Mahkeme 10 gün içinde tebliğ edilmeyen trafik cezasını iptal etti
Atatürk Havalimanı’nda yasak bölgeye park ettiği gerekçesiyle Cengiz Bulgan’ın otomobiline polis 6 Aralık 2012 günü 72 lira trafik cezası kesti. Bulgan, cezadan habersiz yoluna devam etti. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, 10 iş gün içerisinde tebliğ etmesi gereken, cezayı Bulgan’a tebliğ edilmek üzere 26 Aralık 2013 günü postaya verdi.

TEBLİĞ SÜRESİ 10 İŞ GÜNÜ
Bunun üzerine Cengiz Bulgan’ın avukatı Zeki Bulgan, Bakırköy 4. Sulh Ceza Mahkemesi’ne cezanın iptali için dava açtı. Dilekçesinde cezaların tebliği ile ilgili Karayolları Trafik Kanunu'daki değişikliklere dikkat çekti.

Bakırköy 4. Sulh Ceza Mahkemesi, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün kestiği cezayı 10 gün içinde tebliğ işlemine başlamadığını belirterek cezanın iptal edilmesine hükmetti.
Avukat Zeki Bulgan, kararın emsal nitelikte olduğunu belirterek “Karayolları Trafik Kanunu çerçevesinde plakaya kesilen cezalarda tebliğ süresine uyulması gerekiyor. Sürücülerin ceza makbuzu eline ulaşınca tarihe ve tebliği işlemini başlangıç tarihine dikkat etmeleri yeterli” diye konuştu.Radikal

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali yeren @ali umut akyüz 5 yıl önce

avukat zeki bulgan daha önceleri de emsal karar almaış.google zeki bulgan,trafik cezsı yaz bütün gazetelerde trafik cezası iptal kararı yer almış,yani avukat ilk önce emsal akarar alan avukat helel olsun...

Avatar
Av. Akın Ceylan 5 yıl önce

davayı açmak için cezayı ödemeye gerek yok. ben de tarafıma kesilen cezalarda aynı usulü uyguluyorum daha red kararı verilmedi çok şükür. !5 gün içinde itiraz ederseniz süre kesintiye uğruyor. davayı kaybederseniz aynı süre işlemeye devam ediyor yani yin 3/4 ödeyebilirsiniz.

Misafir Avatar
Fikret TAŞTAN 2 yıl önce @Av. Akın Ceylan

Akın bey,
plakama 31-01-2016 tarihinde yanlış park nedeni ile 92 tl para cezası adresime 17-02-2016 tarihinde tebliğ edildi.Fakat cezanın yazıldığı tarih pazar günü olan gün evdeyim ve daha yataktan kalmamışım.Bu durumda nasıl bir itiraz hakkım çıkıyor.Konu hakkında beni aydınlatırsanız sevinirim.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Mehmet yaman 4 yıl önce

cezadan çok ceza kesen polis efendilerin cezanın gerekçesini yerini zamanını daha okunaklı yazmalarını yazdıktan sonra kendilerinin de bir okumasını rica ediyorum okuma yazma sıkıntıları var ise yardımcı olabilirim.ve ödedi̇ği̇m ceza var i̇se hakkimi helal etmi̇yorum.mahkemeye verdi̇m ama bi̇r sonuç çikmadi hakli i̇ken haksiz duruma düşürdüler.bi̇r di̇kkat edeli̇m trafi̇k kurali der ki̇ işiklara 30 metre kala park etmek yasaktir der ama bizim trafikçiler birçok ışık noktalarına taksi durağı ruhsatı verirler.birbirimizi kandırmayalım esas cezayı siz hakediyorsunuz.daha çok yazacağım şey var trafikçilerin hatasından oluşan ama yazı karekteri yetersiz.birçok trafik hatalarını görmeyip pusuya yatarak insanlara ceza kesmeyi marifet sayıyorlar.tekrar edi̇yorum si̇z trafi̇kçi̇lere hakkım helal deği̇ldi̇r.

Avatar
Uğur Ersoy 5 yıl önce

mahkeme kararini da eklerseniz daha iyi olur.

Avatar
ali umut akyüz 5 yıl önce

uygulama aynı haberde anlatıldığı gibi doğru fakat bu bir emsal karar değil. biz uzun zamandır ıspartada bu şekilde kararlar alıyoruz zaten.

Avatar
Gizli hayran 5 yıl önce

ama davayi acmak icin cezayi once odedimi?

Avatar
Hayati Gergin 5 yıl önce

avukat beyi allah başımızdan eksik etmesin.

Avatar
St Uğur SÖYLEMEZ 5 yıl önce

Trafik Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Esas ve Usuller ile Kullanılacak Belgeler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

MADDE 1 — 27/1/1989 tarihli ve 20062 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Trafik Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Esas ve Usuller ile Kullanılacak Belgeler Hakkında Yönetmeliğin 10 uncu maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Madde 10 —Karayolları Trafik Kanununun 116 ncı maddesi hükümleri gereğince, görevlilerce yetki sınırları içerisinde tescil plakasına göre düzenlenen tutanaklar;

a)Aracın kayıtlı olduğu kuruluştan arşiv kayıtlarına göre araç sahibi veya işleteni tespit edilerek (birden fazla ise ilk sıradaki) tutanağın boş kalan yerleri doldurularak ilgiliye 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümleri uyarınca tebliğ edilir ve tutanağın bir nüshası takip ve tahsil için ilgili mal sandığına gönderilir. Tebligat işlemine yedi iş günü içinde başlanır. Yapılan tebligatta bu şekilde uygulanan cezalar için