Çek mahkûmları şafak sayıyor


Çek Kanunu'ndaki ceza kaldırılıp yerine en az 5 yıl çek yasağı düşünülüyor. Düzenlemenin yeni yıla yetiştirilmesi gündemde Halen 8 bin kişinin karşılıksız çekten hapiste kalmasına neden olan 5941 sayılı Çek Kanunu’ndaki ‘adli para cezası’ düzenlemesinin kaldırılması için düğmeye basıldı. 2003 yılından sonra karşılıksız çekin adli para cezasını gerektiren bir suç olarak düzenlenmesi nedeniyle karşılıksız çek tutarına göre bir güne 100 lira üzerinden hesaplanan adli para cezasını ödeyemeyenler hapse giriyor. Yani örneğin 10 bin liralık çeki karşılıksız çıkan kişi, bu kadar tutarda adli para cezası ödemezse 100 gün hapis yatıyor. TBMM Adalet Komisyonu
Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, bu durumun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ndeki 4 nolu protokole aykırı olduğunu, adli para cezasını kaldıracak düzenleme için Adalet Bakanlığı’nda çalışma başlatıldığını söyledi.

Ardından çalışmanın Adalet Komisyonu’na geleceğini belirten İyimaya, çek dolandırıcılığını önleyecek madde  üzerinde dikkatle durulduğunu bu konuda sıkıntı yaratmayacak düzenleme yapmak istediklerini söyledi. İyimaya, Adalet Bakanlığı’ndaki çalışmaya vurgu yaparken, CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün de 5941 sayılı Kanun’da adli para cezasını kaldırmaya yönelik 1 Ekim 2011 tarihli ve 2/85 nolu değişiklik teklifini TBMM Adalet Komisyonu’na iletmiş durumda.

HAPİS YERİNE ÇEK YASAĞI
Bakanlar Kurulu’nda değişikliğe uğramaması halinde hem iktidar hem de muhalefet partileri, hapis cezasını ortadan kaldırma konusunda mutabık oldukları ve yılbaşına kadar düzenlemenin Meclis’ten geçirilmesinin planlandığını belirttiler.

Değişiklikle hapis yerine bir yandan alacaklı ile icra davası sürerken, karşılıksız çek sahibine belli süreyle (En az 5 yıl) çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı getirilecek. Hapisteki 8 bin kişinin dışında halen Yargıtay’da da yaklaşık 50 bin karşılıksız çek dava dosyası karar bekliyor. 110 bine yakın dosya ise Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nda inceleniyor.

Müjdeyi, Bağış Twitter’dan vermişti
Çek mağdurları için müjdeyi AB’den sorumlu Devlet Bakanı Egemen Bağış önceki gün Twitter’dan vermişti. Bakan Bağış, “Çek Cumhuriyeti’nden çek mağdurlarına iyi haberim var. Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile görüştüm çözüm konusunda hazırlık yapıyorlarmış” yazmıştı.

AK Partili vekilin ailesi de zora düştü
AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, market zinciri bulunan ailesinin de 2009’da 700 bin liralık çek borcu için bankadan istediği krediyi alamayınca zor duruma düştüğünü belirterek “Çevremizden destek alamasaydık
kardeşlerim de şu anda hapiste olacaktı. Paranın cezası hapis değil para olmalıdır” dedi. Öte yandan CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün ise kanun teklifi için iktidar partisinden de olumlu mesajlar geldiğini, son görüşmelerinde yılbaşına kadar düzenlemenin çıkabileceğini söylediklerini aktardı.


Tahsin Akça / Gazete Habertürk
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Burhan İşcan 6 yıl önce

Bu tasarı 2008 den beri adalet komisyonu gündemindeydi. "ekonomi batarsa hepimiz batarız" demagojisi ile dış kredi bulamamanın üstü örtüldü. Imf kredi vermeyince bankalar vasıtasıyla iç borçlanma yoluna gidildi ve bankaların sultasına meydan verildi. Bankalar da güvenilir en büyük müşterisini fonlamak için atağa geçti. Bankalara gebe olan hükümet 5941 sayılı yasayı çıkardı. Demek ki aklı başında yasa da çıkarmaya bilgileri varmış. Peki bu muktedirlik nereye kadar?

Avatar
BURHAN İŞCAN 6 yıl önce

TEKRAR EDİYORUM HÜKÜMET TEPKİLERİ ÖLÇMEK İÇİN BASINI KULLANIYOR. OYUNA GELMEYELİM.

ZAFER SARHOŞLUĞU ALDATMALARI ORTAYA KOYAR. ÇÜNKÜ BU SARHOŞLUK GÖZLERİN GERÇEKLERİ GÖRMESİNİ ENGELLER. 2008 YILINDA ADİL BİR ÇEK YASASI YAPMAYA YASALARCA MECBUR OLAN HÜKÜMET, BUNU 2009 YILI SONUNA KADAR GECİKTİRMİŞTİ. BU DURUM BİR ÇOK ÇEVRE TARAFINDAN MAKSATLI OLARAK YANLIŞ ALGILANMIŞ VE ALGILATILMIŞTI. "EKONOMİ BATARSA HEPİMİZ BATARIZ" DEMAGOJİSİ GALİP GELMİŞ; İKTİDAR ADİL BİR YASA ÇIKARMAYA MUKTEDİRKEN, TÜM RİSKLERİ GÖZE ALARAK 5941 SAYILI YASAYI ÇIKARTMIŞTI. 2009 YILINDA MÜCADELEYE BAŞLADIĞIMDA ŞİMDİKİ YENİ KANUN TASARISININ VARLIĞINA BİZZAT ŞAHİT OLDUM. YANİ İKTİDARIN ELİNDE BU TASARI 2008 DEN BERİ VARDI. 2008 KRİZİ BELİRGİNLİĞİ (EKONOMİMİZ % 14.8 GERİLEDİ), IMF İLE ANLAŞMALARDAKİ BELİRSİZLİK YÜZÜNDEN ÖDEMELER DENGESİNDEKİ KAYGILAR BANKALARIN BU YASA ÜZERİNDE ETKİN OLMASINA EDEN OLDU. BANKALAR FIRSATI GANİMET BİLİP, TEK GÜVENİLİR MÜŞTERİ DEVLETİ FONLAMAK İÇİN ATAĞA GEÇİP LOBİLERİ İLE BAŞARILI OLDU. SONUÇTA ŞİMDİ GÜNDEME GELEN BU TASARI SÜMEN ALTI OLDU VE 5941 SAYILI YASANIN ÖNCÜLÜ OLAN TASLAK GÜNDEME OTURDU. BANKALARIN, VE ONLAR İÇİN ÇALIŞAN AVUKATLARIN GAYRETİYLE BU TASLAK DA DEĞİŞİP 5941 SAYILI YASA ORTAYA ÇIKTI.

ŞİMDİ ÇEK MAĞDURLARI ZAFER ÇIĞLIKLARI ATIP, ZAFER SARHOŞLUĞUNA DÜŞTÜLER.

BU ONLARIN GERÇEKLERİ DÜŞÜNMESİNİN ÖNÜNDE ENGEL OLUŞTURUYOR. ERKEN ÖTEN HOROZUN BAŞI ÇABUK KESİLİR UNUTMAYALIM.

2008 DEN BU YANA NE DEĞİŞTİ Kİ BU YASA TEKLİFİ YASALAŞSIN?

HÜKÜMETİN ÖNÜNDE İKİ TANE HANDİKAP VAR. BU HANDİKAPLARI GEÇEMEZSE HER ŞEYİ UNUTUN.
BİRİNCİSİ YENİ ANAYASA İLE İKTİDARI PERÇİNLEMEK, İKİNCİSİ EKONOMİ.

YENİ ANAYSANIN TÜM TOPLUM TARAFINDAN KABUL GÖRMESİ, MİLLETLER ARASI ANLAŞMALARA UYGUN HALDE OLMASI İÇİN GENEL AF ŞART. ÇEK MAĞDURLARININ AİHM BAŞVURUSU SADECE DİLLENDİRİLDİ. ANCAK AİHM ÖNÜNDE TÜRKİYE AVRUPA İKİNCİSİ. RUSYADAN SONRA GELİYOR.
İŞİN EKONOMİ AYAĞINA GELİNCE, BAKAN ALİ BABACAN GEÇENLERDE KRİZ UYARISINI YAPTI.
"UMARIM BERABER ÇÖKÜŞE GİRECEKLERİNİN FARKINDADIRLAR"

http://www.aksam.com.tr/hak-etmedikleri-bir-refah-seviyesi-var--82789h.html

YANİ DURUM HİÇ İÇ AÇICI DEĞİL. ANCAK BU SEFER BANKALARIN DA MAZERETİ KALMADI. ZİRA 5941 SAYILI YASA GİZLİ BİR AF YASASI OLARAK İŞLEVİNİ YERİNE GETİRDİ. MAHKLEMELERİN ARTMASINI, DOLAYISIYLA ALACAĞIN RİSKİNİN ARTMASINI SAĞLADI. BU DURUM ANAYASA MAHKEMESİNDE YASANIN İPTAL BEKLENTİSİNİ OLUŞTURDU. İZMİR 26. ASLİYE CEZA MAHKEMESİ BU BİÇİMDE BAŞVURU YAPMIŞTI.

SONUÇ AKİM KALINCA BANKALAR HEM ALACAĞI GARANTİLEMEK, HEMDE HÜKÜMETİ BANKALARIN TEK GÜVENİLİR MÜŞTERİSİ DURUMUNDAN ÇIKARMAK İÇİN(HALKA TUZAK KURMAK İÇİN) YENİ BİR PLANLA DEVREYE GİRDİLER.

BU PLANA GÖRE "VADELİ ÇEK" ESKİSİ GİBİ ARTIK RAĞBET GÖRMEYECEĞİ İÇİN, VE ÇEK KULLANIMI DEMODE OLDUĞU İÇİN KARŞILIKSIZ ÇEK SUÇ OLMAKTAN ÇIKARILARAK ÇEK KULLANIMINA SON KENDİLİĞİNDEN OLUŞTURULACAK. ZATEN BU YÜZDEN, TASLAKTA DA GÖRÜLECEĞİ GİBİ ÇEK YASAĞI 1 SENEDEN 5 SENEYE ÇIKARILMAKTA.

BUNDAN SONRA KREDİLİ ALIŞVERİŞLER İÇİN; BANKALARIN MÜŞTERİLERİNE AÇACAĞI KREDİ KARTLI CARİ HESAPLARA AİT KREDİ KARTLARI VE BU HESABA BAĞLI GARANTİLİ ÇEKLER KULLANILACAKMIŞ.

ÖZETLERSEK DEVLET YANİ HÜKÜMET BORÇLANMA KARŞISINDA BAZI TEDBRLER ALMAYA YÖNELDİ. BUNDA BAŞARISI BANKALARA ÜSTÜNLÜĞÜNE BAĞLI. BU DURUM ŞÜPHE GÖTÜRÜR. ÇÜNKÜ HALA HÜKÜMET İÇ BORÇLANMAYLA DIŞ BORÇ ÖDEMESİ YAPIYOR. DIŞARDAN KREDİ ALINMIŞ DEĞİL. BU DURUMDA BANKALARIN SALTANATI HALA SÜRÜYOR DEMEKTİR.

ÇEK MAĞDURLARININ SUÇLULUK KOMPLEKSİ İLE AF İSTEME EZBERİNDE KALMASINDAN BAŞKA ENGEL YOK GİBİ GÖRÜNMEKTE İSEDE TEMKİNLİ GİDİLİRSE YASA ŞUBAT AYI SONUNA KADAR MUTLAKA ÇIKACAK GÖRÜNTÜSÜNDE. AMA BU DURUMU GÖRÜNTÜ OLMAKTAN ÇIKARMAK ÇEK MAĞDURLARININ ETKİ OLUŞTURACAK TEPKİSİNE BAĞLI.

HÜKÜMET PAZARLIĞI KIZIŞTIRIYOR YAPILAN ŞEY BU.

BU AY İÇİNDE OLMA İHTİMALİ ÇOK AZ. DAHA ÖNCEKİ YAZILARIMDA BELİRTTİM. ÇÜNKÜ GENEL AF BEKLENTİSİ İÇİN KAMU OYU TALEBİ HALEN OLUŞMADI. ABD. BU DURUMDAN RAHATSIZ. İKİ NUMARALI ADAM BUNUN İÇİN TÜRKİYE'DE. TÜRKİYE'NİN KOLAY KREDİ BULMASI SİYASETTEKİ DURUMUNA BAĞLI. HER AN TEPETAKLAK OLMA RİSKİ HAD SAFHADA.

Avatar
Savaş Barış PEKER 6 yıl önce

Müjde başlığı altında kanunsuzluğu hepten meşrulaştıracak ve mafya organizasyonlarının yolunu açacak bır yasadan bahsedılıyor..Soruyorum size,çek yaprağına güvenerek ticaret yapmış ve zarara uğramış vatandaş, hapis cezasının kaldırılması ile alacağını ne şekilde tahsil edecek ?

Avatar
Hamdi Şahin 6 yıl önce

Çekle ilgili yeni düzenleme çok yerinde memnuniyetle karşılıyorum. fakat daha vahim bir durum var TAAHHÜTÜ İHLAL YASASI. Çek kessin kesmesin senet versin vermesin evelere veya işyerlerine icra gelince icra memurları ve avukatlar borçludantaahhüt alıyorlar. Bu taahht yerine getirilemeyince bütün hakimler en üst sınırdan 3 ay hapiğs cesası veriyor. Örneğin bir alışverişi ve bir yere bir bor. 10 ayrı senet ile aynı borçtan 10 kez 3 er aydan 30 ay hapis cezası alabiliyor borçlu. TAAHHÜTÜ İHLAL YASASI VE BU YASADAN yatan çok daha fazla sayıda mahkumlar var. Eğer bu konuyu incellerseniz şok olacaksınız! bazı icra memurları ve avukatlar ve anlaşmalı hakimlerle çete gibi çalıştıkları göreceksiniz! Ödeme imkanı omayan bitik bir borçlunun yakınlarından da taahhütler alarak bir borçtn 10 kişi bile içeri girebiliyor (kefil olarak icra taahhütünde bulunarak). Asıl bu konuda insan haklarıra uygun düzenleme ŞART!

Avatar
MURAT SOYSAL 6 yıl önce

Çeki yazanların mağduriyetleri varda çeki alanın yok mu? Bunu da düşünmek gerekli. Çeki birde Limited Şirketten kesti ise ve şirket batıp ortadan kayboldu ise bul bakalım borçluyu bulabilirsen… Madem kanun koyucu karşılıksız çeki vererek mal alan ve bedelini ödemeyen kişileri mağdur olarak niteleyip, Malını sattığını düşünüp çek tarihi gelene kadar her şeyden habersiz olan ve çek vadesi geldiğinde dünyası yıkılan alacaklı mağdur değil mi?
Yapıyorsunuz bir iş o zaman alacaklıların hakkını da koruyacak bir düzenleme yapılmalı. Bir suçlu aranıyorsa bu kesinlikle Bankalardır ve cezasını çekmelidirler. Devlet düzenleme yapsın o halde banka müşterisine bol keseden dağıttığı çeklerin bedellerini ödesin. Ben alacaklı olarak , şu saatten sonra alacağımı tahsilimin hayal olduğunu düşünüyorum, aksini bana inandıracak babayiğit varsa beri gelsin…

Avatar
burhan işcan 6 yıl önce

“ÖDEYEMEYECEĞİN ÇEKİ NİÇİN YAZDIN?”

HER SORUYA VERİLECEK CEVABIMIZ VAR ELBET, FAKAT ; BİR SORUYA BAKARIZ SORU MU DİYE, BİR DE SORANA BAKARIZ ADAM MI DİYE.

BANA BU SORUYU SORACAĞINA ÖNCE SEN CEVAP VER!
MADEM SUÇLU GÖRÜYORSUN BENİ, NİYE ADİL YARGILANMAMIN ÖNÜNÜ KESİYORSUN. NERDE 5237, NERDE 5271 SAYILI YASALAR?
BEN ADALETİ İLLA Kİ AİHM DEKİ YARGIÇLARDA MI ARAYACAĞIM?
NERDE BENİM HUKUK DEVLETİM, NERDE BENİM HAYIR VE ŞERRİN ALLAHTAN GELDİĞİNE İNANAN MÜSLÜMAN HALKIM?
VAHŞİ KAPİTALİZMİN KURALSIZLIKLARINA GÖZ YUMACAK KADAR MI SİZİN ALLAHA İNANCINIZ VE GÜVENİNİZ.
BAKARA SURESİ AYET 280- Eğer (borçlu) zorluk içindeyse, ona elverişli bir zamana kadar süre (verin). (Borcu) Sadaka olarak bağışlamanız ise, sizin için daha hayırlıdır; eğer bilirseniz.
NERDE BU MÜSLÜMANLAR, HANGİ CEMAATİN İÇİNDELER?
http://www.haberturk.com/yazarlar/yavuz-semerci/695517-karsiliksiz-ceke-hapis-olur-mu

elvicdan | Aralık 9, 2011, 4:35 pm | Cevapla
Soru :
Ödeyemeyeceğin çeki niye yazdın? Alacaklı ne olacak ?

Cevap :
Ölümü hiç düşünmemiştim, vadesi gelene kadar sağ kalacağımı düşündüm. İşin gerçeği vadesi gelene kadar ölme ihtimalimi SEN de düşünmemişsin.

Çözüm :
Haydi bana can ver, yaşarsam ölene kadar hem evin rızkını çıkarırım, hem de borcumu ödemeye devam ederim, ben tekrar ölene kadar ne alırsan kardır. Her şey insan için, insanoğlu en yüksek mertebeye de çıkar, yerin dibini de boylar. Bir bakarsın o yüksek noktalara da çıkarım, alacağının fazlasını da alırsan. Ama ölüysem hiç bir şey alamazsın. Sonra senin de çeklerin yazılır ve benim durumuma düşersin.

Eğer seni mutlu edecekse, cesedimi toprağa gömmesinler, sana versinler, ister yak, istersen cesedimi döv, parçalara ayır ve ye, istersen köpeklere yedir. Cesedim senin olsun, ne yaparsan yap.
Seni de ALLAHA havale ediyorum.