YARSAV'dan Gezi parkı protestolarına destek
YARSAV, "Hukuk devleti ilkesini, insan hak ve özgürlüklerini etkileyen, zedeleyen her uygulama ve karara karşı varlığını tartışmasız kabul ettiğimiz direniş hakkını ve bu hakkın bir sonucu olarak başlamış olan eylemli mücadeleyi destekliyoruz" dedi.

Taksim Gezi Parkı'nda güvenlik güçlerinin sert müdahalesi ile başlayan olaylara ilişkin yazılı açıklama yapan Yargıçlar ve Savcılar Sendikası, (YARSAV) korunması gerekli kültür varlığı olan Taksim Gezi Parkı'na yönelik alınan kararlar ve yapılan çalışmaların kaygıyla izlendiği belirtildi. Gezi Parkı protestolarına yönelik haksız, hukuksuz, keyfi ve ölçüsüz müdahaleler yapılmasının üzülerek izlendiğinin ifade edildiği açıklamada, "İdare Mahkemesinin konuya ilişkin yürütmeyi durdurma kararına rağmen örneğini defalarca kez gördüğümüz yargı kararını hiçe sayan ve yargıya talimat verme fütursuzluğuna düşen siyasi iktidar,bu kez yalnızca hukuksuzluklar karşısında adaletin yanında olan yargıyı değil,bu adaletsizliği yüreğinde hisseden halkı karşısında bulmuştur. Bağımsız yargı,yalnız değildir ve olmayacaktır" denildi. Doğa için başlayan "Taksim Gezi Parkı" direnişinin, uzun süredir yaşanan hukuka aykırı ve antidemokratik uygulamalara karşı dışa vurulmuş bir öfke halini alarak ülke genelinde yayılan bir halk hareketine dönüştüğünün kaydedildiği açıklamada, hiçbir dogmanın, hiçbir kurumun kutsal ve dokunulmaz olmadığı ifade edildi. Hukuk devletinde yaşama arzusunda olan her insanın, her türlü hoşgörüsüzlüğe karşı da savaşma gücünün bulunduğunun belirtildiği açıklamada, "YARSAV olarak, hukuk devleti ilkesini, insan hak ve özgürlüklerini etkileyen, zedeleyen her uygulama ve karara karşı varlığını tartışmasız kabul ettiğimiz direniş hakkını ve bu hakkın bir sonucu olarak başlamış olan eylemli mücadeleyi destekliyoruz. Bununla, bu onurlu direnişe karşı yapılan ölçüsüz müdahalelere karşın, toplumsal felaketlerin yaşanmaması için provokatif yaklaşımlardan kaçınılması gerektiğinin üzerinde duruyoruz" denildi.

HÜKÜMETLERDE YARGILANABİLİR
 
Hukukun evrensel değerlerine göre hükümetlerin yargılanabileceğine dikkat çekilen açıklamada, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'ne atıfta bulunuldu. Bildirinin, Taksim Gezi Parkı direnişinin nedenlerini ve haklılığını açıkladığının vurgulandığı açıklamada, "Barışcıl bir halk protestosuna kullandığı ölçüsüz siddet ve kimyasal silahlarla yanıt veren ve kendi varlık sebebini bununla inkar eden polis terörü, ve bunun arkasındaki siyasal iktidar, hukuki meşruiyetini yitirmiştir. Bu demokratik ve barışcıl hareket karşısında adam toplama iddiası yani iç savaş tehdidi ile cevap veren siyasi iktidar derhal ve acilen demokratik halk hareketinin çağrısına kulak vermelidir" değerlendirmesine yer verildi. YARSAV'ın her türlü hukuksuzluğun karşısında olduğunun belirtildiği açıklamada, Taksim Gezi Parkı direnişinin ve halk hareketinin her platformda takipçisi ve destekçisi olunacağı kaydedildi. (ANKA) (YE/ÖZK)


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.