Nikahsız kadın daha fazla şiddet görüyor

Bağlar Belediyesi, Bağlar Kadın Kooperatifi ve Diyarbakır Kadın Akademisi Derneği adına A&G araştırma şirketince kadına yapılan şiddetle ilgili araştırma yapıldı. Bin 802 kadının katıldığı araştırma sonuçlarının açıklanması amacıyla Bağlar Belediyesi Konferans Salonunda basın toplantısı düzenlendi.

Araştırmanın sonuçlarını açıklayan A&G Şirketi sahibi Adil Gür, araştırmanın 16 yaş ve üstü kadın nüfusunu temsil eden bin 802 kadınla yüz yüze görüşme metoduyla yapıldığını, araştırmada özel eğitimden geçirilmiş kadın anketörler kullanıldığını söyledi.
Araştırmada her 100 kadından 36'sının okur yazar olmadığı ve kadınların yüzde 12,7'sinin çalışan, yüzde 78,1'inin ev kadını, yüzde 8,6'sının öğrenci olduğunun belirlendiğini kaydeden Gür, evli kadınların yüzde 53,1'inin görücü usulüyle, yüzde 35,4'ünün tanıyarak severek evlendiğini, her 100 kadından 45'inin akrabasıyla evli olduğunu, kadınların yüzde 39,4'ünün evlendiğinde 18 yaş ve daha altında olduklarının ortaya çıktığını belirtti.
Gür, şunları söyledi:

''Kadınların yüzde 48,8'i namusu doğruluk dürüstlük diye tanımlarken, yüzde 28,6'sı kadınların 'namus' olduğunu ifade etmişlerdir. Diyarbakırlı kadınların yüzde 65,3'ü şiddetin erkeklerin kadını baskı altında tutma aracı olduğunu düşünüyor. Yüzde 18,2 ise kadınlar kendi hatalarından dolayı şiddet görüyor fikrindedir. Her 100 kadından 67'si erkeklerin eğitilerek şiddetin önlenebileceğini kaydetti. Kadınlar, kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda kurumların üzerlerine düşen görevlerini yerine getirmede yetersiz kaldıklarını düşünmektedir. Evli her 100 kadından 51'i eşinden şiddet görmüş veya görmektedir. Evli 10 kadından biri her zaman şiddet gördüğünü söylüyor. Evlendiğinde 18 yaş altında olan kadınların yüzde 58,7'si eşinden şiddet görürken, daha büyük yaşlarda evlenenlerde bu oran azalmakta. Resmi nikahı olmayan kadın daha fazla şiddet görüyor. Görücü usulüyle evlenen her 100 kadından 54'ü eşinden şiddet görmektedir.''

Eğitim ve şiddet

Gür, ilkokul ve daha alt eğitim gruplarında yer alan kadınların yüzde 54,4'ünün eşinden şiddet gördüğünü, üniversite mezunu eğitimli kadınlarda ise bu oranın yüzde 21,6'ya gerilediğini de belirterek, aylık hane geliri 1000 liranın altında olan her 100 kadından 54'ünün eşinden şiddet gördüğünü ifade ederken, aylık gelirin yükselmesiyle eşinden şiddet görenlerin oranının düştüğünü söyledi.

Araştırma sonuçlarına göre, çalışmayan her 100 kadından 52'sinin eşinden şiddet görmekte olduğunu, işsiz ya da gündelik işlerde çalışan her 100 erkekten 57'sinin eşine şiddet uygulamakta olduğunu kaydeden Gür, şöyle devam etti:

''Anadili Kürtçe olan kadınların yüzde 53,3'ü eşinden şiddet görürken, anadili Türkçe olan kadınların yüzde 39,2'si şiddet gördüğünü söylüyor. Eşinden şiddet gören her 100 kadından 17'si erkeklerin bazı durumlarda eşlerini dövebileceklerini düşünmekte. Eşinden şiddet gören kadınların yüzde 18,8'i kadının kendi hatasından dolayı erkek tarafından şiddete maruz kaldığını düşünmekte. Yüzde 10,4'ü (Erkek döver de söver de) diyor. Eşinden şiddet gören her 100 kadından 52'si dünyaya yeniden gelse kadın olmak istemediğini ifade etmiştir. Eşinden şiddet gören her 100 kadından 27'si bu olaydan kimseye bahsetmemiştir. Eşinden şiddet gören kadınların en büyük dert ortağı kız kardeşleri. Şiddet gören kadınların yüzde 38,1'i şiddet olayını kız kardeşiyle yüzde 31,4'ü annesiyle ve yüzde 23'ü komşularıyla paylaşmaktadır.
Evli her 100 kadından 29'u kayınvalidesinden, yüzde 13'ü kayınpederinden sözlü şiddet görmekte. Her 100 kadından 8'i kayınvalidesinden, yüzde 6'sı kayınpederinden fiziksel şiddet görmekte. Kadınların yüzde 20,5'i çocukluğunda babasından, yüzde 29,7'si annesinden, yüzde 15,4'ü ise erkek kardeşi tarafından dövüldüğünü söylüyor. Kadınların yüzde 29,2'si (Babam, annemi döverdi) demiştir.''

100 Kadından 39'u cinsel şiddete maruz kalıyor

Gür, araştırmada, eşinden fiziksel şiddet gören her 100 kadından 39'unun cinsel şiddete de maruz kaldığını ve eşinden şiddet görmeyen kadınlarda bu oranının yüzde 6,7 olduğunun belirlendiğini ve eşinden şiddet gören her 100 kadından 52'sinin, eşine şiddet uygulayan her 100 erkekten 35'inin çocuğuna da şiddet uyguladığını, eşine şiddet uygulamayan her 100 erkekten 91'inin çocuğuna da şiddet uygulamadığını belirtti. Gür, şöyle dedi:

''Eşine şiddet uygulayan her 100 erkekten 35'i çocukluğunda ailesinden şiddet görmüş. Eşinden şiddet gören kadınların yüzde 25,7'si çocukluğunda da babasından şiddet görmüş. Her 100 kadından 70'i genel olarak mutlu, 22'si ne mutlu, ne de mutsuz olduğunu ifade ederken, mutsuzum diyenlerin oranı ise yüzde 8 civarında. Kadınlara; 'Gelecekle ilgili ne düşünüyorsunuz?' diye sorulduğunda, yüzde 56,2'si çok daha iyi olacağını, yüzde 36'sı aynı kalacağını değişmeyeceğini, yüzde 7,9'u ise daha kötü olacağını düşündüğünü söylemiştir. Her 100 kadından 17'si intihar aşamasına geldiğini söylemiştir. Eşinin kendisine hakaret ettiğini söyleyen kadınların yüzde 27'si intiharı düşündüğünü belirmiş. Her 100 kadından 7'si intihara teşebbüs ettiğini söylemiştir. Kadınların yüzde 43,2'si hiçbir zaman kuaföre gitmediğini söylerken, yüzde 47,5'i hiçbir zaman makyaj yapmadığını, yüzde 51,6'sı ailesiyle hiçbir zaman dışarıda veya lokantada yemek yemediğini, yüzde 58,3'ü hiçbir zaman tatile gitmediğini, yüzde 65,5'i doğum gününü hiçbir zaman kutlamadığını ifade etmiştir.''AA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.