Aydınlardan yeni anayasa bildirisi
Anayasa tartışmalarının bir süredir yeniden kamuoyunun gündemine girdiğinin hatırlatıldığı bildiride, "Çatışmaların sürdüğü ve mevcut Anayasa'daki hakların fiilen askıya alındığı bugünkü ortamda, bu sürecin otoriter bir rejime hukuki statü oluşturma ihtimaline karşı, tüm toplumsal kesimlerin evrensel demokratik değerler çerçevesinde etkili bir irade ortaya koymaları hayati önem taşıyor" ifadeleri kullanıldı.
 
İmza koyan isimler

Avukat Hülya Gülbahar tarafından okunan ve "Çoğulcu, eşitlikçi ve özgürlükçü değerlere dayanan demokratik bir anayasa sürecinin şartlarını oluşturmak için duyarlı herkesi ortak bir çabada buluşmaya davet ediyoruz" sözleriyle sona eren bildiriye imza koyan isimler şöyle: Abdulbaki Erdoğmuş, Ahmet Türk, Prof. Dr. Ayşe Erzan, Ayşegül Devecioğlu, Doç. Dr. Ayşen Candaş, Prof. Dr. Baskın Oran, Doç. Dr Bican Şahin, Prof. Dr. Binnaz Toprak, Doğan Bermek, Prof. Dr. Ergün Özbudun, Prof. Dr. Erol Katırcıoğlu, Prof. Dr. Fuat Keyman, Prof. Dr Gencay Gürsoy, Güler Buğday, Hatice Kapusuz, Hülya Gülbahar, Hüsnü Öndül, İbrahim Sinemillioğlu, Prof. Dr. Levent Köker, Mehmet Güleryüz, Melda Onur, Maside Ocak, Prof. Dr. Metin Günday, Prof. Dr. Murat Belge, Murathan Mungan, Prof. Dr. Mustafa Erdoğan, Nesrin Nas, Dr. Nil Mutluer, Prof. Dr. Niyazi Öktem, Prof. Dr. Oktay Uygun,Osman Kavala, Prof. Dr. Osman Doğru, Osman Murat Ülke, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Öztürk Türkdoğan, Rıza Türmen, Sefa Öztürk Dede, Prof. Dr Sevtap Yokuş, Tarık Ziya Ekinci, Prof. Dr Turgut Tarhanlı, Prof. Dr. Yücel Sayman...

HDP'li vekiller de katıldı

Bildirinin duyurulduğu toplantıya, HDP Milletvekilleri Mithat Sancar, Ayhan Bilgen ve Meral Danış Beştaş ile eski BDP Milletvekili Aysel Tuğluk da katıldı.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AYM kararıyla ilgili sözleri

Basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AYM'nin Can Dündar ve Erdem Gül'le ilgili verdiği karara tepkisi de gündeme geldi. Prof. Dr. Gencay Gürsoy, " Hukuk da tanınmıyor, yargı da tanınmıyor. Türkiye artık böyle bir dönemden geçiyor. Ama bütün bunlara rağmen, yurttaş inisiyatifinin demokratik bir Anayasa çalışması konusunda inisiyatifi ele alması gerekiyor. Bizim çabamız bu yönde"dedi. İmzacılar arasında yer alan Eski ANAP Genel Başkanı Nesrin Nas da, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın mecliste yaptığı yemini tekrar dönüp okumasını dilemekten başka  söyleyecek bir şey bulamıyorum"diye konuştu.

Başkanlık sistemi ve ilk dört madde tartışmaları

Başkanlık sistemi tartışmalarıyla ilgili bir soruya "demokratik kamuoyu bu meseleye sahip çıktıkça bu tehlike önlenecektir" yanıtını veren Prof.Dr. Gencay Gürsoy anayasanın ilk dört maddesiyle ilgili tartışmaların hatırlatılması üzerine de" Bütün katılımcıların Anayasa'nın ilk dört maddesinin değiştirilip değiştirilmemesi tartışmalarında aynı düşündüğünü söyleyemem. Benim şahsi fikrimi soruyorsanız. Bu dört madde bir dayatma olarak sunulmamalıdır. Her konu tartışılabilir. Eğer barış konusunu da gündeme almışsak, Türkiye'de Kürt sorununun çözümü konusunda daha esnek davranmak gerekir diye düşünüyorum" diye konuştu.

Müzakere masasına geri dönülmeli

Yeni Anayasa'nın Türkiye'nin ihtiyacı olduğunu ancak koşulların buna uygun olmadığını öne süren Yazar Ayşegül Devecioğlu," Ülkemizde şuanda savaş hüküm sürmekte. Savaş koşullarında Anayasa yapmak diye bir şey söz konusu değil. Biran önce müzakere masasına geri dönülmesi gibi konulara dikkat çekmek istiyoruz" dedi.    Haber: Özgür ALTUNCU / İdris TİFTİKÇİ - İstanbul-DHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.