30 YILDAN FAZLA ÇALIŞAN MEMURUN EMEKLİ İKRAMİYESİ

Memurlar, çalışmaları karşılığı olarak belirli şartların varlığı dahilinde “emekli ikramiyesi”ne hak kazanırlar. Konuya ilişkin Kanuni düzenleme 5434 s. “Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu”nda getirilmiştir.


Ancak memurlara ikramiye ödenmesinde yakın zamana kadar çok kısıtlayıcı bir düzenleme söz konusuydu. Buna göre Kanunun konuya ilişkin düzenleme içeren 89 uncu maddesinde, 30 fiili hizmet yılından fazla olan sürelerin emekli ikramiyesinin hesabında dikkate alınmayacağı, yani sadece 30 yıla kadar olan kısım için ikramiye ödemesi yapılacağı belirtilmişti. Bu durum ise emekli olmak için yaş sınırı yükseltilmiş olan memurların 30 yıldan sonraki çalışmalarının karşılığı olarak emekli ikramiyesi alamamasına sebep olmaktaydı. Aynı statüde bulunmalarına karşın, 30 yıl ve daha az çalışanların emekli ikramiyesinin hesabında çalıştıkları süre kadar yararlanmalarına olanak tanındığı hâlde, 30 yıldan fazla çalışan iştirakçilerin belirtilen süreden fazla olan fiili hizmet süreleri için emekli ikramiyesinden yararlanamamasına sebep olmaktaydı. İkramiye ödemesinde bu şekilde bir kısıtlamaya gidilmesi eşitlik ilkesi ve hukuk devleti ilkesine aykırı olduğu açıktır.

İşte bu duruma karşı önüne gelen uyuşmazlığı Anayasa Mahkemesi çözüme kavuşturmuş ve kısıtlama içeren ibareyi iptal etmiştir. Böylelikle memurun, 30 yıldan fazla olan çalışmaları için de emekli ikramiyesi ödenmesinin önünü açmıştır(2013/111 E. , 2014/195 K. sayılı ve 25.12.2014 T.`li kararı). Bu karar 07.01.2015 tarihli ve 29229 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak, aynı tarihte yürürlüğe girmiştir.

Bu karar doğrultusunda, Anayasa Mahkemesi`nin ilgili kararından sonra emekli olan memurların 30 yıldan fazla olan çalışmaları karşılığı da hesaplanmakta ve SGK tarafından ödenmektedir.

Peki Anayasa Mahkemesi kararından önce emekli olan memurların durumu nedir?


Maalesef ki SGK, Anayasa Mahkemesi`nin kararından önce emekli olan memurlara 30 yılın üzerindeki hizmetleri karşılığı olarak emekli ikramiyesi ödememekte, gelen talepleri reddetmektedir. Ancak Danıştay 11. Dairesi, konuya ilişkin önüne gelen uyuşmazlıkta önceki dönemde emekli olmuş ve 30 yılın üzerindeki hizmetleri karşılığı emekli ikramiyesi tarafına ödenmemiş memura söz konusu 30 yılın üzerindeki hizmetleri için de ödeme yapılması gerektiği hususunda karar vermiştir.

İlgili kararda; “Anayasa'nın 153. maddesinde yer alan, Anayasa Mahkemesince verilen iptal kararlarının geriye yürümeyeceği kuralı, iptal edilen hükümlere göre kazanılmış olan, doğumu anında hukuka uygun olarak tamamlanmış ve böylece kişiye özgü, lehe sonuçlar doğurmuş, daha sonra mevzuat değişikliği veya işlemin geri alınması gibi nedenlere rağmen, hukuk düzenince korunması gereken haklara yönelik olup, Anayasa'ya aykırı bulunarak iptal edilmiş bir düzenlemeyle ilgili uyuşmazlıkların, Anayasaya aykırılığı saptanmış hükümler dikkate alınarak çözümlenmeleri Anayasa'nın üstünlüğü ve hukuk devleti ilkesine aykırılık teşkil edecektir.


>> YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.