Şanlıurfa'da 3 avukata darp
“…Şanlıurfa Valiliğinden alınan izinle 21 Mart 2012 günü Şanlıurfa İli, Haleplibahçe mevkiinde yapılan kutlamaları izlemek üzere Şanlıurfa Barosunca yapılan görevlendirme çerçevesinde toplantı yapılan meydanda izleyici olarak bulunan Baro üyesi avukatlardan Av. Eyüpsabri TINAŞ, Av. Hidayet ENMEK ve Av. Mehmet Emin UYGUNER’in, asayişi sağlamakla görevli güvenlik güçlerince darp ve dövülme suretiyle kötü muameleye tabi tutuldukları ve akabinde kelepçelenerek gözaltına alındıkları, gözaltı sürecinde de kötü muamelenin devam ettirildiği…” daha sonra Şanlıurfa Baro Başkanı ve diğer meslektaşlarımızın girişimleri ile gözaltına alınan avukat meslektaşlarımızın hastaneye sevklerini müteakiben serbest bırakıldıkları ve konu ile ilgili olarak polisler hakkında da Şanlıurfa Başsavcılığınca 2012/7074 Hazırlık No’su ile soruşturma başlatıldığı öğrenilmiştir.

Toplumda huzurun ve düzenin sağlanmasının, vatandaşın can ve mal güvenliğinin, hukukun üstünlüğü ve devlet otoritesinin sağlanmasının, insan temel hak ve özgürlüklerinin korunmasının ortak güvencesi olması ve bu temel prensipler ışığında kamu görevi yürütmesi gereken polislerimizin, görevlerini kötüye kullanmaları suretiyle orantısız güç kullanarak avukatlara suç niteliği taşıyan etkili eylemde bulunmaları olayın vahametini son derece arttırmaktadır.

Özelinde, üç meslektaşımıza, genelinde ise kamu hizmeti ifa eden, yargının kurucu unsuru, hukuk devletinin olmazsa olmazı bağımsız savunmayı temsil eden tüm avukatlara ve onların meslek örgütlerine yapılmış bir saldırı olarak değerlendirdiğimiz, hukuka, yasalara, insan temel hak ve özgürlüklerine aykırı ve suç niteliğindeki bu eylemi şiddetle kınıyor, gerek Şanlıurfa Başsavcılığınca ve gerekse Şanlıurfa Valiliğimizce de en üst derecede duyarlık ve hassasiyetin gösterilerek avukatlara karşı bu eylemleri gerçekleştiren kolluk görevlileri hakkında idari ve cezai soruşturma için yasal işlemlerin yapılacağına inanıyor ve bunu bekliyoruz.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Müslüm ÇAKAR 6 yıl önce

şanlıurfa'mızda avukatlar dava bulamamakta,kimisi bürolarında bir genç bile çalıştıramamaktadır.çalışan personel de işi bırakmaktadır.kiralarını ödeyemez duruma düşen avukatlar bile var.zor duruma düşen avukat, banka kredilerinin altında nasıl kalkacağını kara kara düşünmektedir.masraflar için vekilinden aldığı paraları zimmetine geçiren avukat vekiline karşı mahçüp olduğu da oluyor.bekar avukatların bazıları bir memur ile evlenip onun maaşı ile geçinme yoluna gitmiştir.bütün bu mali sıkıntıların yanında,şanlıurfa'da gün gitikçe sağlanan huzur ve güven ortamı avukatları tedirgin etmekte.huzur ortamını sağlayan emniyet kolluk kuvetlerine karşı istesede istemesede bir alerjisi vuku bulmakta.boş zamanı bol avukatlar baro adı altında bazen hükümete, bazen genelkurmaya bazen emniyete eleştirerek mühalliflerin,mahkumların,tutukluların gönlünü kazanma yoluna giderek,onların vekaletini alma umudunu taşiyorlar..emniyet teşkilatından şikayetçi olan başka bir sivil toplum kuruluşu varmı? o halde.