Pratik Bilgiler
1927 yılında Milletlerarası Adalet Divanında Türkiye lehine sonuçlanan Bozkurt-Lotus davasına konu olan gerginlik Fransa ile yaşanmıştır.

Bir yerleşim biriminde belediye kurulabilmesi için nüfusun 5000 kişinin üzerinde olması gerekir.

Kentlerde cadde, sokak, meydan, park, tesis ve benzerlerine ad verilmesi ve bu adların değiştirilmesi kararları Belediye Meclisi tarafından alınır.

Tüzük çıkarılmadan önce Danıştay incelemesinden geçmesi zorunludur. 

Çankaya Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulu, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yönetmelik çıkarma yetkisi vardır. Fakat Anakara Emniyet Müdürlüğü'nün yönetmelik çıkarma yetkisi yoktur.

Müşterek emanet ve imtiyaz, idare ile özel hukuk kişisi arasında idari sözleşme yapılmasını gerektirir.

Temelleri zamanın Adalet Bakanı Mahmut Esat Bozkurt'un girişimiyle kurulan ve 5 Kasım 1925'te Kemal Atatürk tarafından törenle açılmış olan fakükte Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesidir.

Afrika Birliği'nin üç stratejik ortağı Türkiye, Hindistan, Çin Halk Cumhuriyeti'dir.

Türkiye'nin ilk kadın büyükelçisi Filiz Dinçmen 1982 tarihinde ilk büyükelçilik görevine atanmıştır.

Ağustos 2003'ten beri NATO önderliğinde Afganistan’da sürdürülmekte olan, ülkemizin de aktif katkıda bulunduğu operasyonun adı ISAF'dır.

9-13 Mayıs 2011 tarihinde düzenlenen Birleşmiş Milletler en az gelişmiş ülkeler 4. konferansı İstanbul'da yapılmıştır.

Suriye'de bir süreden beri yaşanan protestoların ve muhaliflerin çıkardığı olayların önüne geçmek amacıyla Mayıs 2011'de genel af ilan edilmiştir.

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody's, Haziran 2011'de cari açığın Türkiye'nin kredi notu üzerinde baskı yaratabileceğini açıkladı.

Hukukun kendisine hukuki sonuç bağladığı insan davranışına Hukuki fiil denir.

Mülkiyet hakkı, kişilik hakkı, alacak hakları, telif hakkı kişinin özel haklarındandır.

Köy işlerinin bütün köylü birleşerek yapılmasına İMECE denir.


HUKUKİHABER

 Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.