Danıştay kararı Sağlık Bakanlığı'na geri adım attırdı

Danıştay'ın "Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmeliğin" bazı hükümlerini durdurmasının ardından Sağlık Bakanlığı yönetmelikte değişikliğe gitti. Danıştay'ın kararı doğrultusunda yeni düzenleme yapmak zorunda kalan Sağlık Bakanlığı hazırladığı yeni yönetmelik taslağını Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdiğini yazılı bir açıklama ile duyurdu. Danıştay 10. Dairesi, Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmeliğin 12. maddesindeki muayenehanelerdeki asansör, merdiven ve kapılara yönelik düzenlemelerin yürütmesini durdurmuştu.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre yeni düzenleme şöyle: "Mevcut muayenehanelere uygunluk için 4 yıl ek süre verilmesi ve deprem raporundan muaf tutulması yönünde düzenleme yapılmıştır. Giriş, kapı, asansör, merdiven, tuvalet, lavabo vb. fiziki alanların İmar Kanunu ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun düzenlenmesi öngörüldü. Yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesi başvurusu Planlı Alanlar Tip imar Yönetmeliği'nin 19 Ağustos 2008 tarih ve 26972 sayılı değişikliğinden sonra yapılmış binalarda istenmemesi öngörüldü. Ultrasonografi (USG) yapılan kadın hastalıkları ve doğum muayene odasının ve ürodinami işlemi yapılan üroloji muayene odasının yakınında hastaların mahremiyete uygun olarak bekleme salonundan ayrı bir bölümden geçişinin sağlandığı tuvalet bulunması kaydıyla, kadın hastalıkları ve doğum ile üroloji muayene odalarında tuvalet bulunma zorunluluğu kaldırıldı. Yardımcı sağlık personeli istihdamı zorunlu olmaktan çıkarıldı. Yeterli fiziki mekan varlığında ayrı ayrı ruhsat almak kaydıyla birden fazla hekimin aynı mekanda müşterek muayenehane faaliyeti gösterebilmesi öngörüldü."


ANKA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.