Bu dava Cumhuriyetle yaşıt
İSMAİL YILDIZ, BÜLENT BOLATÇI - KAYSERI

Amasya’da 90 yıldır, filmlere konu olacak bir tarla davası sürüyor. Eyüp Yeşilırmak’ın, arazisini işgal edenlere karşı açtığı dava, kendisi vefat edince oğullarına, onlardan da torunlarına kadar devam etti. Mahkeme kapılarında hâlâ kararı bekleyen 3. kuşak, davanın çocuklarına kalmaması için uzayan süreci AİHM’ye taşıdı.
 
Kemal Sunal’ın, başrolünde oynadığı ve iki komşu arasında bahçeye giren koyun yüzünden başlayan mahkemenin uzun sürmesini konu alan ‘Davacı’ filmi Amasya’da gerçek oldu. Amasya Adliyesi Tapu Tescil Kadastro Mahkemesi’nde görülen tarla davasının başlangıcı Cumhuriyet’in kurulduğu yıllara dayanıyor. Kurtuluş Savaşı sonrası Kafkasya’dan gelen Işık, Uyar, Işıklı, Eldemir, Küçükdemir ve Demiray aileleri, devlet tarafından Doğantepe köyü sınırları içinde yer alan İbe mezrasına yerleştirilir. İddiaya göre Kafkas göçmenleri, zaman içinde mezra yakınlarındaki Acıca mevkiindeki Eyüp Yeşilırmak üzerine kayıtlı tarlayı da ekip dikmeye başlar. Bunun üzerine Eyüp Yeşilırmak, mahkemeye müracaat ederek tapulu arazisine yapılan müdahalenin men’ini ister. Ancak Yeşilırmak, 1930’da vefat edince dava, çocuklarına miras kalır. Mahkemece arazi tespiti, tarafların dinlenmesi ve delillerin toplanması derken aradan yıllar geçer. Kadastro çalışmalarının yapıldığı 1965’te tarlaların Eyüp Yeşilırmak’a ait olduğu tespit edilir. Bunun üzerine Yeşilırmak’ın çocukları tarlaları kendi üzerlerine tapulattırır. Fakat Amasya Adliyesi’nde çıkan yangında Eyüp Yeşilırmak’a ait davanın dosyaları yanar. 1977’de ise Kadastro Mahkemesi, davanın Yeşilırmak ailesi yönünden reddine karar verir. Dosya temyize gider ve Yargıtay, yerel mahkemenin kararını bozar. Böylece davada tekrar başa dönülür. Bu arada 1974’te davaya konu arsanın ortasından Amasya-Çorum karayolu geçer. Gelinen noktada, 90 yıl önce ilk davayı açan ve ardından süreci devam ettiren çocuklar hayatını kaybetti. Onların 3. kuşak çocukları da yaşlandı. Ancak ilerlemiş yaşlarına rağmen 3. kuşak, halen mahkeme kapılarında ne zaman çıkacağı belli olmayan kararı bekliyor.
 
Neredeyse bir asırdır devam eden davanın son duruşması 23 Ocak 2013’te Amasya Kadastro Mahkemesi’nde yapıldı. Mahkeme heyeti söz konusu yaklaşık bin dönümlük arazi için keşif yapılmasına karar verirken dava mayıs ayına ertelendi. Davacı avukatları da, uzayan süreci Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıdı. Türkiye aleyhine 10 milyon Euro’luk tazminat davası açıldı. Başvuruyu yapan Av. Kamil Barkır, AİHM’nin başvuruyu kabul ettiğini ve 90 yıllık davanın nihayet burada sonuçlanacağını söyledi. 62 yaşındaki davacı Harun Yeşilırmak, ellerinde dedelerinden babalarına intikal eden tapu olduğunu savundu. Davanın uzun sürmesinin bir hukuk ayıbı olduğunu belirten Yeşilırmak, avukatları kanalıyla istemeyerek de olsa AİHM’ye başvurduklarını aktardı. Yeşilırmak, “Aynı dava ile önce dedemiz, ardından babalarımız, şimdi de biz uğraşıyoruz. Bu kötü mirasın 4. kuşak çocuklarımıza kalmaması için davanın bir an önce sonuçlanmasını istiyoruz.” dedi. Yeşilırmak, tapulu arsalarını dava nedeniyle ekip dikemediklerini de sözlerine ekledi.Zaman

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gadasını aldığım... 4 yıl önce

bu dava dedeim dedesinden kaldı hakim bey.
rahmetli karakoç un "hakim bey" şiirinin tam yeridir...:)

Avatar
HAKİM BEY 4 yıl önce

gene tehir etme üç ay öteye,
bu dava dedemden kaldı hakim bey.
otuz yıl da babam düştü ardına,
siz sağolun o da öldü hakim bey.

kırk yıl önce yani babam ölünce,
kadılıklar hakimliğe dönünce,
mirasçılar tarla takım bölünce,
irezillik beni buldu hakim bey.

yaşım yetmiş iki usandım gel git,
bini geçti burda yediğim zılgıt,
eğer diyeceksen bana ne, öl git,
oğlumun bir oğlu oldu hakim bey.

sekiz evlek tarla, bir geverlik su,
yüz yılda hüküme bağlanmaz mı bu,
kazanmasam da hu kazansam da hu,
canım ta burnuma geldi hakim bey.

keşife meşife damgaya harca,
kanımız kurudu harca da harca,
sayenizde avukatlar yıllarca,
fakiri yoldu da yoldu hakim bey.

mübaşir itekler kâtip zırvalar,
değisti bizde de güya devirler,
yüz yıl önce adam yiyen gâvurlar,
tapucuyu aya saldı hakim bey.

kabahat sizde mi kanunlarda mı,
şaşırdım billahi yolu yordamı,
kızma sözlerime alam kadanı,
sıkıntıdan içim doldu hakim bey.

Avatar
HAKİM BEY Devamı 4 yıl önce

mülkün temeliydi adalet hani,
bizim hak temelde saklı mı yani,
çıkarıp da versen kim olur mani,
yoksa hırsızlar mı çaldı hakim bey.

hem davacı pişman hem de davalı,
bu yolda tükettik çulu çuvalı,
sabret makamından çalma kavalı,
sürüler ekine daldı hakim bey.

abdurrahim karakoç


hakim bey klibi için tıklayınız.

http://www.akilli.tv/video/244887/hakim-bey-abdurrahim-karakoc.aspx

Avatar
yazık ki yazık... @Gadasını aldığım... 4 yıl önce

tapucuyu aya saldılar. ayı sataa sataa bitirdiler. ayda 18 uygulaması da yaptılar. biz şu tarla işini çözememişiz... kime yazık?:((

Avatar
Güzell @HAKİM BEY 4 yıl önce

:)) çok güzel bir hiciv şiiri.