Kılıçdaroğlu, hukukçularla bir araya geldi
Hukukçular ve bazı gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya gelen  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, toplantının başında gazetecilere açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, hukukçularla TBMM'de görüşülenHSYK ile ilgili teklifi ele alacaklarını belirterek, çok değerli hukukçularla konuyu değerlendireceklerini söyledi.

Burada hukukçuların konuşacağını, işin uzmanlarına önemli konuları sormanın her zaman yararlı olacağını düşündüklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Siyasetçi olarak kuşkusuz bizim bir sorumluluğumuz var. Ama bizim sorumluluğumuz yanında eğer söz konusu olan demokrasi ise bu ülkede yaşayan her yurttaşın sorumluluğu var. Demokrasi konusunda ortak mücadele etmek zorundayız. Siyasal görüşlerimiz farklı olabilir, olayları farklı yorumlayabiliriz ama bir konu var ki o konuda bu ülkenin bütün yurttaşlarının ortak çaba harcaması gerekir. O da demokrasidir."

"Demokrasinin güvencesi"

Egemenliğin bir kişiye bırakılmayacak kadar önemli olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, bu nedenle Anayasa'da egemenlik hakkının kullanımının yasama, yürütme ve yargı olarak 3'e ayrıldığını hatırlattı. Kılıçdaroğlu, "Bunların birinden diğerinin üstünlüğü söz konusu değil. Denge fren sistemi içinde birbirini denetleyen kurumlardır bunlar, demokrasimizin güvencesidir" dedi.

HSYK'yı düzenleyen Anayasa'nın 159. maddesinin, mahkemelerin bağımsızlığı ve hakimlik teminatını güvence altına aldığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Yargısı bağımsız olmayan bir ülkenin demokrasisi her zaman tartışılacaktır. Bu kadar temel bir düzenlemenin, Bakanlar Kurulunda görüşülmeden, bir teklif olarak Parlamento'da görüşülmesi bile başlı başına bir ayıptır. Bunun en azından Bakanlar Kurulunda görüşülmesi lazımdı, tasarıya dönüşmesi lazımdı. Ama maalesef oldu-bittiyle bir yasa teklifi şeklinde şu an Parlamento'da görüşülüyor. Öngörülen düzenlemede kurulun dairelerini yeniden oluşturmak, yapacakları işleri belirlemek, mevcut üyeleri istediği dairede yeniden görevlendirmek, teftiş kurulunu kontrol etmek gibi pek çok yetki doğrudan adalet bakanına veriliyor. Yani yargı açıkça yürütmenin kontrolüne veriliyor. Sadece bizim ülkemizde değil, üyesi olduğumuz pek çok kuruluş bu gelişmeleri endişeyle izliyor, kaygılarını dile getiriyor. Demokrasi ayaklarımızın altından parça parça gidiyor. 90 yıllık demokrasi mücadelemiz halktan yüzde 49 oy alan bir siyasal iktidar tarafından yok edilmek isteniyor. Oysa demokrasi bir kültür, birikim işidir. Her aşamada demokrasimizi geliştirmek gibi bir sorumluluğumuz vardır. Ama iktidarı, bu sorumluluğu ters yönde yaptığını görüyoruz."

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının ardından toplantı basına kapalı devam etti. Toplantıya, CHP Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin, Bülent Tezcan ve Gökhan Günaydın'ın yanı sıra hukukçular Onursal Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Özer, Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, eski YÖK Başkanı Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Erdoğan Teziç, Yargı-Sen Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, YARSAV Başkanı Murat Arslan, Demokrat Yargı Derneği Başkanı Orhan Gazi Ertekin ile gazete ve televizyonların temsilcileri katıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün daveti

2 saatlik toplantının ardından basın  mensuplarının sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetiyle ilgili bir soru üzerine, Türkiye'de herkes tarafından bilinen ciddi bir devlet krizinin yaşandığını savundu.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in Anayasa'nın 138. maddesinin çöktüğünü söylediğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Üç erkten biri olan yargı bağımsızlığı, yargıç güvenliği ilkesi, hukukun üstünlüğü ilkesi çöken bir devlette kriz var demektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmelerin çok daha önce yapılması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Ama Sayın Cumhurbaşkanı şimdi takdir buyurmuşlar. Gidip görüşeceğiz. Kendi görüşlerimizi aktaracağız" diye konuştu.

Sorular üzerine hukukçularla yaptığı toplantıyı da değerlendiren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Güzel bir toplantı oldu. Siyasetçi olarak biz bazı şeyleri eleştiriyoruz. Ama istedik ki siyasetçilerin ötesinde yıllar yılı bu ülkede hakim, savcı, hukukçu yetiştirmiş bilim insanları da olsun. Onlar Türkiye'de yaşanan krizin boyutlarını, olası tehlikelerini anlatsınlar. Bunlar yapıldı, düşüncelerini anlattılar. Yargı dünyasından üç değerli başkan davet edilmişti. Onlar da geldiler, kendi düşüncelerini anlattılar. Demokrasinin hepimizin ortak paydası olduğu ve bunu geliştirmemiz gerektiği konusunda bir görüş birliğimiz oldu. Bu toplantı bize göre çok önemliydi."

"Teklif yasalaşırsa Anayasa Mahkemesine gideriz"

Bir başka soru üzerine Kılıçdaroğlu, HSYK ile ilgili teklifin mevcut haliyle yasalaşması halinde kanunun iptali için Anayasa Mahkemesine gideceklerini ifade etti. Kılıçdaroğlu, "Teklif bu haliyle çıktığı zaman Anayasa'ya açıkça aykırılıklar var. Bunu zaten hükümet de biliyor. Bilmemesi mümkün değil. Bu tabii ki Anayasa Mahkemesine gidecektir" değerlendirmesinde bulundu.

"Anayasa değişikliğiyle ilgili masaya oturmak için ön koşulunuz bu teklifin geri çekilmesi mi?" sorusuna karşılık Kılıçdaroğlu, iki ön koşulları bulunduğunu belirterek şöyle devam etti:

"Bu teklif geri çekilmeli. Anayasa Uzlaşma Komisyonu Sayın Cemil Çiçek'in başkanlığında toplanmalı ve suratli bir şekilde HSYK veya bir başka alanda oturulur, çalışma yapılır.

İkinci ön koşulumuz yolsuzluk soruşturmalarına hükümet müdahale etmesin, bıraksın savcılar görevini yapsın. Hırsızın savunulduğu bir ülkede demokrasi olmaz. Kim kul hakkı, tüyü bitmemiş yetimin hakkını yemişse bunun üzerine gidilir. Bütün bu rezaletler yolsuzluk olaylarının üzerine gidilmesin diye yapılıyor, bu ortaya çıktı. Bunlar doğru değil."Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.