime göre değişen usul yasası bulunmamaktadır. Yargılama usul yasasında hangi hallerde ayağa kalkılması gerektiği açıktır. HSYK'nın Eskişehir Baro Başkanı hakkında Cumhuriyet savcıları ve mahkemelerden olay hakkında yasal gereğini talep etmesi Anayasa'nın 138/2 maddesine aykırıdır. HSYK'nın bu olayda gösterdiği duyarlılığı, kimi hakim ve savcıların avukatlara yönelik savunma hakkına aykırı eylem ve davranışlarında da göstermesi gerekmektedir. Zira hakim, savcı ve avukatların kanuni yetki ve sorumlulukları çerçevesinde, karşılıklı saygı ve nezaket içinde görevlerini yerine getirmeleri sadece Yüksek Kurulun değil, avukatların ve dolayısıyla baroların da dileğidir."

Burdur Barosu olarak Eskişehir Baro Başkanının yanında olduklarını anlatan

Çiftçi, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunu özellikle belirtiyoruz. Ayrıca, son günlerde ülkemizde kuvvetler ayrılığı konusundaki tartışmalara değinmek gerekir ise demokratik ve çağdaş bir devlet üç yetkiden oluşur. Bunlar Yasama, Yürütme ve Yargıdır. Ülkemiz de bu üç sistem birim üzerine kurulmuştur. Her birimin ayrı ve bağımsız sorumluluk alanları vardır. Bu bağlamda demokratik hukuk devletini tanımlayan temel ilke olan kuvvetler ayrılığı ilkesi hakların, özgürlüklerin ve bireyin devlet karşısındaki güvencesidir. Kuvvetler ayrılığı demokrasinin vazgeçilmezidir."


İHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.