Danıştay'dan sağlık çalışanlarına müjde
Türk Sağlık-Sen'den yapılan açıklamaya göre, sendikasının açtığı dava sonucu Danıştay, disiplin cezası alan çalışanlara ek ödeme ödenmemesi ile ilgili düzenlemenin yürütmesini durdurdu.

Şubat 2013'te tarihinde yayınlanan Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik'le disiplin cezası alan personellerin aldıkları cezalara göre belli sürelerde ek ödeme yapılmayacağı hükme bağlandığının belirtildiği açıklamada, Türk Sağlık-Sen'in düzenlemenin iptali için Danıştay'a dava açtığı anımsatıldı. Açıklamada, davayı görüşen Danıştay 11. Dairesi'nin söz konusu düzenleme ile ilgili olarak verdiği kararda personele ek ödeme yapılırken esas alınacak kriterler arasında disiplin kriterine yer verilmediğine dikkat çektiği ifade edildi.

Açıklamada, kararda, disiplin cezasına konu eylemler için uygulanacak yaptırımların 657 Sayılı Kanunla belirlendiğinin belirtildiği, disiplin cezasının yanında aynı eylemden dolayı bir de gelir mahrumiyetine yol açacak ikinci bir yaptırımın uygulanmasına yönelik bir düzenlemenin gerek 657'de gerekse 209 sayılı kanunda yer almadığına vurgu yapıldığı kaydedildi.

Danıştay'ın cezayı öngören yönetmelik hükmünün hukuka uygunluğunun bulunmadığının vurgulandığı açıklamada, "Söz konusu düzenlemenin açıkça hukuka ve ilgili mevzuata aykırı olduğuna dikkat çekilerek yürütmesinin durdurulmasına karar verildi. Danıştay ayrıca söz konusu yönetmelikte yer alan mesai içi çalışılmayan günlerin belirlenmesinde hastane yöneticisinin onayını arayan düzenlemenin de yürütmesini durdurdu" denildi. Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ise kararları, "Disiplin cezası alan çalışanlara ikinci bir ceza vermek hem adil değildi, hem de hukuki dayanaktan yoksundu.

Yönetmelikte yer alan düzenlemede açıkça hukuka aykırıydı. Danıştay'da verdiği kararla bizim haklılığımızı ortaya koydu. İdareler yaptıkları düzenlemelerde ben yaptım oldu anlayışından vazgeçmelidirler. Hak, hukuk gibi kıstasları dikkate almalıdırlar" ifadeleri ile değerlendirdi. (ANKA)



Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.