Ahmet Türk'e 35 yıl istenen dava düştü
Mardin Bağımsız Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Ahmet Türk hakkında, 'terör örgütünün propagandasını yapmak' ve 'örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' suçlarından 35 yıl hapis cezası istemiyle açılan dava, 3 ve 4'üncü yargı paketleriyle getirilen yeni düzenleme nedeniyle düşürüldü.
Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk'ün değişik zamanlarda yaptığı 10 ayrı konuşma nedeniyle hakkında açılan davanın duruşmasına Diyarbakır 6'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmaya tutuksuz yargılanan Ahmet Türk katılmazken, avukatı Sedat Yurtdaş ve Fethi Gümüş hazır bulundu. Önceki duruşmada verdiği mütalaada Ahmet Türk'ün cezalandırılmasını isteyen savcı, son yasal değişikliklerin ardından yeni bir mütalaa sunacağını belirtti. Savcı yeni mütalaasında, sanığın her ne kadar önceki celse 'terör örgütünün propagandasını yapmak' ve 'örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' suçlarından cezalandırılması talep edilmişse de, sanığa isnat edilen 'örgüt propagandası' eyleminin 6352 sayılı yasa maddesi kapsamında kaldığını belirtti. Savcı, 'örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' suçu yönünde ise, 6459 sayılı yasada yapılan değişiklik ile ceza verilmemesi gerektiğini söyledi. Savcı, Ahmet Türk hakkındaki mütalaasında, propaganda yönünden kovuşturmanın ertelenmesine, diğer suç yönünden ceza verilmesine yer olmadığını talep etti.

Daha sonra söz alan Ahmet Türk'ün avukatı Sedat Yurtdaş, "İddia makamının mütalaasına katılıyoruz. Ancak müvekkilimin sergilemiş olduğu faaliyetin suç oluşturmayacağı kanaatindeyiz. Yapmış olduğu konuşmalar ifade özgürlüğü kapsamında kalmaktadır. Söylediği sözler de barışa yönelik sözlerdir. Bu nedenle müvekkilimin beraatini talep ediyorum" dedi. Avukat Fethi Gümüş ise, "Müvekkilin milletvekili olması nedeniyle Anayasa 'nın 83'ncü maddesi gereğince yargılamanın durdurulması yönünde karar verilmesini istiyoruz. Müvekkilimin sarf ettiği sözlerin hiçbirinde suç isnadı yoktur" diye konuştu.
 
DAVA DÜŞÜRÜLDÜ, PROPAGANDA SORUŞTURMASI ERTELENDİ
Duruşmaya kısa bir ara verdikten sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, Ahmet Türk'ün, 'Terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' suçundan, yeni yasal düzenlemeler çerçevesinde ceza verilmeyeceğinden, bu suç yönünden ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi.

Mahkeme, 'Terör örgütünün propagandasını yapmak' suçundan ise, kovuşturmanın ertelenmesine karar verdi. Mahkeme ayrıca, erteleme kararının verildiği tarihten itibaren 3 yıl içinde basın yayın yoluyla aynı suçun işlenmesi durumunda ertelenen kovuşturmaya devam edileceğini bildirdi.
 
BDP 'Lİ BELEDİYE BAŞKANLARININ 15 YIL HAPİSLE YARGILANDIKLARI DAVA DA DÜŞÜRÜLDÜ
Öte yandan Diyarbakır'ın Lice İlçesi'ne bağlı Fis Köyü'nde PKK 'nın kuruluşunun ilan edildiği evin bahçesine fidan diken, aralarında BDP'li belediye başkanlarının da bulunduğu 10 kişinin 15 yıl hapis istemiyle yargılandığı davada mahkeme, yeni yasal düzenlemelerle 10 kişi hakkında ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi.
Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde PKK'nın 1978 yılında kuruluşunun ilan edildiği evin bahçesine fidan diktikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan aralarında BDP'li belediye başkanlarının da bulunduğu 10 kişinin yargılanmasına Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmaya tutuksuz yargılanan sanıklardan kimse katılmazken, avukatları hazır bulundu.
 
SAVCI BERAAT İSTEDİ
Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sunan savcı, 'Terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' ve 'Terör örgütünün propagandasını yapmak' suçlarından 15 yıla kadar hapis cezası ile yargılanan sanıkların, suç tarihinde PKK'nın kuruluşunun gerçekleştiği ve ilk toplantısının yapıldığı evi, propagandaya dönüşen söz veya eylemleri olmaksızın ziyaret ederek ağaç diktiklerini belirtti. Savcı suç unsurlarının oluşmadığını belirterek, tüm sanıkların beraatlarına karar verilmesini istedi.

Sanık avukatları da, iddia makamının mütalaasına katıldıklarını, Belediye Başkanı olan sanıkların bayram ziyareti kapsamında Lice İlçesi'ne gittiklerini, bu gezinin valilik izni ile yapıldığını kaydetti.

Duruşmaya kısa bir ara verdikten sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, yeni yasal düzenlemelerin göz önüne alındığını belirterek, 10 sanık hakkında 'terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek'ten ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi. Mahkeme, 10 sanık hakkında 'Terör örgütünün propagandasını yapmak' suçundan ise kovuşturmanın ertelenmesine karar verdi.
 
YARGILANANLAR
İddianamede, sanıklar Diyarbakır merkez Sur İlçesi Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Kayapınar İlçesi Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, Bağlar İlçesi Belediye Başkanı Yüksel Baran, Yenişehir İlçesi Belediye Başkanı Mehmet Selim Kurbanoğlu, Lice İlçesi Belediye Başkanı Fikriye Aytin, kapatılan DTP'nin eski İl Başkanı Ali Şimşek, Turki Gültekin, Hasan Pence, Şiran Eminoğlu ve Avukat Meral Danış Beştaş'ın TCK'nın 'Terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' ve 'Terör örgütünün propagandasını yapmak' suçlarından 15 yıla kadar hapis cezası istenmişti. 2009 yılında yapılan fidan dikme törenine, belediye başkanlarının yanı sıra BDP Genel Başkan yardımcısı Gültan Kışanak ile dönemin Milletvekili Hamit Geylani de katılmıştı. (Felat BOZARSLAN/DHA)Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.