'HSYK'nın açıklaması, mesleğimizin saygınlığına ve önemine saldırı mahiyetinde'
Adana Baro Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasında, “Eskişehir 1.Asliye Hukuk Mahkemesi hâkimi ile meslektaşımız Avukat Tuba Aksoy arasında 4.12.2012 tarihinde duruşma sırasında yaşanan ‘ayağa kalkma’ tartışması kamuoyunda geniş bir yankı bulmuş ve daha sonrasında gelişen olaylar üzerine HSYK,  19.12.2012 tarihli Basın Açıklaması yapmıştır. Basın açıklamasının içeriğinin son derece talihsiz, savunma mesleğini hiçe sayan, mesleğimizin saygınlığına ve önemine saldırı mahiyeti taşıyan vahim bir açıklama olduğu görülmüştür.” İfadelerine yer verildi

“SAVUNMA YOK SAYILAMAZ, ŞEKLİ UNSUR OLARAK GÖRÜLEMEZ”

Eskişehir Baro Başkanı Av. Rıza Öztekin’e destek çıkan Adana Baro Başkanı Çıtırık, “CMK ve HMK’nın ilgili maddelerinde Avukatın ‘ayağa kalkacağı’ hususlar net bir şekilde belirtilmiştir. Avukatlık meslek kurallarımızın 17. Maddesine göre, (yargı organları ve adli mercilerle ilişkilerde karşılıklı saygının esas olduğu) düzenlenmiştir. Böylelikle Avukatlar, hakim ve savcılara ‘nezaket’ ve ‘saygı’ gösterecekleri gibi, aynı saygı ve nezaketi hakim ve savcılardan beklemeleri de en tabi haklarıdır. Özellikle HSYK açıklamasında dikkat çeken hususlardan biri de avukatlarımızdan saygı anlamında beklenenin duruşma salonundan veya odalarından “eğilerek” ve ”geri geri” ayrılma olması yönündedir. Bu beklenti de avukatlık mesleğinin ve savunmanın, onur ve vakarına saldırı niteliği taşımaktadır.” dedi.

“ÖNCE EĞİLME, SONRA KOŞMA!”

Paris Eski Baro Başkanlarından Avukat Carpertiers’in genç bir meslektaşına yaptığı uyarıyı HSYK’ya örnek olması anlamında hatırlatmak istediklerini dile getiren Çıtırık açıklamasında, Carpertiers’in “Önce eğilme, üzerindeki şerefli giysi, senin hiçbir makam ve kişi önünde eğilmemeni gerektirir. Sonra koşma. Bu giysi ile yüzyılların onur ve vakarını taşıyorsun. Bu giysi ile başın dik ve vakur dolaşmalısın.” sözlerine yer verdi. HSYK’nın ilerde soruşturabileceği bir olayla ilgili ve muğlak bilgilerle basın açıklaması yapması doğru olmadığını savunan Adana Baro Başkanlığı, Eskişehir Baro Başkanı hakkında Cumhuriyet Savcılıkları ve mahkemeler tarafından gereğinin yapılmasının talep edilmesini Anayasanın  138. Maddesinin 2. Fıkrasında yer alan “  Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz.”düzenlemesine aykırı olacağı görüşünü savunurken Av. Çıtırık, “Savunma mesleği yargının kurucu unsurlarındandır. Yok sayılamaz. Ve şekli bir unsur olarak da görülemez. İddia, savunma ve karar üçlüsü, karşılıklı saygı ve nezaket kuralları çerçevesinde adaletin gerçekleşmesi için görevlerini yerine getirmek zorundadır.” sözleriyle meslektaşlarına destek çıktı. (hukukihaber.net)Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
halkin-kahramani 5 yıl önce

ne yazık ki eğilen ve eğilmeye meyilli meslektaşlar sayesinde bu gücü hakim ve savcılar bulabiliyor,kendimizi yargılamakla başlayalım önce,meslek onuruna uyun,kendinizi yetiştirin lütfen yoksa savunma kağıt üzerinde kalacak.dikkat.