Bilindiği gibi, 7020 sayılı torba yasa hükümlerine göre davacı durumda olan vergi mükellefleri yargılamaları kesinleşmediği sürece 7020  sayılı kanunun md. 2 hükmüne göre yapılandırmadan faydalanması olanaksızdır. Diğer bir ifadeyle, vergi ve ceza ihbarnamelerine karşı açılmış davalar yönünden davadan vazgeçilse bile torba yasadan yararlanma olanağı bulunmamaktadır. 
    
Diğer taraftan, açılan davaların ödeme emrine karşı açılmış olması halinde bu tip davalardan feragat edilmesi koşuluyla torba yasa kapsamına sokmak mümkündür. Tarhiyat aşamasında vergi ve ceza ihbarnamelerine karşı açılan davalar kesinleşmediği sürece torba yasa kapsamına girmez. 
    
Torba yasa kapsamına giren ve ödeme emrine karşı açılmış davalar, süreci ve mercii ne olursa olsun bu davalardan feragat edilerek Ek:2/A dilekçesinin (3) nüsha düzenlenip ve ilgili tablolarını doldurulması ile bu davalardan vazgeçilmesi mümkündür. Bu şekilde, düzenlenen EK:2/A dilekçesi vergi dairesine verilmesi halinde torba yasadan faydalanmak mümkün olacaktır. 
    
Ödeme emrine karşı açılan davalar ile ilgili torba yasanın md. 2  hükmüne göre feragat edilerek yasadan faydalanılması durumunda mükelleflerin ne gibi bir avantajı olur;

1)    Öncelikle vergi aslı yönünden herhangi bir indirim veya af söz konusu değildir. 

2)    Davadan feragat edilmesi halinde; gecikme zammı ve gecikme faizi yönünden önemli indirim ve avantajlar söz konusudur. Vergi ziyaı cezaları silinmektedir. 

3)    Ödeme emri içeriğinde yer alan kamu alacakları toplanarak talep edilen azami taksit süresi olan (18) eşit taksit, yani (36) aya bölünerek ödenme olanakları sağlanır. 

4)    Davadan cayıldığı için ücreti vekalet ücretleri hazineye ödenmeyecektir. 

5)    Yine davadan vazgeçildiği için ödeme emrine karşı açılan davalarda kaybedilme risk cezası olan %10 haksız çıkma zammı alınmaz. 

6)    Davadan vazgeçen mükellef kamu ihalelerine veya herhangi bir kuruma borcu yoktur kağıdı sunacaksa, vergi dairesi kendisine “temiz kağıdı” veya “borcu yoktur belgesi” verir.

7)    Açılan dava kapsamında vergi dairesinde önceden konulmuş haciz veya teminatlar var ise, bu teminatlar pey der pey (bölünebilir olanlar) yani kısım kısım ödeme nispetleri dahilinde hacizler fek edilir. 

Sonuç:

Tarhiyat aşamasında olmayıp, ödeme emri aşamasında veya haciz aşamasında vergi yargısında açılan davalar aşaması ne olursa olsun, bu davalardan feragat edilerek yürürlüğe giren torba yasa hükümlerine göre 30.06.2017 tarihine kadar bu davalardan vazgeçme olanakları araştırılmalıdır.

Özellikle, vergi yargısında açmış oldukları davaları ilk mahkemelerde kaybeden mükellefler açısından bu davaların aşamalarına göre davadan vazgeçip, kendilerine tebliğ edilen 2 nolu vergi ve ceza ihbarnamelerinde yer alan miktarlara göre ödeme yaparak yasadan faydalanmaları olanaklıdır.


----------------------------
[1] Bkz. 7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması hakkında Yasa 27.05.2017  günlü R. G.’ de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.  Yasanın yürürlülük tarihi: 01.06.2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.