Komisyon üyelerinden 'Yeni Anayasa' yorumu
Serap BELOVACIKLI/İSTANBUL

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın açıklamalarının ardından anayasa tartışmaları alevlendi. Bozdağ , 'Yeni Anayasayı anlaşırsak CHP ile yapabiliriz. MHP’yle uzlaşma zemini bulursak MHP’yle anayasayı hazırlayabiliriz. Bu iki partiyle uzlaşamazsak BDP’yle konuşuruz. Ama biliyorsunuz BDP’yle bir anayasa çalışması yapıldığında halk oylaması söz konusu olabilir.' demişti.

Bu açıklamaların ardından uzlaşma komisyonu üyelerinden CHP'li Atilla Kart, MHP'li Faruk Bal ve AK Partili Ahmet İyimaya, yeni anayasa sürecini aksam.com.tr'ye değerlendirdi.

CHP KONYA MİLLETVEKİLİ ATİLLA KART:

Biz anayasanın ilk 3 maddesini muhafaza ediyoruz. Üniter yapı, kadın hakları, hukuk devrimi, harf devrimi laiklik, emperyalizme başkaldırı… Bunları muhafaza ediyoruz. AKP’nin sunduğu taslağın , Klasik Başkanlık Sistemi ile uzaktan yakından bir ilgisi yoktur. Bu başkanlık taslağı değil Hitlere doğru başkan taslağıdır. Başkan, yasama meclisini feshediyor. Bu tek adam düzenidir. Başkanlık Sistemi’nde esas olan temel anlayış , klasik anlamda kuvvetler ayrılığı ilkesinin geçerli olmasıdır.

AKP YARGIYI KONTROL ALTINA ALMAK İSTİYOR

MİT vakası sebebiyle ortaya çıkan klinik tablo karşısında, AKP’nin , yeni anayasa taslağıyla , yargıyı yeniden oluşturmaya çalıştığı,yargıyı kontrolü altına almak istediği görülüyor.

AKP laikliğin de içini boşaltmak istiyor. Bunun devamında ise,  Diyanet’e yönelik önerilerin önünü kesmek istiyor. Diyanet’in 130.000 kişilik kadrosunu, 8-9 Bakanlığın bütçesine denk olan Diyanet Bütçesini “arka bahçe” anlayışı içinde kullanmak istiyor. Din üzerinden siyaseti  Diyanet vasıtasıyla sürdürmek istiyor. Bu gücünü kaybetmek istemiyor.

HİTLER'E DOĞRU BAŞKAN

AKP, CHP’nin Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda varlığından rahatsızdır. Kendi ifadeleriyle , “CHP olmasa şimdiye kadar Anayasa’yı çoktan bitirmiştik!” diyorlar. Bitirmek istedikleri Anayasa,  “Hitler’e doğru Başkan” kavramıyla özetlenebilecek bir Anayasadır.

MHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI FARUK BAL:

Anayasa Komisyonu, 19 Ekim 2011 tarihinden 1 mayıs 2012 tarihine kadar halkın Anayasaya katılımı için önemli veriler topladı. E- mail, faks mektupla 62 bin öneriyi aldı ve bunu değerlendirmeye tabi tuttu. 13 ilde kuruluşlarla büyük toplantılar yaptı. 5 ila 10 kişinin katıldığı masa toplantılarında tartıştı. Halkın görüşlerini aldı ve bunlar  18 bin sayfa tuttu. STK’ları ziyaret etti, kanaatlerini aldı. Ayrıca düşüncelerini  açıklamak isteyen partileri, üniversiteleri dinledi. Böylece veri toplama işlemi  tamamladı.

MAZERET ARAYAN AKP

17 Mayıs tarihinden itibaren yazım sürecine geçti. 10 aylık yazım sürecinin ilk bölümü temel hak ve hürriyetler. Ancak Kasım’dan itibaren AKP başkanlık sistemini öne sürünce, yasama yürütme ve yargı bölümlerinde mutabakat sağlamak mümkün olmadı. Şimdi AKP diyor ki, 'mutabakat sağlanamadı.' Mutabakat, AKP’ nin İmralı süreci ve Başkanlık sistemi isteği nedeniyle sağlanamadı. Süreci tıkayan, masadan kalkmak için mazeret arayan AKP. Biz sonuca ulaştırmak istiyoruz. Bu anayasada en büyük sıkıntı AKP’ nin Başkanlık sistemi isteği ve İmralı süreci. Biz anayasa yapmaya çalışıyoruz, AKP komşunun kızıyla kırıştırıyor.

TBMM ADALET KOMSİYONU BAŞKANI AHMET İYİMAYA:

Ben bir parti üyesi olarak değil, bireysel olarak konuya baktığımda, yeni anayasayla başarı sağlanacağını düşünüyorum.  Bu komisyon 1982 anayasasını kaldırsa bile başarı sağlamış sayılır. Çünkü 1982 anayasası çözüm değil, kriz üreten bir anayasadır.

HUKUKUN DEVLETİ OLACAK

Yeni anayasaya getirilebilecek negatif yorumlar bir varsayımdır. Yeni anayasayla demokrasi, temel haklar ön plana çıkarılacak. Devletin hukuku değil, hukukun devleti anlayışı yerleşecek.


Akşam

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.