Adalet Bakanlığı'ndan Taraf'a yalanlama
Adalet Bakanlığı, Ergin ile birlikte bakanlar Mehmet Mehdi Eker ve Zafer Çağlayan'ın GDO'lu pirincin yasaklanmaması amacıyla, bir firma lehine yargıya müdahalede bulundukları, bu müdahalenin de teknik takibe takıldığı iddialarını içeren haberle ilgili yazılı açıklama yaptı.
 
"BAKANIN MAHKEME DEĞİŞTİRMEYE YETKİSİ VE İMKANI YOK"
 
Taraf gazetesinde yer alan "Bakanlar dinlemelere takıldı" başlıklı haberde, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen bir soruşturmaya, Bakanlık ve Adalet Bakanı tarafından müdahalede bulunulduğu, soruşturma kapsamında şüphelilerin sevk edildikleri mahkemenin değiştirildiği ve atama kararnamesine müdahale girişiminde bulunulduğu yönündeki iddiaların gerçek dışı olduğunu belirten Adalet Bakanlığı, "Görev, yetki ve sorumluluktan yasalarla belli olan Bakanlığımız ve Adalet Bakanının, yürüyen soruşturmalara müdahalede bulunma, bu çerçevede, haberde ileri sürüldüğü gibi şüphelilerin sevk edildikleri ve sorguyu yapacak olan mahkemeyi değiştirme yetkisi bulunmadığı gibi buna fiilen imkân da bulunmamaktadır" dedi.

 İlgili davaya bakacak mahkemenin nöbet çizelgesiyle oynanıp değiştirildiği iddiasına ise Bakanlık, "Nöbet hizmetlerinin düzenlenmesi, sorgu işlemleriyle ilgili nöbetçi mahkeme ve hâkimlerin belirlenmesi adalet komisyonlarının yetkisindedir. Nöbet çizelgelerinin komisyonlar tarafından önceden ve dönemsel olarak hazırlandığı da bilinmektedir" diye yanıt verdi.
 
Soruşturmayla bağlantılı olarak Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun devreye sokularak GDO'lu pirinç suçlamalarına bakacak Mersin ve Afyon Adliyelerinde kapsamlı bir değişiklik yapılması isteğinin, başka adliyelerdeki değişiklik arzusu sebebiyle gerçekleştirilemediği iddiasının da temelsiz ve tutarsız olduğunu kaydeden Bakanlık, "Kurul 1. Dairesinin takdirinde bulunan atama işlemlerine Bakanlığımızın müdahalesi söz konusu değildir. Adalet Bakanının sözü edilen dairenin toplantılarına katılma, kararlarına karşı itiraz etme hak ve yetkisi de bulunmamaktadır" dedi.

 Adalet Bakanlığı, GDO'lu pirinç takibatı yapıldığı sırada hakim ve savcıların yer değiştirilmesi için çıkarıldığı iddia edilen bir kararname döneminde, içinde Mersin Adliyesinden hakim ve savcıların da bulunduğu yaklaşık 2.000 yargı mensubunun, HSYK 1. Dairesi tarafından "önceki tarihlerde ilan edilen ilkeler" doğrultusunda yeni görev yerlerine atandıklarını belirtti. Bakanlık açıklamasını, "Ayrıca, habere konu edilen soruşturmayı yürüten savcılar ile soruşturma sürecindeki tutuklama ve tahliye gibi kararları veren tüm hâkimler hâlen Mersin Adliyesindeki görevleri başındadır. Habere konu edilen ve tümüyle hayal mahsulü olan iddia ve değerlendirmeler, medyanın kamuoyunu doğru bilgilendirme yükümlülüğüyle bağdaştırılamamıştır" diye bitirdi. (ANKA)Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.