Anayasa komisyonunda öneriler sunuldu

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in konuşmasının ardından komisyonda temsil edilen her parti adına, birer üye söz aldı.
 
4 parti temsilcisi konuşmasına, Hakkari'deki terör saldırısıyla başladı. Konuşmacılar, saldırıda şehit olanlara Allah'tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı diledi.
 
İlk konuşmayı, AK Parti Grubu adına Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin yaptı. Şahin, Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki terör saldırısında şehit düşen askerlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.
 
Devletin, terörle mücadele ederken, TBMM olarak, vatandaşlar için iyi şeyler yapmaya kararlılıkla devam edeceklerini belirten Şahin, parlamentoda grubu bulunan siyasi parti temsilcileri bu çalışmaya başlarken, her zamankinden daha fazla inançla, kararlılıkla bu çalışmayı yapacağını söyledi.
 
Şahin, 30 yıldır yürürlükte bulunan 1982 Anayasası'nın olağanüstü halin ürünü olduğunu, olağanüstü şartlarda hazırlandığını anımsatarak, sivil bir anlayışla, geniş bir katılımla, mutabakatla yeni bir anayasa hazırlamak için bir araya geldiklerini belirtti.
 
1982 Anayasası yürürlüğe girdikten hemen sonra yeni bir anayasa yapma düşüncesinin toplumun gündemine geldiğini anımsatan Şahin, bir çok siyasi parti, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, hukuk fakültelerinin çalışmalar yaptığını anlattı. Şahin, konunun, referandum sonrası daha güçlü şekilde gündeme geldiğini belirterek, Meclis Başkanı olduğu o dönemde, siyasi partilerin kendisine uzlaşma komisyonu kurulması çağrısında bulunduğunu belirtti. Şahin, bundan büyük mutluluk, sevinç duyduğunu ancak seçimler yakın olduğu için uzlaşma komisyonu kurulması zemininin oluşamadığını dile getirdi.
 
Seçimlerin, yüzde 87 katılımla gerçekleştiğini, yüzde 95 gibi bir temsil oranı ortaya çıktığını ifade eden Şahin, 12 Haziran seçimlerinin, yeni bir anayasa yapımı konusunda TBMM'nin, halkın desteğini aldığı bir seçim olduğunu söyledi. Şahin, ''Bu mesaj alınmış olmalı ki şu an biz buradayız. Sayın TBMM Başkanı'na bu girişimi nedeniyle teşekkür ediyoruz'' dedi.
 
-''Yeni anayasayı yapacak tek organ TBMM''-

Şahin, gelinen noktanın, demokrasi için umut verici bir gelişme yaşandığına işaret ederek, Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı bulunduğunu, yeni anayasayı yapacak tek organın TBMM olduğunu belirtti. Şahin, halkın, daha fazla demokrasi istediğini, temel hak ve özgürlük alanının daha da geliştirilmesini arzu ettiğini, devleti değil insanı merkez alan, millet iradesini tek belirleyici kılacak, çağdaş, katılımcı, farklılıkları zenginlik sayan bir anayasayı ve 1982 Anayasası'nın otoriter, vesayetçi, yasakçı ruhunun tamamen tasfiye edilmesini istediğini anlattı.
 
AK Parti'li Şahin, anayasa yapım sürecinin, oldukça zor bir süreç olduğuna dikkati çekti.
 
Komisyonun başarılı bir çalışma yapabilmesi için iyi bir yol haritasına ihtiyacı olduğunu dile getiren Şahin, usulün, yöntemin en az içerik kadar önemli olduğunu vurguladı. Şahin, Çiçek'in komisyon çalışmalarına başkanlık etmesini istediklerini belirtti.
 
Ucu açık bir çalışmanın sonuç vermeyeceğini dile getiren Şahin, uzlaşma komisyonunun uzlaşı ruhunu, güncel siyasetin hararetine feda edilmemesi için çok titiz davranmaları önerisinde bulundu. Şahin, politika yapmak için değil, milletin beklediği çağdaş, yeni anayasa için burada olduklarını vurgulayarak, buna zarar verecek her türlü davranıştan uzak kalacaklarını söyledi.
 
Toplantılarda, mutlaka tutanak tutulması gerektiğini ancak, bu tutanakların çalışmalar sonlanmadan açıklanmamasını isteyen Şahin, aksi halde sürecin zarar göreceğini savundu.
 
Şahin, yeni anayasa yapım sürecine sivil toplumun bütün unsurlarının, üniversitelerin, akademisyenlerin, parlamento dışı siyasi partilerin de mutlaka katkı vermesi, geniş mutabakatı yakalamaları gerektiğini kaydetti.
 
Anayasanın, toplumsal talep eksenli bir anayasa olması gerektiğini ifade eden Şahin, milletin, ''işte benim anayasam'' diyebilmesi gerektiğini söyledi.
 
Şahin, iyi niyetli, samimi duygularla bu komisyonda görev yapacaklarını anlatarak, ''10 gün sonra Cumhuriyet'in 88. yıldönümünü kutlayacağız. Bu çalışmamız hiç kimse şüphe etmesin ki Cumhuriyetimizin temel nitelikleriyle birlikte daha da güçlendirecek bir çalışma olacak ve olmalıdır. Farklılıklarımızla birlikte yaşamayı sağlayacak, bunun önündeki engelleri kaldıracak bir anayasa olmalıdır. İnanıyorum ki bu anayasa sonunda Cumhuriyetimiz daha da güçlenecektir'' diye konuştu.
 
Yeni anayasanın, bütün sorunları bir gecede çözemeyeceğini ancak, çözüm konusunda yardımcı olacağını belirten Şahin, çözümün yine parlamento ve parlamentodan çıkacak hükümetler olduğunu sözlerine ekledi.
 

-''Alt hukuku inşa edelim''-

CHP Grubu adına söz alan Konya Milletvekili Atilla Kart, terör saldırılarını kınamakla, seremonilerle terör olaylarını anlatmaya artık güçlerinin yetmediğini söyledi. Kart, bunları terör saldırısı olarak ifade etmenin doğru olmadığını belirterek, saldırıları, ''eş zamanlı ve organize şekilde yapılan saldırılar'' diye değerlendirdi.

Kart, Komisyonun adının ''uzlaşma komisyonu'' olduğunu da belirtti.

Anayasaların, zamanın ürünü olması, toplumsal anlaşmayla hayata geçirilmeleri gerektiğini dile getiren Kart, 1982 Anayasası'nın, zamanın ruhunu yansıtmaktan çok uzak bulunduğunu, ihtilal yönü olan bir anayasa olması nedeniyle toplumda hiçbir zaman kabul görmediğini söyledi. Kart, sadece 83 maddeden bazılarının birkaç kez değiştirilmesinin bile yeni anayasa yapma ihtiyacını gösterdiğini ifade etti.

Kart, ihtilalin yarattığı en ağır mevzuat düzenlemelerinin, 12 Eylül 1980-6 Aralık 1983 yılları arasında yapıldığını, bu tarihten sonra da demokrasiyle bağdaşmayan düzenlemelerin hayata geçirildiğini ifade etti. Kart, 808 kanun, 90 KHK çıktığını, bunların önemli bir bölümünün varlığını sürdürdüğünü dile getirerek, 12 Eylül ruhunu yaratan mevzuatın varlığını koruduğunu iddia etti.

Kart, bunların başında seçim, siyasi partiler, sendika, seçim barajı, örgütlenme özgürlüğü, özel yetkili mahkemelerle ilgili düzenlemelerin geldiğini söyledi. Kart, anayasa çalışmalarını yaparken alt hukuku, zaman geçirmeden hayata geçirmeleri gerektiğini belirterek, ''Anayasa çalışmalarını yapalım sonra alt hukuku inşa ederiz'' yaklaşımının doğru olmadığını savundu. Kart, bunun dayatma, önşart olmadığını dile getirerek, burada paralel düzenlemeyi yapabildikleri takdirde birbirlerine olan güveninin de pekiştiğini göreceklerini belirtti.

Kart, ''Temel hak ve özgürlüklerin de hayata geçmesini sağlayacak kurumsal yapıları birlikte inşa etmeliyiz'' çağrısında bulundu.

Milletvekilinin kürsü sorumsuzluğunun, alt hukuktaki yanlışlık nedeniyle Anayasa'nın 14. maddesini gerekçe göstererek, örgüt ilişkisiyle illiyet kuracak noktaya götürüldüğünü belirten Kart, bunların kabul edilemez olduğunu, kürsü sorumsuzluğu kapsamında değerlendirilmesi gereken çalışmaların yargılama konusu yapılabildiğini söyledi.

-''Tutuklu vekiller konusu önemli eksiklik''-

Kart, Terörle Mücadele Yasası'ndaki ''gizli delil'', ''gizli tanık'' gibi

kavramlarının suistimallere yol açabildiğini, bu kavramların aşılması gerektiğini ifade etti.

Atilla Kart, yargıcın cezai, hukuki sorumluluğunu tamamen bertaraf eden düzenlemelerin hukuk devletinde yeri bulunmayacağını belirtti.

Tutuklu milletvekilleri konusunun, önemli bir eksiklik olduğunu savunan Kart, bunun mutlaka çözüme ulaştırılması gerektiğini bildirdi. Kart, AK Parti'nin bu konuda iradesini ortaya koymasının, TBMM Başkanı'nın da çalışmalarına destek sağlayacağını ifade etti.

Kart, CHP olarak, Cumhuriyet'in kurucu ve önder rolünün referansları olduğunu dile getirerek, ''Buna hepimiz katkı vermeliyiz. Kabul etmek gerekiyor ki biz Cumhuriyet'in kazanımlarını demokrasi ile zenginleştiremedik. Temel sorunumuz bu. Uzlaşma komisyonu, Cumhuriyet'in bu kazanımlarını demokrasiyle güçlendirme, zenginleştirme, tüm yurttaşları eşit kabul eden anlayışla bunu hayata geçirme misyonu yüklenmiştir. Bu sorumlulukla görev yapacağız. Çalışmalarımızın verimli ve yaralı olmasını diliyorum'' dedi.(AA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.