"Fransızca Petit Robert sözlüğünde "Bir toplumda bir grubun halkın direnişini 
kırmak için yarattığı ortak korku" olarak tanımlanır. Oxford İngilizce Sözlük'te "Genellikle siyasal nedenlerle, halkın gözünü korkutmak ve halkı yıldırmak için dehşet öğesini kullanmak" olarak tanımlanır. Türk Dil Kurumu Sözlüğü'nde, "Yıldırma, cana kıyma ve malı yakıp yıkma, korkutma, tedhiş" olarak tanımlanır.

Terör ya da terörizm, siyasal, dinsel ve/veya ekonomik hedeflere ulaşmak amacıyla sivillere; resmî, yerel ve genel yönetimlere yönelik baskı, yıldırma ve her türlü şiddet içeren yolun kullanımını ifade eden terimdir. Hükümetlere veya kuruluşlara göre değişmekle birlikte, terör uygulayan organize çeşitli gruplara terör örgütü; terör uygulayan şahıslara ise terörist denilmektedir.’’

Terörizm’in açıklamalar ışığında çeşitli amaç veya ideolojilere ulaşma gayesini güderek ülkelerde sürekli ya da dönemsel olarak farklı kılıklarda ortaya çıkmış yine farklı biçimlerde kendini halen gösteriyor olması da 21 yy açısından oldukça üzücüdür.

Terörizm faaliyetlerinin bir sonucu olarak gerek maddi gerek manevi kayıpların sadece terörizmin ulaşmak istediği noktadaki ülkeye değil sistemli bir şekilde diğer ülkelere de zararını yansıtmakta ve terörizmin illegal olan istenmeyen asıl hedefini de saptırmaktadır.

Terörle bağlantısı olmayan ülkelere de yansıyan bu zararın siyasal, sosyolojik, ekonomik ve kamu güvenliğini ihlal edici her türlü baskıya maruz kalarak diğer ülkelere yaşatmaktadır ki yakın bir tarihe kadar bunun çeşitli örneklerini terörden uzak olduğu düşünülen ülkelerde de maalesef ki görmek durumunda kaldık.  İnsanlığa yapılmış her türlü terörist faaliyetin karşısında duran bir ülke olarak geçmişte olduğu terörün yarattığı yıkıma karşı ülkece duruşumuzda yine aynı duyguları paylaştık ve halen her türlü terör faaliyetinin olumsuz etkisinin karşısında olarak bütünlük içinde olma gayretinde olduğumuzu görüyorum.

Genel kapsamlı olarak bakıldığında terörün tek bir hedefinin olmayışı ve ileride ortaya çıkacak her türlü sonuçlarından doğabilecek zararların gerek bölgesel gerek küresel yapılanmaya yönelmesi sadece terörü yaşayan ülkelere değil bütün insanlığa faturasının ağır olacağı aşikardır.

Ülkemizin de zor günler geçirdiği bu dönemde terör faaliyetlerine duyduğumuz endişenin boyutunun ve ortaya çıkarılan bu yıkıcı faaliyetlerin durması, iyi bir gelecek adına artık domino etkisi yaratmayarak kimsenin zarar görmemesi her türlü terör ve terörist faaliyetin son bulmasını ve  daha anlaşılabilir daha anlaşılan toplulukların dayanışmaya açık olması arzusuyla ve bütün bu  etkilerin bütün terör yapılanmaları içinde ortadan kalmasını temenni etmekteyim.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.