Dövizle askerlik kanun teklifi yasalaştı

Yurtdışında yaşayıp, daha önce her ne nedenle olursa olsun dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkartılanlar veya bu hizmetten yararlanma şartlarını kaybettikleri sonradan tespit edilen, bu kişiler, durumlarını ispat eden belgeler ile konsolosluklar aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak.
 
Yasadan yaralanmak isteyenler 10 bin euro veya karşılığı yabancı ülke parasını, başvuru sırasında defaten ödeyecekler.
 
Yasanın yürürlüğe girdiği tarihte 45 yaş ve üzeri olanlar da dövizle askerlikten yararlanabilecek. Yurtdışında yaşayan 45 yaş ve üzeri kişiler ise 15 bin euro ödeyecek.

Bu kişiler, temel askerlik eğitimine tabi tutulmadan, askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak; eğer 21 günlük temel askerlik eğitimini yapmak isterlerse de 10 bin euro ödemeleri yeterli olacak. (Cnn Türk)


KANUN TEKLİFİ METNİ VE GEREKÇELERİ için tıklayınız.


Anahtar Kelimeler:
Dövizle Askerlik
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Av. Vedat ORUÇ 7 yıl önce

Yurt dışında çalışanlar için 3 yıl fiilen çalışmanın doldurulmuş olması ve bazı şartların varlığı halinde halihazırda bedelli askerlik imkanı vardı. Bu kanun değişikliği ile amaçlananın ne olduğu, metni okumayanlar için merak konusu olmaya devam ediyor.

Daha önce yurt dışı çalışmasını doldurmuş olmakla dövizle askerlik yapan ve askerlik sonrası kalan taksit borcunu ödeyemeyerek tekrar kalan askerlik süresini tamamlayan YANİ ASKERLİĞİNİ TEKRAR YAPAN insanlar var. Ya da son 6 ay yurt içinde bulunduğu için dövizle askerlik hakkını kaybedenler var.

Bu değişiklik ile hem parayı ödeyemeyenler hem de diğer şartlara da uymalarına rağmen zamanında dövizli askerliğe müracaat etmeyenler için istekleri halinde dövizle askerlik imkanı tekrar getirilmiştir.

Yaş sınırı ve peşin ödeme olması daha önceki uygulamalardan farklı.

Avatar
AHMET 7 yıl önce

Av.Vedat Bey, size bir sorum olacak.Kanada vatandaşıyım,oturma çalışma iznim var.Fakat bakaya kalmış gözüküyorum.7 aydırda İstanbul'da bulunuyorum, 1976 doğumluyum ben bu dövizli askerlik yasasından yararlanabilirmiyim?

Avatar
Av. Vedat ORUÇ 7 yıl önce

Yasanın çıktığı tarihte 45 yaşını tamamlamış olma şartı yoktur. Askerlik Kanunu Ek_1 deki şartları taşımak kaydı ile hakkını kaybeden herkes 10.000 Euro ödeyerek bu haktan faydalanabilir.45 yaş ve üzeri olanlar için sadece 5 bin Euroluk ek kültfetle 15.000 Euroluk ödeme şartı getirilmiştir. Fark budur. Yoksa 45 yaşı doldurmuş olmak bu kanundan yararlanma şartı değildir. Askerlik Kanunu EK-1 maddesini aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.
http://www.asal.msb.gov.tr/er_islemleri/askerlik_kanunu4.htm
EK-1 de "38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar -bedeli- ödemeleri ve 21 gün süreli temel askerlik eğitimine tâbi tutulmaları hâlinde muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılırlar." Deniyordu. Yani dövizle askerlik 38 yaşını bitirene kadar yapılmak zorundaydı. Değişiklik ile bu yaş sınırı da kalkmış oldu.
"her takvim yılının yarısından fazlasını yurt içinde geçirenler" dövizle askerlikten faydalanamıyordu.

Avatar
Av. Vedat ORUÇ 7 yıl önce

Geçici maddede "yurda kesin dönüş yapanların" dövizle askerlik değil normal sevke tabi oldukları belirtiliyor.
Ama çıkan değişiklikte "her ne sebeple olursa olsun dövizle askerlik yapma hakkını kaybedenler" diyor. Bir taraftan da EK- 1 deki şartları taşımaları isteniyor. Bu durumda bir takvim yılında 6 aydan fazla ülkede bulunanlar ve kesin dönüş yapanlar yararlanamayacaklar gibi görünüyor. Daha detaylı incelemeye vaktim olmadı ama bu hususun açıklığa kavuştıurulması lazım. Şubenize de sorunuz.
Askerlik kanunu Ek-1. maddede .."yurt içinde geçirilen süreler hariç olmak üzere, toplam en az üç yıl süre ile fiilen yabancı ülkelerde bulunan bu Kanun ile 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanununa tâbi yükümlüler" in döviz ile askerlik haklarından bahsediliyor.
Maddenin devamında 38 yaş sonrası için de ek bir külfetle bundan faydalanabilecekleri ifade ediliyor.
Değişiklik ile yaş sınrı düşünülmeksizin EK-1 DEKİ ŞARTLARI DA TAŞIMAK KAYDI İLE herkese hak tanınıyor.

Avatar
HASAN ÖZGÜN 7 yıl önce

ben yaklaşik 10 yıl bır uzatma yaparak 2003 de askerlığımı yaptım ,
son taksıtımı ödediğimde türkıye ye 6 aydan fazla kalmış olduğum sonradan bellı oldu.
şu andada türkıyede yaşıyorum.5 ay önce eksık hızmetlı olarak bu dövizle askerlık statüsünden çikarıldım.
acaba benım yararlanma şansım ne ....
bılgısı olan cevap verebılır...teşekkür ederım

Avatar
Av. Vedat Oruç 7 yıl önce

Her ne sebeple olursa olsun bu hakkını kaybedenler dediği için faydalanmanız gerekli. Zamanında yurt dışında yaşayarak bu hakkı kazanmış olmanız yeterli. Sizin durumuzunun bir sonraki aşamasında olup tekrar askere alınanıp şu an askerlik yapanlar da da isterlerse faydalanabilirler bana göre... Polisler terhis oldu biliyorsunuz. Yasa çıkınca.