TBB'den 69 yaş üzeri avukatlara müjde!
TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ’NDEN DEVRİM

69 YAŞ ÜZERİ AVUKATLARA SYDF KAPSAMINDA MUNZAM EMEKLİLİK MAAŞI

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu, 7 – 8 Ekim 2013 tarihli toplantısında, Munzam Emeklilik Projesine ilişkin yönergeyi kabul etti.

Avukatlar arasında dayanışmayı teşvik etmek, avukatların ilerleyen yaşlarında yaşam koşullarını kolaylaştırmak ve meslek kuruluşlarının maddi manevi desteğini mesleklerinin her döneminde hissetmelerini sağlamak amacıyla geliştirilen Munzam Emeklilik Projesi, Türkiye Barolar Birliği’nin bünyesinde bulunan Sosyal Yardım ve Dayanışma Fonu (SYDF) aracılığıyla gerçekleştirilecek.

 30 Kasım – 1 Aralık 2013’te yapılacak olan Türkiye Barolar Birliği Olağanüstü Genel Kurulu’nun baro keseneklerine ilişkin vereceği karara bağlı olarak, 69 yaş üzerindeki avukatlara, 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren 3’er aylık munzam emeklilik maaşı peşin olarak ödenecek.

 Munzam emeklilik yaşının fonun imkanlarına bağlı olarak bir yıl içerisinde 64’e kadar düşürülmesi planlanıyor.

 Emeklilik için yapılacak başvurunun zamanı ve şekli ayrıca ilan edilecek.


TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ “MUNZAM EMEKLİLİK YARDIMI” YÖNERGESİ

Madde 1- Bu yönergenin amacı; 19/3/1969 tarih ve 1136 sayılı Avukatlık Kanunu ve Türkiye Barolar Birliği Sosyal Yardım ve Dayanışma Fonu'nun amaçları doğrultusunda, avukatlar arasındaki dayanışmayı teşvik etmek, avukatların ilerleyen yaşlarında yaşam koşullarını kolaylaştırmak ve meslek kuruluşlarının maddi- manevi desteğini mesleklerinin her döneminde hissetmelerini sağlamak amacıyla, gerekli koşulları taşıyan avukatlara yapılacak “Munzam Emeklilik Yardımı”na ilişkin usul ve esasların belirlenmesidir.

Madde 2- Bu yönerge Avukatlık Yasası 27/A. maddesi ile Sosyal Yardım ve Dayanışma Fonu Yönetmeliği’nin 17. maddesine dayanılarak, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Madde 3- “Munzam Emeklilik Yardımı”nın bütçesi, aşağıda sayılan kaynaklardan oluşur:
a) Her mali yıl için Sosyal Yardım ve Dayanışma Fonu pul satış bütçesinin %40’ı,
b) 1136 sayılı Kanun’un, “Birlik Genel Kurulu’nun Görevleri”ni düzenleyen 117.maddesinin, “kesenek miktarının tespiti” ne ilişkin 8. bendi doğrultusunda; Birlik kesenek miktarının ½’si,
c) Sosyal Yardımlar Bütçe Bakiyesinin %50’si,
d) Munzam Emeklilik Hesabında oluşacak faiz gelirleri,
e) Her mali yıl başında tahakkuk eden ilk “Munzam Emeklilik Yardımı”nın ½’si,
f) Bağışlar.

Madde 4- TBB Sosyal Yardım ve Dayanışma Fonu tarafından “Munzam Emeklilik Yardımı” bağlanabilmesi için; altmış dokuz yaşını doldurmuş olmak, başvuru sırasında baroya kayıtlı olmak, baroya kayıtlı şekilde, fiilen toplam en az yirmi yıl süreyle avukatlık faaliyetinde bulunmuş ve mensup olunan baronun avukatlık keseneğini ödemiş olmak ve TBB tarafından istenecek bilgi ve belgeleri ibraz etmek gereklidir.
Başvuru tarihinde baroya kayıtlı olmayan avukatın; baroya yeniden kaydolması halinde “Munzam Emeklilik Yardımı”ndan yararlanabilmesi için, barodan son olarak kaydını sildirdiği tarih ile yeniden kaydolduğu tarih arasında geçen süre kadar baro kaydının devam etmesi gerekir.
Fon varlığı ve aktüeryal değerlendirme sonucuna bağlı olarak emeklilik yaşı, kademeli olarak aşağı çekilebilir. Altmış dört yaşın altında “Munzam Emeklilik Yardımı” ödenmez.

Madde 5-
a) Avukatlık faaliyetine son vermiş ancak barosuna üyeliği devam eden avukatlar, TBB Yönetim Kurulu tarafından aktüeryal ilkeler göz önünde bulundurularak belirlenen “Munzam Emeklilik Yardımı”nın tamamından yararlanır.
b) Avukatlık faaliyeti ve barosuna üyeliği devam eden avukat, yukarıda tanımlanan “Munzam Emeklilik Yardımı”nın %70’inden yararlanır.

Madde 6- “Munzam Emeklilik Yardımı”ndan yararlanma koşullarını taşıyan avukat, buna dair belgelerle birlikte kayıtlı olduğu baroya başvurur. Baro, avukata ilişkin bilgi ve belgeleri ön incelemesini yaptıktan sonra dosya halinde TBB’ne teslim eder. Teslim tarihini müteakip TBB Yönetim Kurulu, gerekli koşulları taşıyan avukata 1 ay içinde “Munzam Emeklilik Yardımı”nın bağlanmasına karar verir.

Madde 7- Başvuru dosyası, SYDF Danışma Kurulunca hazırlanan raporla birlikte TBB Yönetim Kurulu’nun kendi üyeleri arasından görevlendireceği üç kişiden oluşan “komisyon”a sevk edilir. Komisyonun, başvuru sahibi avukatın “Munzam Emeklilik Yardımı”nı hak ettiğini tespit etmesi halinde, başvuru TBB Yönetim Kurulu gündemine sunulur. Başvuru sahibi, TBB Yönetim Kurulu’nun kabul kararı ile “Munzam Emeklilik Yardımı”na hak kazanır.
Hak kazanan üyelerin, “Munzam Emeklilik Yardımı”na ilişkin ödemeleri, TBB Yönetim Kurulu kararını izleyen süreçteki ilk üç aylık ödemelerin yapılacağı tarihten başlamak üzere üçer aylık dönemler halinde, yasal kesintiler düşüldükten sonra peşin olarak yapılır. TBB Yönetim Kurulu’nun “Munzam Emeklilik Yardımı” onay kararının tarihi ile ilk ödeme tarihi arasında geçen süre için bir ödeme yapılmaz.

Madde 8- “Munzam Emeklilik Yardımı”nın miktarı, fonun varlıklarının ve yükümlülüklerinin aktüeryal değerlendirme sonuçlarına göre, TBB Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu Danışma Kurulu’nun önerisi ve TBB Yönetim Kurulu kararı ile her yıl belirlenir. Alınan karar, mali yıl başından itibaren ileriye dönük olarak uygulanır.

Madde 9- “Munzam Emeklilik Yardımı,” avukatın kendisine bağlanır. Avukatın mirasçılarına “Munzam Emeklilik Yardımı” yapılmaz.

Madde 10- Baro levhasından silinme veya ölüm halinde, “Munzam Emeklilik Yardımı”ndan yararlanma hakkı sona erer.

Madde 11- Barolar tarafından ödenmesi gereken kesenek tutarlarının ödenmemesi halinde, ödenmeyen tutar, TBB tarafından mevzuata göre barolara yapılan ödemelerden mahsup edilir.

Madde 12- Bu yönerge, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulunun kabulü ile yürürlüğe girer.

Madde 13- Bu yönergenin hükümleri, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu tarafından yürütülür.


hukukihaber.net
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Av.Gönül Aydemir 5 yıl önce

avukat yârdim vakiflari kurulmali,avukatlardan da yârdim alarak küçük daireler yapilmali.çok az avukat 69 yaşina kadar yaşiyor.böyle güzel projeleri düşünenler sağ olsun.

Avatar
Engin Ural 5 yıl önce

avukatlara ödenecek bu paralardan vergi kesilmesi söz konusu olacak mı? ödenecek miktarın hukuki statüsü ne olacak?

Avatar
ŞENAL ÖZTOP 5 yıl önce

sayın başkan ve yönetimin böyle bir karar alması bundan istifade edecek arkadaşlar miktar cüzzide olsa sevindirici bir olay.. ilerde yaş haddinin 64 e indirilmesi ise işin güzel olan başka bir boyudu..ne kadar yaşanır yada yaşarız bilinmesz ama bir yaraya melhem olacağı aşıkar..bu yönde bizleri yalnız bırakmayan başkan ve yönetime şükranlarımızı sunuyoruz

Avatar
ŞENAL ÖZTOP @Av.Gönül Aydemir 4 yıl önce

yapilan bu hizmeti alkişliyoruz .ve bu işlemden faydalananlar arasinda olacağim allah nasip etti ise..ne var-ki üç ayda taktir edilen ve çalişanlar için 670 .lira hemde üç ayda .bence biraz düşük değil mi ? üç ay beklenecek ve ele geçecek rakam çalişanlar için bu..hiç değilse aya indirilip, rakaminda en az aylik beşyüzlira olmasi bir yaraya merhem demek olacaktır..