HSYK seçimlerini ülkücüler mi kazandı?
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçim sonuçları, 12 bini aşkın hakim ve savcının profilini de ortaya çıkardı. Hükümet tarafından desteklendiği iddia edilen Yargıda Birlik Platformu (YBP) HSYK’daki çoğunluğu ele geçirmesini sağlayacak şekilde, 8 üye birden kazandı. YBP’nin Gülen Cemaati karşıtı koalisyonu andıran, içinde milliyetçi ve solcuların da olduğu listesi en az 5400 oy aldı. Buna karşın Gülen Cemaati’nin yargıdaki varlığına dair ilk istatistik de, bu seçimler oldu. Blok bir şekilde hareket ettikleri anlaşılan Cemaat taraftarlarının, yargıda tek başına en çok 5312, en az 4495 oy alabileceği ortaya çıktı. İki grup çarpışırken, sosyal demokratların destek verdiği YARSAV ve Yargıçlar Sendikası ise 2 bin oyda kaldı. Bu tabanın önemli bir kısmı YBP’ye oy verdi.

 HSYK seçimleri, geçen pazar günü 12 bin 311 hakim ve savcının sandık başına gitmesiyle tamamlandı. 22 üyeden oluşan HSYK’nın, yedisi adli, üçü idari yargıdan olmak üzere, on yeni üyesi belli oldu. Seçim sonuçlarına göre; hükümetin desteklediği iddia edilen Yargıda Birlik Platformu (YBP) adli yargıdan gelen yedi üyenin tamamını elde etti. İdari yargıdan seçilen üç üyeden birinin YBP’li, ikisinin de Gülen Cemaati’ne yakın olduğu ileri sürülüyor.

 Bu durumda, YBP öncülüğündeki hükümet, yargıda istediği değişiklikleri kolaylıkla halledebileceği bir oran yakaladı. Bu sekiz üyenin yanı sıra Cumhurbaşkanlığı tarafından atanacak dört, Adalet Akademisi’nden gönderilecek bir üyenin de aynı çizgide olması bekleniyor. Buna, kendileri de kurul üyesi olan Adalet Bakanı ve müsteşarı da eklendiğinde, hükümetin üye sayısı 15’e ulaşıyor.

 Buna karşılık, idari yargıdan iki, Yargıtay’dan iki ve Danıştay’dan bir olmak üzere, beş üyenin Gülen Cemaati’ne yakın olduğu ileri sürülüyor. Yargıtay ve Danıştay’dan seçilen birer üyenin ise sosyaldemokrat çizgide oldukları kaydediliyor. Ne var ki Danıştay’dan seçilen Taci Bayhan’ın da YBP’nin oylarını aldığı ve bu yönde hareket edebileceği ileri sürülüyor.

>> Yeni HSYK'nın ilk işi 1500 kişilik kararname

CEMAAT KARŞITI BİRLİK KAZANDI
 Yargı çevrelerine göre bu sonuç, hükümet cephesi tarafından uygulamaya konulan, “cemaat karşıtı” söylemin taban bulduğunu gösteriyor. Zira YBP listesi, cemaate karşı seferberlik ittifakı olarak görülüyor. Bu listeyle seçilen yedi hakim savcıdan; Metin Yandırmaz, Mehmet Durgun ve Ramazan Kaya’nın milliyetçi, Ömür Topaç ve Mehmet Yılmaz’ın sosyal demokrat, İsa Çelik ve Turgay Ateş’in dindar kimlikte oldukları ifade ediliyor. Yedek üye olarak YBP listesinden seçilen Zeynep Şahin’in de sosyal demokrat olduğu belirtiliyor.

 YBP listesindeki renklilik, alınan oyu da bir nebze açıklıyor. Seçimlerde, en çok oyu alan kişinin YBP’li Metin Yandırmaz olması, hayli dikkat çekiyor. Zira Yandırmaz yakın bir geçmişte Ergenekon soruşturma kapsamında takip edilen kırk hakim ve savcı arasında yer alıyordu. Milliyetçilerin sayıca çok olması da, yargı kulislerinde, “Bu seçimleri ülkücüler kazandı” diye yorumlanıyor.

 YBP’li Ömür Topaç’ın Alevi olması, Mehmet Yılmaz ve Zeynep Şahin’in sol çizgide bulunması Cemaat karşıtı geniş bir koalisyonun da bu listede birleştiğine işaret ediyor. Aynı şekilde, YARSAV kurucularından olan ve dört yıl önceki seçimlerde bu dernek adına aday olup en çok oyu alan Hakim Abbas Özden’in bu kez YBP sözcüsü olarak hareket etmesi de, sonuca etki etti.

HER ÜÇ SEÇMENDEN BİRİ CEMAAT
 Cemaat’e gelince… HSYK seçimleri, Gülen Cemaati’nin her üç hakim ve savcıdan birini yakına çektiği ya da etkileyebildiğini gösteriyor. Cemaat’in desteklediği iddia edilen Savcı İlker Çetin’in 5311 oy alarak, 80 oy farkla yedek üyelikle kalması, yargıdaki bu tabanı ölçmeye el veriyor. Keza Cemaat’in adaylarından en az oy alan Hasan Ünal’ın bile 4495 oyda kalması, bu grubun adayları blok olarak desteklediğini kanıtlıyor. Tam bu noktada, YARSAV ve Yargıçlar Sendikası listesinden adaylığını açıklayan Levent Ünsal’ın 5143 oyla 12. sıraya kadar yükselmesi, Cemaat tarafından desteklendiği şeklinde yorumlanıyor. Bu rakamlar, yargıdaki Cemaat varlığına ilişkin ilk kez somut bir istatistik sunuyor.

>> İbrahim Okur: HATA ETTİK

YARSAV’DA HAYALKIRIKLIĞI VAR
 Kuşkusuz, seçimlerde en büyük yarayı, sosyal demokrat hakim ve savcıların oluşturduğu YARSAV ve Yargıçlar Sendikası aldı. En çok oy alan adayları Levent Ünsal’ın Gülen Cemaati tarafından desteklenmesi, YARSAV’cıların moralini bozmuş görünüyor. En çok oy alan ikinci adayları olan Murat Aydın’ın 2078 oyda kalması ve diğer arkadaşlarının binli rakamlara kadar düşmesi, sosyal demokratların yargıda git gide daraldığını gösteriyor. Bu oy kaybında, bilhassa YARSAV tabanı içerisinden 500 civarında hakim ve savcının Cemaat’e karşı tutum alarak, YBP’ye oy verdiği vurgulanıyor. Seçim kampanyası sürecinde YBP’lilerce ortaya atılan “YARSAV listesinde Cemaatçi adaylar var” iddiasının da bu yönelimi arttırdığı ifade ediliyor. Ayrıca YARSAV üyeleri arasından, yaklaşık 400 hakim ve savcının zaten Cemaat ile hareket ettiği ve bu yüzden tercihini o adaylardan yana kullandığı kaydediliyor.

>> Ergenekon şüphelisi savcı 5836 oy, Ergenekon davası hâkimi 35 oy aldı

>> HSYK'nın yeni yapısı nasıl olacak?

Haber: İSMAİL SAYMAZ - Radikal
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yav he he 4 yıl önce

ülkücüler kazandı ise o zaman yargı da akp li kimse yok mu?...!:))