\'Bugünkü Anayasa, Türkiye\'ye dar geliyor\'

Avrupa Birliği (AB) Ankara Bilgi Merkezi ve AB Genel Sekreterliği (ABGS) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği\'ndeki hizmet birimleri düzenlenen törenle açıldı.

Törene, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi More Pierini ve AB Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Bozkır ve davetliler katıldı.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Bağış, AB bilgi merkezlerinin sayısının artmasını önemsediklerini belirterek, \"Türkiye vatandaşlarının, doğrudan doğruya bilgi merkezlerine ulaşması çok önemli. Bilgi merkezleri sayesinde AB, iş dünyasından, üniversitelerden dışarıya çıkıp sokağa inmiştir. Bu süreçte STK\'ların önemli katkısı olmuştur.\" dedi.

AB\'nin, Türkiye\'nin Batı\'ya yönelmesinde, çağdaşlaşmasında en önemli yeri oluşturduğunu anlatan Bağış, şöyle devam etti: \"Türkiye, yepyeni bir sürece kararlılıkla yürüyor, aradan geçen 50 yılda çok engeller yaşadık. Kimi darbe yaptı, kimileri AB yolu Diyarbakır\'dan geçer dedi, kimi imtiyazlı ortaklık dedi. Ne Avrupa\'da bir takım ülkelerin engellemeleri ne de ülkemizdeki çetelere fırsat verdik. Ülkemizi, demokrasi ve hukuk devleti yapmak için çaba sarf ettik. Bugün açılışını yaptığımız bu merkez, devlet ve vatandaş el ele verirse neler başarabileceğini ortaya koyması bakımından önemlidir. Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu\'na teşekkür ediyorum.\"

AB\'nin çevre faslını açmasını önemsediklerin anlatan Bağış, faslı, maliyetli olduğu için eleştirenlere cevap verdi. Bağış, \"Sağlıklı yaşam, temiz gıdanın maliyeti olur mu? O zaman yol da yapmayalım. Temiz hava ve gıda bizim vatandaşımızın da en doğal hakkı.\" diye konuştu.

AB sürecini, Cumhuriyet tarihinin en önemli demokratik açılımı gördüklerini vurgulayan Bağış, Demokratik Açılımı önemsediklerini kaydetti. AB sürecini, Demokratik Açılımın bir parçası olarak gördüklerine işaret eden Bağış, AB ülkelerinde yaşayan halkın ne kadar hukuki hakkı, ne kadar insanca yaşama hakkı varsa Türk insanının da aynı haklara sahip olması gerektiğini ifade etti. Bakan Bağış, Milli Birlik Projesi ile artık Türkiye\'nin her kesimine kulak verildiğini vurguladı.

AB\'nin ihtiyacı olan enerji kaynaklarının Türkiye\'nin çevresinde bulunduğunu hatırlatan Bağış, gerekenlerin yapılması halinde tam üyeliğin gerçekleşeceğine inandığını söyledi.

Diğer yandan, Bağış, Türkiye\'de bazılarının kafalarında genel seçim olduğunu belirterek, şunları söyledi: \"Şu kadar açık söylüyorum. 2010 yılında Türkiye\'nin gündeminde genel bir seçim yok. Kafamızı seçimlere değil reformlara yönlendirmeyiz. Türkiye, iktidarı, muhalefeti, devleti, sivili ile hep beraber el ele vererek bu ülkenin çağdaş medeniyetler seviyesine çıkması için çalışmalıyız.\"

\"ANAYASA TÜRKİYE\'YE DAR GELİYOR\"

Bağış, bugünkü Ticaret Kanunu ile Borçlar Kanunu ile nasıl sıkıntılar yaşandığının herkesin malumu olduğunu belirterek, \"Bugünkü anayasanın da ülkemize nasıl dar geldiğini hepiniz biliyorsunuz. Türkiye\'de yaşayan her vatandaşın benim diyebileceği bir anayasaya kavuşma zamanı geldi. Bütün vatandaşlarımızın buluşacağı ortak payda, AB standartlarında bir anayasadır.\" dedi.

\"PARTİLER KENDİ ANAYASA TASLAĞINI ORTAYA KOYSUN\"

Bakan Bağış, muhalefet partilerine de çağrıda bulunarak, \"Buyursunlar, her parti kendi nasıl bir anayasa taslağı isterse hazırlasın, eminim ortak paydalarımız, farklılıklarımızdan fazladır. Anayasa komisyonu bu taslakları derler, Türkiye\'nin ihtiyacı olan anayasa ortaya çıkabilir.\" şeklinde konuştu.

Bağış, AB süreci ile ilgili ülkede dezenformasyon olduğunu belirterek, amaçlarının, fasıl açmanın yanında zihin açmak olduğunu, hem Avrupa hem Türkiye\'de AB üyeliğine karşı olanların zihnini açmak olduğunu kaydetti.

Törende bir konuşma yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da Türkiye - AB ilişkileri hakkındaki görüşlerini paylaşarak, şunları ifade etti: \"Katılım sürecinde artık giderek işler daha da zorlaşıyor. Müzakereler ilerledikçe, yani temel fasıllarda müzakereler başlayınca, sürecin zorlaşması beklenen bir durumdur. Ancak, Türkiye\'nin temel zorluğu, uyum sürecinin gerektirdiği intibak maliyetinin yanı sıra üyelik için bir ışığın görünmemesinden kaynaklanıyor. Böyle olunca da uyumu ciddi maliyet gerektiren fasıllarda adım atılması zorlaşıyor.\"

\"TÜRKİYE\'NİN DEMOKRATİKLEŞME SÜRECİ GERİLEDİ\"

AB katılım sürecinin, Türkiye\'nin ekonomik ve siyasi reform sürecinin temel çıpa olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, \"Bu süreç devam etmelidir. Türkiye\'nin geciken, yaklaşık beş yıldır bir türlü adım atılamayan idari reform süreci, aslında AB müzakere sürecinin tamamen kendisidir. Ben, 2002 - 2004 arasında parlamentomuzda sağlanan mutabakat zeminini, doğrusu bugünlerde derin bir özlemle anmak istiyorum. Kaybettiğimiz anlayışı arıyorum. Ancak burada kabahat yalnızca bizde değildir. AB liderlerinin bir kısmına hakim olan kısa vadeci yaklaşım, yakınsama sürecimizin tempolu ilerleyişini yavaşlatmıştır. Türkiye\'nin demokratikleşme sürecini bir bütün olarak geriletmiştir. Toplumsal mutabakatı kaybetmemiz, kamplaşmayı hızlandırmıştır. Kamplaşma istikrarsızlıktır. Kamplaşma kötüdür. Türkiye\'nin konuşmaya ihtiyacı vardır. Aranan monolog değildir, diyalogdur. Türkiye\'nin karşılıklı konuşmaya ihtiyacı vardır.\" diye konuştu.

Hısarcıklığıoğlu, güçlü ekonomi ve kaliteli demokrasi için, daha güvenli ve kaliteli yaşam düzeyi için, reform sürecinin sahiplenilmesini ve süratlenmesini istedi. Hısarcıklığıoğlu, şunları söyledi:

\"İfade hürriyeti, din ve vicdan hürriyeti ve teşebbüs hürriyetinin korunması ve geliştirilmesini ortak paydamız haline getirmeliyiz. Aynı şekilde, üye ülke hükümetlerinden de Birliğin taahhütlerine sahip çıkmasını, ahde vefa ilkesine bağlı kalmalarını istiyoruz. Ortaklık ilişkilerimize rağmen, vize konusu, taşıma kotaları ve serbest ticaret anlaşmalarından kaynaklanan sorunları artık konuşmak istemiyoruz. Bunları çözmemiz lazım.\"

Yapılan konuşmaların ardından Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi More Pierini ve AB Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Bozkır, Avrupa Birliği Ankara Bilgi Merkezi ile Avrupa Birliği Genel Sekreterliği\'nin TOBB İkiz Kulelerdeki ofislerinin protokülünü imzalamalarının ardından açılış kurdelesini kesti.

(CİHAN)


Yeni Anayasa çalışmaları ile ilgili farklı görüşler için tıklayınız.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.