CHP'li Enis Berberoğlu'na 25 yıl hapis
Adana ve Hatay’da Ocak 2014’te silah taşındığı gerekçesiyle durdurulan MİT TIR’larına ait görüntüleri eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a verdiği gerekçesiyle yargılanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında dün karar çıktı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Berberoğlu ve Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül katıldı. 

Mahkeme heyeti, savunmaların ardından kararını açıklamadan önce gizlilik kararını kaldırarak basın mensupları ve destek için gelen CHP’li milletvekillerini de duruşma salonuna aldı. 

SUÇLAMA: CASUSLUK
Mahkeme, Berberoğlu’nun siyasi ve askeri casusluk maksadıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklama suçunu işlediğinin sabit olduğunu belirtti ve ömür boyu hapis cezası verdi. Berberoğlu’na verilen ceza, geleceği üzerindeki olası etkileri gibi hususlar, sanık lehine takdiri hafifletici sebepler kabul edilerek takdiri indirim yapılarak 25 yıl hapse indirildi. 

Mahkeme heyeti, Berberoğlu’nun, kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı hapis cezasına mahkûmiyetin kanuni sonucu olarak seçme, seçilme ve diğer siyasi hakları ile kendi altsoyu üzerindeki velayet vesayet ve kayyımlık yetkilerinden yoksun bırakılmasına karar verdi. Mahkeme heyeti kaçacağı gerekçesiyle tutuklanmasına karar verdi. 

'BİLİYORUM Kİ BENİ UNUTMAYACAKSINIZ'
ENİS Berberoğlu, kararın ardından şunları söyledi: “Adından başka adliyeyle hiç bir alakası, adaletle alakası olmayan bir sarayın odalarında hukukun katledildiğini defalarca gördük. Biliyorum ki siz beni unutmayacaksınız, ben de sizi unutmayacağım.” 

Berberoğlu, HalkTV yayınında da şöyle konuştu: “Tek söyleyeceğim var: Vatan sağ olsun. Ülkeye, demokrasiye, özgürlüklere, ifade özgürlüğüne, medyaya bir faydası olacaksa ben bir müebbet değil iki müebbet yatarım. Tanıksız, kanıtsız verilen ceza aslında bir kişinin canını yakan bir haberden dolayı, onun bitmek bilmeyen kininden ötürü verildi. 14 ay önce başka bir gazetede çıkmış, işportaya düşmüş bir sır.” 

CHPli vekile 25 yıl hapis

DEVLET ZORBALIĞI
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP’li vekillerle birlikte İstanbul Adalet Sarayı önünde yaptığı açıklamada, Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasına şu tepkiyi gösterdi: “Herkese karşı bir gözdağı kararıdır. Cumhuriyet Halk Partisi’ne yönelik bir devlet zorbalığıdır. En açık faşist diktatörlüklerde bile olsa olsa yapılabilecek muhalefet partisine karşı yapılabilecek bir uygulamayla karşı karşıyayız. Gerek CHP, gerek diktatör karşıtları Türkiye’de bu güzel ülkenin diktatörün çiftliği olmasına izin vermeyeceklerdir. Gün gelecek bugün milletvekilimizi tutuklama kararı, 25 yıl hapis kararı vermek suretiyle işlem yapılan bu evraklar, bu dosyalar nedeniyle Recep Tayyip Erdoğan uluslararası mahkemelerde savaş suçlusu olarak yargılanacaktır. Bu haber ilk yapıldığında Recep Tayyip Erdoğan, ‘Ben onu öyle bırakmam’ demişti hatırlarsanız. Şimdi bugün itibariyle Recep Tayyip Erdoğan’ın o gün söylediği belki gerçek oldu. Ama Erdoğan unutmasın. Bu millet ve Cumhuriyet Halk Partisi onun yaptıklarını yanına bırakmayacaktır. 

Önünde daha istinaf mahkemesi süreci var iken Berberoğlu, bugün bu adliyede yürütmenin emrindeki, yürütmenin ‘gladyo’su şeklinde karar veren hâkim tarafından tutuklanıyorsa, bu tuzun koktuğu yerdir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak direneceğimizi, yargının siyasallaşmasına boyun eğmeyeceğimizi yüce milletimize beyan ve taahhüt ediyorum.”

CHPli vekile 25 yıl hapis

'KİNDARLIĞIN SONUCU'

ENİS Berberoğlu’nun eşi Oya Berberoğlu, eşinin tutuklanmasından hemen sonra yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Morali gayet iyi. Zaten Türkiye’de hukukun ‘h’si yok. Kaç yıldır yaşıyoruz bunu. Dosyada iki isnat var. O iki isnadı delillendiremedi mahkeme. Yani bir suçu yok adamın. Müebbetle başladılar, 25 yıla indirdiler. Duruşmada tutuklanmasına karar verdiler. Protesto ediyorum. Çok büyük haksızlık. Sadece bir yerlere selam vermek, bazı tepelerdekilerin kindarlığı sonucu olan şeyler. Enis Berberoğlu’na değil medyaya, yazılı-sözlü medyaya, Cumhuriyet Halk Partisi’ne, bütün muhalefete verilen cezadır. Enis içeri giriyor ama burada Cumhuriyet Halk Partisi de tutuklanmıştır.” 

NE OLMUŞTU: SURİYE'YE GÖTÜRÜLEN MİT TIR'LARI DAVASI

- Suriye’ye giden 3 TIR, 1 Ocak 2014’te Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde, 19 Ocak 2014’te de Adana’da durduruldu. TIR’ların MİT’e ait olduğu ortaya çıktı.

- MİT TIR’larını durdurdukları gerekçesiyle 34 muvazzaf asker hakkında 5 Nisan 2015 günü gözaltı kararı verildi. TIR’a yönelik operasyonu yürüten savcılar ve Adana İl Jandarma Komutanı hakkında yakalama kararı çıkarıldı. 

- Cumhuriyet gazetesi, MİT TIR’larına ait fotoğrafları 29 Mayıs 2015’te, ‘İşte Erdoğan’ın yok dediği silahlar’ başlığıyla yayınladı. mCumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, iki gün sonra, “Bunu özel haber olarak yapan kişi bunun bedelini ağır ödeyecek öyle bırakmam onu” dedi. 

- Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül, 25 Kasım 2015’te casusluk suçlamasıyla tutuklandı. 26 Şubat 2016’da tahliye edildiler. m Can Dündar kitabında “Solcu bir milletvekili dostum getirdi görüntüleri” dedi. m CHP’li Enis Berberoğlu hakkında 20 Ağustos 2016’da, TIR’lara ait görüntüleri Dündar’a verdiği gerekçesiyle dava açıldı.

CHPli vekile 25 yıl hapis

ENİS BERBEROĞLU KİMDİR: 36 YILLIK GAZETECİ

CHP milletvekili Enis Berberoğlu, 1975 yılında Avusturya Lisesi’nden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nü bitirdi. Gazeteciliğe 1981 yılında Dünya gazetesinde başladı. CNN Türk ve Hürriyet gazetesinde ekonomi müdürlüğü yaptı. Hürriyet ve Radikal gazetelerinde bir süre köşe yazısı yazdıktan sorda Hürriyet gazetesinde yayın koordinatörü olarak görev yaptı. Hürriyet Ankara Temsilcisi koltuğuna da oturan Berberoğlu, 29 Aralık 2009’da Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği’ne getirildi. 5 yıl görevde kaldıktan sora istifa etti.
CHP’nin 5-6 Eylül 2014 tarihlerinde yapılan 18. olağanüstü kurultayında parti meclisine seçildi. 14 Eylül 2014’te CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından İletişim ve Medya ile İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. TBMM 25’inci ve 26’ncı dönem milletvekili seçildi. Kendisi gibi gazeteci olan Oya Berberoğlu ile evli ve bir kız çocuk babası olan 1956 doğumlu Enis Berberoğlu’nun, “Susurluk: 20 Yıllık Domino Oyunu”, “Kod Adı: Yüksekova. Susurluk, Ankara, Bodrum, Yüksekova Fay Hattı” ve “Öbür Türkler” adlı kitapları var. 

ADLİYEDEKİ POLİS MERKEZİNE GÖTÜRÜLDÜ

Hüküm açıklanırken çevik kuvvet polisleri de duruşmada hazır bulundu. Tutuklanmasına karar verilirken Berberoğlu ile birlikte duruşmayı izleyen çok sayıdaki CHP'li vekilin yaşadığı şaşkınlık yüz ifadelerine yansıdı. Kararın ardından Enis Berberoğlu, polis tarafından tutuklama işlemlerinin yapılması için adliye binasında bulunan polis merkezine götürüldü. CHP'li milletvekilleri de polis merkezine gitti. Kararın ardından CHP olağanüstü toplanma kararı aldı. 

ADLİYE KORİDORUNDA AÇIKLAMA YAPTI
Tutuklama kararı sonrası Enis Berberoğlu, adliye koridorunda yaptığı açıklamada "Adaletle hiç alakası olmayan odalarda, hukukun katledildiğini defalarca gördük. Mahkemeler seri katil gibi masumları yargıladı, içeri attı, unutmaya çalıştı. Biz buraya mağdurlar için geliyorduk, şimdi kendimiz için geldik. Siz beni unutmayacaksınız, ben de sizi unutmayacağız. Olmadık bir işten, haberden böyle bir mağduriyet yarattılar. Bunu yaratanlar utansın" dedi.

Aynı dava kapsamında yargılanan Can Dündar ve Erdem Gül hakkında ise karar vermeyen mahkeme iki sanık hakkındaki dosyayı ayırdı. Gül ve Dündar hakkıdaki yargılama devam edecek.

ENİS BERBEROĞLU'NUN AVUKATI KONUŞTU
Enis Berberoğlu'nun avukatı Murat Ergül, yaptığı açıklamada "Buradan Türk milletine söylüyorum. Az önce mahkeme tarafından müebbet hapis cezasına çarptırılan Enis Berberoğlu haksızlığa hukuksuzluğa uğramıştır. Ben yıllarca Silivri’de FETÖ ile mücadele etmiş bir avukat olarak müvekkilim FETÖ ile mücadele etmiş bir basın mensubu olarak, FETÖ'cülükle suçlanıp mahkum olmaktan utanç duyuyoruz. Hukuk adına utanıyoruz. Söylediği son söz "Memleket için hayırlı olacaksa bir kere değil on kere müebbet yemeye hazırım" dedi. 

Son dakika: CHPli Enis Berberoğluna tutuklama kararı

CHP GENEL KURULU TERKETTİ
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, "Bu davanın savcısı da hakimi de müdahale edeni de aynı kişidir. Bu dava, saray rejiminin kendisine hayır diyenlere karşı yürüttüğü bir karardır. Alınan karar faşizmdir. CHP bu faşizmle tarihi boyunca ettiği mücadeleyi gösterecektir. Enis Berberoğlu de halkın seçtiği vekiller de bu saray rejimine hayır diyenler emin olsun, biz güçlüyüz, biz kazanacağız" dedi.

Özel'in konuşmasının ardından tüm CHP'li vekiller Genel Kurul'u terketti.
 

Hürriyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.