HSYK'dan hakimlere uyarı!
Türkiye Barolar Birliği ile bazı vatandaşlar, mahkemelerce duruşmaların çoğu zaman aynı saate veya birbirine çok yakın saatlere verilmesi sonucu başta adil yargılanma ilkesi olmak üzere çeşitli mağduriyetlere ve duruşmaların ertelenmesine sebebiyet verildiği iddiasıyla Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) şikayette bulundu. HSYK Genel Kurulu, 18 Ocak’ta toplanarak, duruşma saatleri konusunda karar aldı.
Karar, HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici tarafından cumhuriyet başsavcılıklarına gönderildi. Anayasaya göre, herkesin yargı mercileri önünde davacı veya davalı olarak iddia ve savunma ile adil yargılanma hakkına sahip olduğu, hiçbir mahkemenin görev ve yetkisi içindeki davaya bakmaktan kaçınamayacağı belirtilen kararda, davaların en az giderle ve mümkün olan süratle sonuçlandırılmasının yargının görevi olduğu kaydedildi.

Hâkimlerden kaynaklı
AİHS’nin “adil yargılanma hakkı” başlıklı 6. maddesinde, herkesin bağımsız ve tarafsız bir mahkeme tarafından davasının makul bir süre içinde görülmesini isteme hakkına sahip olduğu vurgulanan kararda, “Diğer taraftan Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’nca, mahkemeler tarafından duruşma gün ve saatinin UYAP üzerinden beşer dakika arayla verilebildiği, duruşma saatlerine uymama yönünden yaşanan sorunların kullanıcı kaynaklı olduğu bildirilmiştir” denildi.

En seri yargılama
Kararda, duruşma saatleri belirlenirken, davaların niteliği, dosyaların geldiği aşama ve kapsamı, duruşmada yapılması düşünülen iş ve işlemler ile ifadelerine başvurulacak kişi sayısı gibi yargılamanın en seri, en az giderle ve yakınmalara sebebiyet vermeyecek şekilde yapılmasını sağlayacak tüm hususların gözetilmesi gerektiği kaydedildi.

Emek ve mesai kaybı
Kararda, gün içinde duruşması yapılacak olan tüm davalar için duruşma saatinin aynı saate veya çok yakın zaman dilimine vermek yerine, duruşmada bulunması istenilen tüm kişilerin iş, öğrenim, sağlık, ulaşım ve benzeri durumları gözetilerek, emek ve mesai kaybına veya mağduriyetlere sebebiyet vermeyecek şekilde duruşma saatlerinin belirlenmesi talep edildi.
 TÜRKER KARAPINAR/MİLLİYET
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bülent 6 yıl önce

bir defasında yıllar önce istanbul itm de 9.30 a 91 duruşmanın verildiğini gördüm. ben 70 küsuruncu sıradaydım. sultanahmet in iç koridorlarını bilirsiniz. ana baba günü dahi denemez. yetişmek için kırk takla atarak gittiğim duruşmam öğleden sonraya kalmıştı... hsyk geç kaldı bence. ama hiç yoktan iyidir. ileride faydası olur bari

Avatar
Bakırköy'lu 6 yıl önce

bes dakika geç kalırsınız dava müracaata bırakılır. ama saatlerce "kapı kulu" gibi bekletilirsiniz kimsenin umurunda olmaz. zamanında yetisseydiniz denir. ama siz zamanında duruşmaları yapın denemez. avukatların zamanı boldur