Savcıların özel yetkisine sınırlama

LÜTFİ KAPLAN


Soruşturma başlıklı 251. maddenin 7 ve 8. fıkraları kaldırıldı. Bu fıkralarda, özel yetkili savcıların soruşturmanın gerekli kılması halinde geçici olarak “yargı çevresi içindeki genel ve özel bütçeli idarelere, kamu iktisadi teşebbüslerine, il özel idarelerine ve belediyelere ait bina, araç, gereç ve personelden yararlanmak için istemde bulunabilmeleri” düzenleniyordu. 8. fıkrada ise “TSK kıta, karargâh ve kurumlarından istemde bulunulması hâlinde istem, yetkili amirlikçe değerlendirilerek yerine getirilebilir” hükmü yer alıyordu. İki fıkra da kaldırıldı. Kovuşturma başlıklı 252. maddenin sanığa savunma için ek süre verilmesi ve bunun re’sen uzatılmasını düzenleyen hükmü de kaldırıldı. Aynı şekilde, aynı maddenin alt fıkrasında düzenlenen ve mahkeme başkanı, mahkemeye, veya üyelerden herhangi birine, Cumhuriyet savcısına, müdafie, tutanak kâtibine yahut görevlilere hakaret oluşturan sözler nedeniyle yayım yasağı koyma yetkisi veren düzenleme de yürürlükten kaldırıldı.

Gizliliğin ihlali şarta bağlandı

3. Yargı Paketi’ndeki, gazeteciler hakkında geçmişte verilen kararlar, soruşturmalar ve kovuşturmalar durduruluyor. Haberleşmenin gizliliğini ihlaline 6 aydan 2 yıla kadar verilen hapis 1 yıldan 3 yıla çıkarıldı. Dinlemelerin ifşa edilmesine verilen 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ise 2 yıldan 5 yıla çıkarıldı. Gazeteciler hakkında en sık rastlanan davalardan, TCK 285. maddedeki değişiklikte ‘gizliliğin ihlali’ davası açabilmek için haberin ‘maddi gerçeğin ortaya çıkmasına engel’ teşkil ettiğinin somut olarak yer alması şartı getirildi. Son dönemlerde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında hazırlanan fezlekeyle de gündeme gelen ‘Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs’ suçuna verilen 6 aydan 3 yıla kadar hapis para cezasına dönüştürüldü.


KANUN TASARISININ TAM METNİ İÇİN TIKLAYINIZ


Star
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.