Hakim, savcı ve avukat olabilme şartlarında radikal model
Kemal Göktaş

YÖK, Adalet Bakanlığı ve Adalet Akademisi yargıda radikal dönüşüm için yeni çalışma başlattı. Sınavlarda başarılı olan adaylar, uzun bir staj görecek.

Adalet Bakanlığı, hakim, savcı ve avukat olabilme şartlarını radikal biçimde değiştirecek yeni modelle ilgili bir çalışma başlattı. YÖK ve Türkiye Adalet Akademisi ile birlikte çalışma yürüten Bakanlık, hakim, savcı ve avukat olabilmek için uzun staj süresi, asgari bir süre kamuda ya da özel sektörde adli hizmet uzmanı olarak çalışma ve sınav şartları üzerinde duruyor. Buna göre hukuk fakültesi mezunlarının kısa staj sürelerinden sonra çok genç yaşta yargı mensubu olmaları sona erecek, en erken 30 yaşında göreve başlayabilecekler.

‘Yargıda kalite düşüyor’

YÖK, Türkiye Adalet Akademisi ve bakanlık bürokratlarının ortak bir çalışma yürüttüğü öğrenildi. Çalışmada öncelikli olarak Batı ülkelerinde hakim, savcı ve avukat olabilmek hangi şartların arandığına ilişkin araştırma yapıldığı belirtildi. Çalışmada birçok ülkede, hukuk fakültesinden mezun olmanın yargı mensubu olmak için yetmediği, uzun staj dönemleri, mesleki tecrübe ve sınavlarla hakim, savcı veya avukat olabildiği üzerinde duruldu. Türkiye’de üniversiteden yeni mezun olan öğrencilerin 2 yıllık hakim-savcı veya 1 yıllık avukatlık stajından sonra hayata, dünyaya ve topluma dair yeterince birikim sahibi olmadan mesleğe başlamalarının önemli sakıncalara neden olduğu ve yargıda kaliteyi de düşürdüğü değerlendirildi.

Uzun ince bir yol

Türkiye’de hukuk fakültelerinden mezun olunca stajı yapıp 24-25 yaşında hakim, savcı, avukat olunmasının sakıncaları üzerinde durulan çalışma hakim, savcı ve avukat olabilmek için geçirilen aşamaların ayrı ayrı ele alındığı belirtildi. Bunun için öncelikle hukuk eğitiminin güçlendirilmesi üzerinde duruluyor. Fakülteden mezun olan yargı mensubu adaylarının daha donanımlı olması için müfredatın değiştirilebileceği ve pratik uygulamaların daha çok işlenebileceği ifade edildi. Hukuk fakültesinden mezun olanlardan yapılacak sınavda başarılı olanlar ortak bir staja alınacak. Bu staj teorik ve pratik yönü güçlü ve uzun süreli bir staj olacak. Ancak stajı tamamlamak da yargı mensubu olmaya yetmeyecek. Stajın ardından adli hizmet uzmanı olarak 5 yıl kamuda çalıştıktan sonra “başarılı olanlar”, avukat, hakim, savcı olabilecek. Bu durumda 30 yaşından önce hakim, savcı veya avukat olunamayacak. Yapılan çalışmada modelin tüm yönleri olgunlaştıktan sonra yüksek yargı ve baroların görüşüne sunularak son şekli verilecek ve yasalaşacak.
Vatan

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
armağan 5 yıl önce

nasıl yanı sımdı okuyanlar okul ve stajdan sonra 30dan once avukat olamayacakmı

Avatar
Harun ÖZTEKİN 5 yıl önce

bu uygulama için çok geç kalındı. ancak zararın neresinden dönülürse kardır.

Avatar
İsmail köybaşı 5 yıl önce

özellikle ankara'da staj yapan hakim ve savcı adaylarının nerdeyse 2 yıl süren stajları boyunca hukuk adına bişey yapmamaları ve sürekli adliyenin kantininde bakışma ortamı yaratmaları manidar.

Avatar
stajyer 4 yıl önce

staj sürelerinin yeterli olduğunu düşünüyorum ancak staj içeriğinin düzenlenmesi gerekiyor adliyeye hiç gidilmeden avukatlık stajı bitiyor savcılar ve hakimler satjyerlere gereken ilgiyi göstermiyor hukukta kalitenin düşmesinin nedeni staj süreleriyle ya da yaşla alakalı değil çok düşük puanlarla bile fakülteye girilebiliyor olması kaliteyi elbette aşağı çeker bu düzenlemelerden önce fakülte kontenjanları azaltılmalı ve hatta hukuk fakültesi sayısı bile azaltılmalı insanlar 30 yaşına kadar hayatlarını düzene sokmak isterler 30 çok geç

Avatar
Gönül Demirioğlu 4 yıl önce

18 yaşında başbakan olma hakkı verilen bir ülkede neden 25 yaşında hakim,savcı,avukat olunması rahatsız ediyor ben anlayamadım.ömür dediğin zaten ortalama 65-70
onca sene çalışıp ne zaman emekli olup yaşlılığını keyifle yaşayabilecek bu insanlar..meslek hayatına geç atılmak çok mu iyi bir durum..kaç yıl üniversiteyi okutmayıp uygulamalı eğitim versinler o zaman..

Avatar
Yusuf - Marmara Hukuk 4 yıl önce

Staj döneminde ücret vereceklerse ne âlâ, zira 30uma kadar baba parası yemek istemem.. Ayrıca bu uygulama ülkeyi hukukçu çöplüğüne dönüştürür, eğitimin iyileştirilmesi ve köklü fakülteler haricindeki fakültelerin kapatılması gerek.

Avatar
simge @İsmail köybaşı 4 yıl önce

çok geç kalınmış bir uygulama.özellikle bununla birlikte 35 yaş siniri gi̇bi̇ anlamsiz bi̇r uygulamada kaldirilmali.

Avatar
simge 4 yıl önce

fransada devlet kurumlarinda yaşam boyu firsat eşi̇tli̇ği̇ nedeni̇yle ülkemi̇zde uygulanan müfetti̇şli̇k uzmanlik gi̇bi̇ kadrolarda 35 yaş siniri orda yok.