6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun Ticari Defterler Başlıklı 5.kısmında incelenen Defter tutma yükümlülüğüne göre ilgili mevzuatın 64. Maddesi’nin 3. Fıkrası hükmünde; “Yevmiye defterinin kapanış onayı, izleyen faaliyet döneminin altıncı ayının sonuna kadar, yönetim kurulu karar defterinin kapanış onayı ise izleyen faaliyet döneminin birinci ayının sonuna kadar notere yaptırılır.” İfadesi yer almaktadır.

6 Haziran 2013 tarih ve 28669 sayılı Resmi Gazete’de Yayınlanan “Ticari Defterlere İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’e göre; Yevmiye defterlerinin kapanış tasdikinin izleyen hesap döneminin altıncı ayının sonuna kadar notere ibraz edilip, son kaydın altına noterce “Görülmüştür” ibaresi yazılarak mühür ve imza ile onaylanması gerekmektedir.

6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu ve İlgili Tebliğ hükümlerine göre mükelleflerin 2015 yılı yevmiye defterlerinin kapanışlarını, 30.06.2016 tarihine kadar notere tasdik ettirmeleri gerekmektedir.

Bu yükümlülüğe uyulmamasının 2014 yılı için yasal yaptırımı 4.481,00-TL idarî para cezasıdır.

2016 YILINDA KULLANILACAK TİCARİ DEFTERLERİN ONAY İŞLEMLERİ:


Gerçek ve tüzel kişiler tarafından kullanılan ticari defterlerin 2016 yılı için tasdiki hakkında bu işlemlerin en geç 31.12.2015 tarihine kadar yetkili notere tasdiki zorunludur. Buna göre; 31.12.2015 tarihine kadar tasdiki zorunlu defterler aşağıda olduğu gibidir:

1-      Serbest meslek kazanç defteri,

2-      Doktorlarda protokol defteri,

3-      İşletme defteri,

4-       Yevmiye defteri,

5-      Defter-i Kebir (tasdiki zorunlu değildir)

6-      İmalat defteri,

7-      Envanter defteri,

8-      Toplantı ve müzakere defteri,

9-      Karar defteri,

10-    Çiftçi işletme defteri,

11-    Tasdike tabi sair defterler.


Önemli Notlar:

1-      Önceki yıldan yani 2015 yılından yeterli sayfaların defterlerde mevcut olması halinde 2016 yılı Ocak ayında defterler ara tasdik ile ertesi yılda da kullanılabilir.

2-      Karar defteri, Toplantı ve Müzakere Defteri gibi defterlerde tasdik her yıl yaptırılmaz. Bu defterler bitesiye kadar kullanılabilir.

3-      2015 yılı cirosu 2016 yılında işletme defterinden bilançoya geçmeyi gerektiren mükellefler açısından durumun 213 sayılı VUK md. 177 hükümlerine göre incelenerek buna göre, 2016 yılında tasdik ettirilecek defterlerin durumu tayin edilmelidir. Başka bir ifade ile 2015 yılındaki ciro durumu 2016 yılı için tasdik olacak defterin durumu belirler.

4-      2015 Aralık ayı içinde defter tasdiki ile ilgili işlemlerin ihmal edilmesi halinde 2016 Ocak ayı içerisinde bu işlemler tamamlanabilir.

5-      2015 yılı içinde basit usulde vergilendirilenler koşulları kaybettikleri takdirde mütakip ay gerçek usulden defter tutarak basit usulden çıkmaları gerekmektedir. Konuyla ilgili Ankara Vergi Dairesi Başkanlığının 17.11.2015 tarihli bir Özelgesinde: “Ticari taksi işletmesinden dolayı basit usulde gelir vergisi mükellefi iken ikinci bir ticari taksi almanız ve iki araçla ticari faaliyette bulunmanız halinde gerçek usulde vergilendirilmeniz gerekmektedir. Gerçek usulde vergilendirilmeye başlama tarihinin ise ikinci bir araçla ticari faaliyette bulunulduğu nezdinizde düzenlenecek tutanakla tespit edildiği tarihi takip eden takvim yılı başından itibaren başlayacağı tabiidir.“  şeklinde Özelgeleri bulunmaktadır. 

Avukat N. Gaye ALPASLAN

(Bu köşe yazısı, sayın Av. N. Gaye ALPASLAN
 tarafından 
www.hukukihaber.net sitesinde yayınlanması için kaleme alınmıştır. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısının bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir. Yazarı ve kaynağı gösterilmeden kısmen ya da tamamen yayınlanması şahsi haklara ve fikri haklara aykırılık teşkil eder.)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.