Metin Feyzioğlu, TBB Başkanlığı'na aday gösterildi
Ankara Barosu TBB Delegeleri yaptıkları orta açıklamada, 2013 yılı Mayıs ayında yapılacak TBB Başkanlığı seçimlerinde Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu'nu aday gösterdi. Delegeler yaptıkları açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti'nin çağdaşlığını, insan haklarını, özgürlükleri temsil eden bütün değerlerinin büyük bir saldırı altında olduğunu belirterek, bu saldırıdan en ağır şekilde etkilenen mesleğin avukatlar olduğuna dikkat çekti. 
Adil yargılanma hakkına aykırı uygulamaların Silivri ve KCK davalarında artarak devam ettiğine vurgu yapılan açıklamada, "Adalet mülkün temeli ise, mülk temelsiz kalmak üzeredir. Savunma hakkı artık yalnızca siyasi davalarda değil, bütün davalarda sıklıkla askıya alınmakta, avukat, yargının kurucu unsuru olmasına rağmen, sistemin içindeki bir engel olarak görülmektedir" denildi. 
Yurttaşların düşüncelerini ifade etmelerinin, siyasi iktidarı eleştirmelerinin, demokrasinin vazgeçilmezi olan toplantı ve gösterilerin, yargı tarafından yasa dışı örgüt kuruculuğu ve üyeliği olarak değerlendirildiğine işaret edilen açıklamada, tutuklama tedbirinin keyfi bir cezalandırma ve caydırma yöntemi olarak uygulandığına dikkat çekildi. 

-KUVVETLER BİRLİĞİ HEVESİ EN ÜST SEVİYEDE DİLE GETİRİLİYOR-
 
Açıklamada, çoğulcu ve katılımcı bir demokraside tartışılması bile düşünülemeyecek "kuvvetler birliği" hevesinin, en üst seviyede dile getirilmeye başlandığına vurgu yapılarak, şu değerlendirmeye yer verildi: 
"İki farklı ceza yargısı düzeninden vazgeçilmemiş, siyasi iktidarın keyfi gücünü toplumun kılcal damarlarına kadar dayatmaya devam edebilmesi amacıyla, özel görevli mahkemelerin yerine daha geniş yetkilerle donatılmış terörle mücadele mahkemeleri kurulmuştur." 
Cumhuriyet tarihinde eşi benzeri görülmemiş sayıda avukatın, gazetecinin, sendikacının, öğretim üyesinin, subayın, milletvekilinin, yerel yöneticinin, her kesimden muhalif duruş sergileyen aydının, gerekçesiz olarak tutuklu olduğunun belirtildiği açıklamada, sanık avukatlarının, yaptıkları savunmalar nedeniyle soruşturulduğu ve yargılandığı anımsatıldı. Özel hayatın gizliliğinin ihlalinin olağanlaştığının, milyonlarca insanın telefonlarının dinlendiği düşüncesine sevk edildiğinin ifade edildiği açıklamada, şöyle denildi: 
"Avukatın sindirilmeye çalışıldığı, ekonomik yönden bağımlı, hukuki yönden güçsüz, fiilen etkisiz kılınmak istendiği, yabancı avukatlık ortaklıklarının serbestçe faaliyet göstermesine izin verilmesine gayret gösterildiği, uslu avukat, uyumlu baro modelinin yaratılmak istendiği, baroların Türkiye Barolar Birliği'nin şubelerine dönüştürülmesinin hedeflendiği bu süreçte hukuk devleti ve demokrasinin barolara ve Türkiye Barolar Birliğine duyduğu ihtiyaç, yadsınamayacak kadar büyüktür. Ne yazık ki yukarıda kısaca değinilen süreçte mevcut Türkiye Barolar Birliği yönetiminin kendine düşün görev ve sorumluluğu yerine getirdiğini söylemek mümkün değildir."
 
Ankara Barosu TBB Delegeleri, Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu'nu 2013 yılı Mayıs ayında yapılacak TBB Başkanlığı seçimlerinde başkan adayı olması gösterdi.


ANKA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.