Türkiye Adalet Akademisi Disiplin Amirleri Yönetmeliği

1 Nisan 2016 CUMA
Resmî Gazete
Sayı : 29671

YÖNETMELİK

Türkiye Adalet Akademisinden:
TÜRKİYE ADALET AKADEMİSİ DİSİPLİN AMİRLERİ YÖNETMELİĞİ

Amaç
MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı, Türkiye Adalet Akademisinde çalışan Devlet memurlarının disiplin ve üst disiplin amirlerinin tayin ve tespitine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

Kapsam
MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik, Türkiye Adalet Akademisinde çalışan 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak istihdam edilen Devlet memurlarını kapsar.

Dayanak
MADDE 3 – (1) Bu Yönetmelik, 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 124 üncü maddesi, 23/7/2003 tarihli ve 4954 sayılı Türkiye Adalet Akademisi Kanununun 44 üncü maddesi ile 17/9/1982 tarihli ve 8/5336 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Disiplin Kurulları ve Disiplin Amirleri Hakkında Yönetmeliğin 16 ncı maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

Tanımlar
MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;
a) Akademi: Türkiye Adalet Akademisini,
b) Başkan: Türkiye Adalet Akademisi Başkanını,
c) Başkan Yardımcısı: Türkiye Adalet Akademisi Başkan Yardımcılarını,
ç) Daire Başkanı: Türkiye Adalet Akademisi Daire Başkanlarını,
d) Disiplin amiri: Bu Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek-1 sayılı Türkiye Adalet Akademisi Disiplin Amirleri Cetvelinde disiplin amiri olarak gösterilen kişileri,
e) Üst disiplin amiri: Bu Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek-1 sayılı Türkiye Adalet Akademisi Disiplin Amirleri Cetvelinde üst disiplin amiri olarak gösterilen kişileri,
ifade eder.

Disiplin amirleri
MADDE 5 – (1) Akademide çalışan Devlet memurlarının disiplin ve üst disiplin amirleri, bu Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek-1 sayılı Türkiye Adalet Akademisi Disiplin Amirleri Cetvelinde gösterilmiştir.
(2) Bu Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek-1 sayılı Türkiye Adalet Akademisi Disiplin Amirleri Cetvelinde disiplin amiri olarak tespit edilen unvanlara ait görevleri yetkiyle veya vekaleten yürütenler de bu görevi yürüttükleri sürece disiplin amirliği yetkisini haizdir.

En üst disiplin amiri
MADDE 6 – (1) Başkan, Akademide görevli bütün personelin en üst disiplin amiridir. Başkan, bu sıfatla haiz olduğu yetkiyi her derecedeki memur hakkında doğrudan kullanabilir.

Disipline ilişkin usul ve esaslarda uygulanacak mevzuat
MADDE 7 – (1) Bu Yönetmelikte hüküm bulunmayan hallerde disipline ilişkin usul ve esaslar bakımından, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile Disiplin Kurulları ve Disiplin Amirleri Hakkında Yönetmelik hükümleri uygulanır.

Yürürlükten kaldırılan yönetmelik
MADDE 8 – (1) 25/4/2006 tarihli ve 26149 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türkiye Adalet Akademisi Disiplin Amirleri Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır.

Yürürlük
MADDE 9 – (1) Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme
MADDE 10 – (1) Bu Yönetmelik hükümlerini Türkiye Adalet Akademisi Başkanı yürütür.
 
 
Eki için tıklayınız.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.