Kart'tan BDP'ye destek
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, BDP'li üyelerin açlık grevlerini gerekçe göstererek Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarını askıya almalarına yönelik, "BDP adına görev yapan arkadaşlarımızın toplantılara katılamamaları bence meşru, makul ve insani bir gerekçedir" derken "tatil formülüne" ilişkin de, "Tahmin ediyorum grubumuzun da değerlendirmesi de bu yönde olacaktır" diye konuştu.

 Kart, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Bilgi Edinme Kanunu uyarınca Başbakanlık makamına yaptığı başvuru hakkında bilgi verdi.
 
-"MİT, BASIN MENSUPLARI HAKKINDA SAHTE BELGE DÜZENLEMİŞ"-
 
MİT'in, İstanbul 11 ve 14. Ağır Ceza Mahkemesinin kararlarını dayanak alarak; Taraf gazetesi yazarları Ahmet Altan, Yasemin Çongar, Markar Eseyan, Amberin Zaman ve Prof.Dr.Mehmet Altan'ı 30 Ekim 2008 ile 4 Kasım 2009 tarihleri arasında 1 yıl boyunca dinlediğinin ortaya çıktığını belirten Kart, "MİT, basın mensupları hakkında bir taraftan suç tasniinde bulunmuş, bir taraftan sahte belge düzenlemiş, bir taraftan da adli mercileri iğfal etmiştir" dedi.
 İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın MİT yetkilileri hakkında soruşturma izni verilmesi talebiyle, ilgili yasa gereği Başbakanlık'tan talepte bulunduğunu ifade eden Kart, Bilgi Edinme Kanunu uyarınca Başbakan'a şu soruları yöneltti:
 "Bu eylemler, MİT Müsteşarının bilgisi ve onayı dahilinde mi gerçekleşmiştir? 
Sizin, Başbakan olarak başka gazeteler ve gazetecileri hedef aldığınız gibi, dönem dönem Taraf gazetesini de doğrudan hedef almanız ve yaratmış olduğunuz vücut dili ve bürokratik yapıdan dolayı; MİT'in, bu süreci "mesaj ve talimat' olarak algılayıp, bu nitelikte suç silsilesi oluşturacak şekilde eylemleri gerçekleştirdiği yönündeki değerlendirmelere ne diyorsunuz?
 Basın özgürlüğünü, temel hak ve özgürlükleri yok eden; adli mercileri iğfal eden MİT'in bu tür eylemlerine karşı; hem kanunsuz emir ve talimatları veren ve hem de bu talimatları uygulayanlar hakkında, Başbakan olarak idari ve adli süreci neden re'sen işletmiyorsunuz? 
Böylesine vahim bir tabloya rağmen soruşturma izni vermemeniz söz konusu olabilir mi?
 Bu yöndeki muhtemel bir gelişme, anayasal ihlal boyutlarına ulaşan yasa dışı sürecin, sizin dahliniz ve talimatlarınızla gerçekleştirildiği anlamına gelmez mi?"
     
-"MEŞRU, MAKUL VE İNSANİ BİR GEREKÇEDİR"-
 
"Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda BDP'li üyeler açlık grevi dolayısıyla üyeliklerini askıya aldıklarını ifade ettiler, ne diyorsunuz?" sorusuna Kart, şu yanıtı verdi:
 "Açlık grevlerinin insani boyutu hiç kimsenin göremeyeceği vahim boyutlara gelmiş durumdadır. Bu sürece mutlaka müdahil olunmalı, hükümet tarafından mutlaka bir çözüm bulunmalıdır. Söz gelişi ana dilde savunma hakkı, bunun AİHM kararlarında, uluslararası sözleşmelerde karşılığı var. Bunlar için aslında yeni bir yasal düzenlemeye gerek dahi yok. 
Bu çerçevede Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda BDP adına görev yapan arkadaşlarımızın toplantılara katılamamaları bence meşru, makul ve insani bir gerekçedir. Dolayısıyla Uzlaşma Komisyonu çalışmalarını bu anlamda münfesih hale gelmesi için bir sebep değildir yani Uzlaşma Komisyonu çalışmalarının sona ermesine yol açmaz, yol açmamalıdır diye değerlendiriyorum."
 "Komisyonun çalışmalarına bir müddet ara vermek mi formül olabilir?" sorusuna da Kart, "Tahmin ediyorum grubumuzun da değerlendirmesi de bu yönde olacaktır. Burada Sayın Meclis Başkanı'nın başkanlığında bir toplantıda, Uzlaşma Komisyonu olarak bir değerlendirme yapılması zarureti doğabilir ama kişisel değerlendirmemizin bu yönde olduğunu bir kez daha ifade ediyorum" dedi.
 
-İDAM TARTIŞMASI-
 
İdama ilişkin bir soruya Kart, "Başbakan acımasızca birtakım kavramları istismar etmeye devam ediyor. Başbakan acımasızca insafsızca gündemi saptırmaya devam ediyor. Başbakan'ın söylemlerinin bu anlamda hiçbir inandırıcılığı yok. Başbakan, günü kurtarmak gündemi saptırmak adına kendi beyanlarını inkar eden o anda yalan söylemekten kaçınmayan Makyevelist bir anlayışa sahip olduğunu bu son olayda da bir kez daha gösterdi" yanıtını verdi (ANKA)


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.