Ankara Barosu: Danıştay'ın bu yaptığı, ne Anayasa, ne AİHS, ne de kendi yasası ile bağdaşıyor!
Yargıdaki kürsü geleneği bozuldu, Danıştay'daki tören basına kapatıldı. Geçen yıl dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu arasındaki kavganın ardından bu yılki 147. Kuruluş Yıldönümü Tören programından Feyzioğlu'nun konuşması çıkarıldı. Danıştay Başkanlığı, Feyzioğlu'nu konuşturmadığı gibi töreni medyaya da kapattı. Sabah Danıştay'a gelen medya kuruluşları içeri alınmazken sadece TRT ve Anadolu Ajansı muhabirleri içeri alındı.

Yaşananlar üzerine ilk tepki Ankara Barosu'ndan geldi.

İşte Ankara Barosu'ndan yapılan o açıklama;

 
DANIŞTAY’DAKİ GAZETECİ AYRIMCILIĞINA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

Danıştay’ın 147’nci kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törene Anadolu Ajansı ve TRT temsilcileri dışındaki gazetecilerin alınmadığını üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz.

Yürütmede sık sık gördüğümüz aynı neviden uygulamaların görevi adalet dağıtmak ve adaletin tecellisine yardımcı olmak olan bir yüksek yargı organında da sürdürülmesi, yargı bağımsızlığında ve basın özgürlüğünde geldiğimiz noktayı göstermektedir.

Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) tarafından basın özgürlüğü koruma altına alınmış olup sınırlanması belirli kurallara tabidir. 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 7. maddesinde açıkça; savaşlar, terör amaçlı saldırılar, doğal afetler ve benzeri olağanüstü durumların ortaya çıkardığı kriz zamanlarında dahi haber alma ve ifade özgürlüğünün esas olduğu, yayın hizmetlerinin önceden denetlenemeyeceği ve yargı kararları saklı kalmak kaydı ile durdurulamayacağı ifade edilmiştir.

Hukukun üstünlüğünün güvencesi, idari yargının en üst organı ve toplumun hukuki güvenliği açısından idarenin denetimini sağlayan Danıştay’ın yaptığı bu uygulama, ne Anayasa ne AİHS ne de kendi yasası ile bağdaşmaktadır.

Ankara Barosu Başkanlığı olarak, toplumda yaratılan ayrımcılık ve kutuplaşmanın herkese eşit ve aynı uzaklıkta olması gereken mahkemelere ve yüksek yargı organlarına da sirayet etmesinin tehlikesini ve 2575 Sayılı Danıştay Kanunu’nun 2. maddesinde belirtilen ‘DANIŞTAY BAĞIMSIZDIR’ hükmünü ilgililere bir kez daha hatırlatmayı uygun görüyoruz.

ANKARA BAROSU BAŞKANLIĞI

(Hukukihaber.net)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.