Boşanmadaki artış hükümeti ‘alarma’ geçirdi
AK Parti iktidarı, yeni yasama döneminin ilk önceliği olarak ‘mutsuz evlilikleri’ gündeme aldı.

Meclis Genel Kurulu’nda güven oylamasının yapıldığı 30 Kasım’da HDP, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin öldürüldüğü saldırıyla ilgili Meclis araştırması açılmasını talep etmişti. CHP de aynı gün “basın ve ifade özgürlüğünü ortadan kaldıran uygulamalar, yayın yasaklarının halkın haber alma özgürlüğüne ve demokrasiye etkileri” konusunda komisyon kurulmasını istedi. Genel Kurul’da iki önerge de AK Parti’nin oylarıyla reddedildi.

EVLENME ORANI DÜŞÜYOR

AK Parti Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz ve arkadaşlarının verdiği “boşanma araştırması”nın ise salı günü görüşülmesi planlanıyor. AK Parti, bu konuda komisyon kurulacağını muhalefete ön bilgi olarak verdi.

AK Parti’nin önergesinde, artan genç nüfusa karşın evlilik oranlarının düştüğü, boşanmaların ise arttığına işaret edilerek, “aile dramları yaşandığı” belirtildi. AK Parti’nin önergesindeki değerlendirmeler şöyle:

“2014 yılında evlenmelerde önemli bir değişim gözlenmezken boşanmalar yüzde 4.5 arttı. Evlenen çiftlerin sayısı bir önceki yıla göre binde bir azalarak 2014’te 599 bin 704 oldu. Kaba evlenme hızı ise binde 7.8 olarak gerçekleşti. Boşanan çiftlerin sayısı bir önceki yıla göre yüzde 4.5 artarak 130 bin 913’e yükseldi. Kaba boşanma hızı binde 1.7 olarak gerçekleşti. Boşanmaların 2014 yılında yüzde 39.6’sı evliliğin ilk 5 yılı, yüzde 21.8’i ise evliliğin 6-10 yılı içinde gerçekleşti. Bütün bu rakamsal değerler, toplumun temel taşı ve ana birimi olan aile kurumunun yara aldığını göstermektedir. Tedbir alınmadığı takdirde sıkıntılara sebep olacağı aşikârdır.”

YARDIM YETMEDİ

AK Parti Milletvekili Hüseyin Filiz ve arkadaşlarının verdiği önergede şunlara da dikkat çekildi:

“Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kurulmuş, çeyiz, konut ve doğum yardımları çıkarılmıştır. Atılan bu yararlı adımlara rağmen aile kurumundaki bozulmanın nedenlerinin araştırılması faydalı olacaktır. Özellikle boşanma olayları, ailenin yıkımına ve pek çok çocuğun anne veya baba sevgisinden mahrum kalmasına ve tamiri mümkün olmayan psikolojik tahribatlara neden olmaktadır. Aile dramlarının en büyük mağdurları çocuklardır. İlerleyen yıllarda topluma entegre olma sorunu yaşamaktadırlar. Dolayısıyla boşanma hadiseleri, kişisel ve ailevi problemler olmaktan öte toplumun genelini ilgilendiren sonuçlar doğurmaktadır.”


Bülent SARIOĞLU/Hürriyet
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Boşanmış Baba 2 yıl önce

Boşanmalar tabiiki artacak;Kadınlar tazminat-nafaka-devlet desteği-babasının maaşı,kocasının mallarını fazlasıyla alıyor,Kanunen her Avantaja sahipler,adamlar bitirilmiş durumda;..e niye bi adamın 2.000-tl maaşının yolunu gözleyip "tek kişiye" talim etsinki..

Avatar
Bosanma mağduru 2 yıl önce

Devletin 6284 nolu konunu resmen erkekleri sömüren kadınları gereksiz iftira ve yalanlar la erkeklerin mallarına çocuklarına el koyan bir kadın toplumu oluşmasına neden oldu kadınlar evleniyor erkeklerin senelerce çalışip yaptığı malları elinden alıp çocukları icrasiz göstermeyen ve mağdur ama herseye sahip olmuş kişiler oluyor bir enayi gidiyor bir enayi bekleniyor bankada param arabam eşya bir senede hiç birşey kalmadı banka da 47000 tl borçlandım evlilik gizli tefecilik olmuş bilginize

Avatar
Fatoş 2 yıl önce

Asıl neden yoksulluk nedeniyle şiddetli geçimsizlik

Avatar
Güzel Yurdum 2 yıl önce

Boşanmiş erkekler almiş kalemi eline bakıyorum Türk kadını òyle mal mülk,üç kuruş nafaka,babadan kalan üç kuruş maaş için yuvasinı kolay kolay yıkmaz zira dul kadına hala farklı gözle bakan kokuşmuş zihniyete sahip erkeklerin sayısının hayli fazla olduğu toplumumuzda kadınımiz için nerdeyse son çaredir boşanmak... Eyy erkekler önce eşlerinize malınızmış gıbi hem de pazardan çok ucuza aldğdmwmx

Avatar
Mehmet Pamir Yastı 2 yıl önce

Boşanmalar da, kadın cinayetleri de zinanın TCK'dan çıkarılmasıyla patlamıştır. 6284'le de zirveye ulaşmıştır. Aile Mahkemelerindeki tazminat-nafaka-mal rejimi tasfiyesiyle hane halkı tasarrufları oluk oluk avukatların cebine aktıkça boşanmaların önüne geçilemez. kadın dernekleri niye avukatlarla dolup dolup taşmakta?

Avatar
lol 2 yıl önce

komedi. erkekler para kazanın ve kendiniz yiyin benden tavsiye. bekarlık sultanlıktır.

Avatar
Dusunceli insan 2 yıl önce

Bana gore en buyuk sebep daha cocukluktan çizgi filmlerdeki SUBLİMİNAL mesajların onune gecılmemesıdır evet ulkemizde yasak ama bildigim kadarıyla DENETLEYECEK KURUM YOK tabii BUNI BİLEN YABANCI MASONLAR VE HASTA ruhlu adamlar DAHA ÇOCUKLUKTA KAFALARINA YALNIZ YASAMA CİNSELLİGİ AŞILIYORLAR BOYLE YAPAN KANALLARI KAPATIN.