Bakan Davutoğlu Fidan'a sahip çıktı
Kanal 7'de yayımlanan "İskele Sancak" programına konuk olan Davutoğlu, gündemdeki konuları değerlendirdi.

Ahmet Davutoğlu, son dönemde ABD basınında kendisi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı hedef alan iddialara ilişkin olarak, 2002 yılından bu yana dış politikayla ilgili kritik dönemlerde bu tür durumlarla karşılaştıklarını söyledi.

"Sizi sürekli psikolojik baskı altında tutarak yürütmeye çalıştığınız dış politikanın özgün ekseninden saptırmaya çalışıyorlar" diyen Davutoğlu, Türkiye'nin dış politika konusunda her zaman tüm taahhütlere sadık kaldığını vurguladı.

Davutoğlu, Türkiye'nin arkasına milleti alan bir hükümeti olduğu için içeriden ve dışarıdan hedef alınamadığını ve bunun yerine kritik süreçlerde rol alan kişilerin hedef alındığını öne sürdü.

Türkiye'nin Suriye dışındaki dış politikaların tümünde bir başarı hikayesi olduğunu savunan Davutoğlu, ülkedeki dış temsilciliklerinin sayısının yaklaşık yüzde 40 arttığına dikkati çekti.

Davutoğlu, Hakan Fidan'ın bütün Gazze süreçlerinde ve İsrail ile dolaylı görüşmelerde yer aldığının altını çizerek, Fidan'ın o dönemdeki çalışmalarda herkesin takdirini kazandığı için MİT Müsteşarlığını yürüttüğünü ve bu alanda çok önemli yapısal değişiklikler yaptığını kaydetti.

İstihbaratın bir devletin mahremi olduğunu dile getiren Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Eğer o mahrem sadece o devletin birimleri tarafından ve sadece o millete hizmet için kullanılmazsa, stratejinizin bir yere oturması mümkün olmaz. Bu yazıları okuduğunuzda, Sayın Hakan Fidan bağımsız bir istihbarat yapılanması kurmakla ve Türkiye topraklarında başka istihbarat birimlerinin faaliyetine izin vermemesiyle suçlanıyor. Yani vazifesi dolayısıyla suçlanıyor. Türkiye toprakları başka ülkelerin rahatlıkla operasyon yapabildiği bir ülke değildir. Bu, bağımsızlığın bir gereğidir. Bu iddiaların doğru olduğu anlamında demiyorum ama zaten istihbarat birimleri kendi ülkelerinin menfaatleri doğrultusunda
çalışırlar.

Öylesine tutarsız şeyler ki bir taraftan Fidan'ın İran'a yakın durduğu ama aynı makalenin içinde Suriye'deki İran etkisine karşı savaşan gruplara destek verdiği itham olunuyor. Bu çok ağır bir ithamdır. Bizim hiçbir devlet adamımız herhangi bir devlet adına hareket etmez. Hem onu diyecekler hem de aynı kişiyi İran'ın Suriye'deki operasyonlarına karşı mücadele eden gruplara destek vermekle itham edecekler. Çizdikleri portre tamamıyla şahsiyete dönük. MİT Müsteşarımıza dönük açık tehditler var. Açıkçası bugün bu ithamlara maruz kalan Sayın Fidan'a bir anlamda sahip çıkma günüdür. Bu konuda hiç kimsenin tereddüdünün olmaması gerekir. Sayın Fidan kendi şahsi istikbali için değil Türkiye için bu çalışmaları yürütüyor."

Yapılmak istenen şeyin yeni Türkiye paradigmasını sarsmak olduğunu savunan Davutoğlu, "Bazı konumlar vardır ki kendilerini savunamazlar. Sayın Fidan demeç de veremiyor. O anlamda bir ihtiyaç içinde de değil. Yaptığı işten, attığı adımdan emin. Moral bozukluğu söz konusu değil" diye konuştu.

Ortadoğu'daki gelişmelerde Türkiye'nin artan etkisinden rahatsız olan dış unsurların bulunduğunu söyleyen Davutoğlu, Türkiye'de de muhalifler tarafından kimyasal silah üretildiğine ilişkin haberler yapılması yönünde dışarıdaki gruplardan sipariş verildiğini iddia etti.

Bakan Davutoğlu bu konuda ellerinde belgeler de olduğunu ifade ederek, "Belli ajanslar var ki son üç yıldır ürettikleri her haber yönlendirilmeli. Bunun bazıları İran, bazıları da İsrail ajanslarıdır" dedi. Davutoğlu, meselenin Türkiye'yi zan altında bırakmak olduğunu savundu.

CNN Türk

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.