Türkiye'de 76 il borçla yaşıyor
Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’nun Ocak-Haziran 2014 yılı verilerine göre Türkiye’de 5 ilin dışındaki 76 ilde kişi başı toplam mevduat oranının kişi başı nakdi kredilerden daha az olduğu gözlendi.

Kişi başına düşen kredi miktarının mevduatından düşük olduğu iller bir elin parmağını geçmedi. Uzmanlar son yıllarda tüketim harcamalarının azalmasına rağmen gerek gerçek kişilerin, gerekse şirketlerin finans kesimine olan borçlarındaki artışın illerin borçluluk oranlarını arttırdığını dile getirdi. Borç oranının artmaya devam ettiğine dikkat çeken uzmanlar yılsonunda borç oranının daha da artacağını beklediklerini söyledi. 

En şanslısı Tunceli ama…

Türkiye genelinde 2012’nin ilk 6 ayında kişi başına mevduatı, kişi başına nakdi kredilerinden fazla olan il sayısı 8 iken bu rakam son verilerde 5’e geriledi. 2012’nin ilk 6 ayında listenin başında yer alan Tunceli birinciliği bu yılda kaptırmadı. Ancak mevduatın borca oranında gözle görülür bir düşüş yaşandı. 2012’de mevduatı borcundan yüzde 34,10 daha fazla olan ilde, tarihler Haziran 2014’ü gösterdiğinde oranın yüzde 23,80’e gerilediği gözlendi.

İstanbul eksiye düştü

İstanbul’da iki yıl önce borcu karşılayan mevduat oranı bulunurken artık bu rakamın eksiye gerilediği gözlendi. 2012’de mevduat borçtan yüzde 8,35 daha fazla iken bu yıl kredi lehine bir büyüme dikkat çekti ve kişi başı mevduat kişi başı nakdi krediye göre yüzde 5,61 azaldı.

Zonguldak atağa geçti

 2012 yı­lı­na gö­re en iyi per­for­mans gös­te­ren il Zon­gul­dak ola­rak ka­yıt­la­ra geç­ti. Ki­şi ba­şı na­kit kre­di ra­ka­mı 2012’da 6 bin 645, ki­şi ba­şı top­lam mev­du­atı 6 bin 770 li­ra olan Zon­gul­da­k’­ta Ha­zi­ran 2014’de borç 8 bin 4, mev­du­at 10 bin 6 li­ra­ya çık­tı. Böy­le­ce kre­di­si­ne gö­re mev­du­atı yüz­de 1,85 faz­la olan il­de oran 2014’de yüz­de 20,01’e ulaş­tı.

Toplam borç 1 trilyon 123 milyar

 Haziran 2014 itibariyle toplam kredi hacmi 1 trilyon 123 milyar 474 milyon liraya çıktı. Vatandaşın bankalara olan toplam borcu 348,3 milyar liraya ulaşırken bunun 260,8 milyar lirasını tüketici kredileri, 87,5 milyar lirasını da kredi kartları borcu oluşturdu.

Doğu illerinde tablo kötü

 Mev­du­atın kre­di­ye gö­re çok dü­şük kal­dı­ğı il­ler sı­ra­la­ma­sın­da do­ğu il­le­ri ba­şı çek­ti. Mev­du­atı kre­di­si­ne gö­re en dü­şük olan il Ga­zi­an­tep ol­du. Ga­zi­an­te­p’­i Si­irt, Şan­lı­ur­fa, Os­ma­ni­ye, Mar­din, Kah­ra­man­ma­raş, Di­yar­ba­kır, Bit­lis, Van ve Er­zu­rum ta­kip et­ti. Ga­zi­an­te­p’­te 14 bin 483 li­ra­lık kre­di­ye kar­şı­lık ki­şi ba­şı­na dü­şen mev­du­at mik­ta­rı 3 bin 947 ola­rak ka­yıt­la­ra geç­ti.
EMİNE AÇAR - BUGÜN GAZETESİ
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.