Kentsel Dönüşüm Yasası geliyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın koordinasyonunda önce Kentsel Dönüşüm Yasası hazırlanacak. Bununla beraber, yürürlükteki 2 yasa revize edilerek dönüşümün yasal altyapısı tamamlanacak. Öncelikle Kentsel Dönüşüm Yasası yılbaşına kadar Meclis'e sunulacak. Ardından Kat Mülkiyeti ve İmar kanunları yenilenecek. Bu süre içinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Türkiye'deki tüm binalarla ilgili rapor hazırlayacak. Öncelikle deprem riski yüksek bölgelerdeki konutlar taşınacak.

Van'da meydana gelen 7,2 şiddetindeki depremin ardından gözler, deprem riski taşıyan bölgelerdeki binaların taşınması veya güçlendirilmesiyle ilgili çalışmalara çevrildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''Artık şehirlerde kaçak yapı, gecekonduya izin vermeyeceğiz. Yetkiyi bakanlığımıza alacağız. Bunları yıkmayanlara sormadan, kamulaştırmasını yapıp yıkacacağız. Bedeli ne olursa olsun, oy verirmiş vermezmiş bunları dinlemeyeceğiz. Çünkü bu tabloları yaşamaktansa iktidarı kaybetmek daha hayırlıdır'' sözleriyle açıkladığı kentsel dönüşüm planın ayrıntıları netleşiyor.

Mekansal Planlama Genel Müdürlüğünün yürüttüğü çalışma çerçevesinde, deprem riski taşıyan yerlerde ''acele kamulaştırma'' uygulamasına olanak sağlayan hükümler yer alacak. Kentsel dönüşüm alanlarının belirlenmesi için büyükşehir belediyelerine ve ilçe belediyelerine yetki veren düzenleme, kamu kurumları konusunda ise yetkiyi Bakanlar Kurulu'na bırakıyor. Düzenlemenin önümüzdeki günlerde ilgili kurumların görüşüne sunulduktan sonra Başbakanlık'a sevk edilmesi ve Bakanlar Kurulu'nun onayına sunulması planlanıyor.

KAT MALİKLERİNİN TAMAMININ İZİN VERMESİ GEREKMEYECEK
Alınan bilgilere göre ayrıca, kentsel dönüşüm yasasına paralel olarak, yürürlükteki Kat Mülkiyeti ve İmar Affı kanunlarında da değişiklikler yapılacak. Yasadaki, ''kat maliklerinin tamamının izni'' hükmü kaldırılarak, ''çoğunluğun kararı'' yeterli sayılacak.

Yasal düzenlemelerle, idarenin yetkileri artırılacak. Kentsel dönüşüm, ''acele kamulaştırma'' yetkisiyle hızlandırılacak.
Kentsel dönüşüm uygulamaları sadece fay hatları üzerindeki yapılarla sınırlı kalmayacak; sel ve heyelan riski altındaki yerleşim alanlarını da kapsayacak.

BİNA ENVANTERİ ÇIKIYOR
Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bina envanteri çıkarmak için çalışmalarını hızlandırıyor. İstanbul'da başlatılan ve ilk etapta okul gibi kamu binalarının depreme karşı dayanıklılığını ve güçlendirilmesini içeren çalışmalar, hızla fay hatları üzerindeki bölgelere doğru yayılacak. 5 yıl içinde Türkiye'deki tüm binaların sayısını, tipolojisini ve doğal afet risk analizini içeren geniş kapsamlı envanter tamamlanmış olacak.


AA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.