AYM'nin, Dündar ve Gül kararı için dikkate aldığı o kriterler...

AYM'nin, Ergenekon Davası’ndan yargılanırken hak ihlali kararı verilerek tahliye edilen Mustafa Balbay kararına da atıf yaptığı öğrenildi.

 BASIN VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

Anayasa Mahkemesi'nin Can Dündar ve Erdem Gül'le ilgili ihlal kararının perde arkası netleşti. Özgür Düşünce'den Metin Arslan'ın haberine göre, Yüksek Mahkeme, kararında önemli tespitler yaptı. AYM kaynaklarından edinilen bilgilere göre çoğunluk üyeler, tutuklamanın kişi özgürlüğünün yanı sıra seçilme, milletvekili olarak siyasi faaliyette bulunma, basın ve ifade özgürlüğü ya da sendikal hakları engellemesi gibi hallerde bunun hak ihlali olacağı yönündeki içtihadı doğrultusunda karar verdi.

TAKDİR HAKKININ GENİŞ OLMAYACAĞI

AYM, tutuklulukla ilgili bireysel başvurularda daha önce Sulh Ceza Hakimliği'nin ilk tutuklama kararında geniş takdir yetkisinin bulunduğunu içtihat altına almıştı. Ancak, Dündar ve Gül'ün başvurusunu karara bağlarken, Sulh Ceza Hakimliği'nin tutuklama kararıyla kişi hürriyeti ve güvenliği yanında basın-ifade özgürlüğü, milletvekili seçilme gibi haklarını kısıtlaması durumunda takdir hakkının geniş olamayacağı görüşüne vardı.

 AYDINLIK’A SORUŞTURMA AÇILMADI

Dündar ve Gül hakkındaki başvuru görüşülürken silah yüklü TIR'larla ilgili haber ve fotoğrafların ilk önce  Aydınlık Gazetesi'nde yayımlandığı ve herhangi bir soruşturma başlatılmadığı belirtildi.

 AYM üyeleri, Cumhuriyet Gazetesi'nin TIR'larla ilgili haberinin Aydınlık'taki haberden 5 ay sonra yayımlanmasına ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Dündar'la ilgili “Bu haberi yapan kişi bunun bedelini ağır ödeyecek öyle bırakmam onu” açıklamasının ardından soruşturma ve tutuklamaların yapıldığına dikkat çekti.

BALBAY VE HABERAL KARARI

AYM kısa süre önce verdiği tutuklulukla ilgili bireysel başvurularda Dündar ve Gül hakkında verdiği hak ihlali kararının sinyallerini verdi. AYM'nin daha önce Balbay ve Haberal kararlarında olduğu gibi Dündar ve Gül kararında da benzer görüşleri paylaşacağı öğrenildi.

TUTUKLULUK GEREKÇESİNİN KİŞİSELEŞTİRTİLMESİ

AYM kararlarında daha önce şu tespitler yer almıştı: “Tutuklama ve tutukluluğun devamına ilişkin olarak verilen kararlarda davanın genel durumu yanında, tahliyesini talep eden kişinin özel durumunun dikkate alınması ve bu anlamda tutukluluk gerekçelerinin kişiselleştirilmesi bir zorunluluktur.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VE TEMEL HAKLAR

Özellikle kişi hakkında uygulanan tutuklama tedbiri ile birlikte özgürlük ve güvenlik hakkı yanında ifade özgürlüğü, seçilme ve milletvekili olarak siyasi faaliyette bulunma hakkı, sendika hakkı gibi genel katılım içeren temel hak ve özgürlüklere de sınırlama getirildiği hallerde tedbirin ölçülü olup olmadığı ve gerekçelerin ilgili ve yeterli bulunup bulunmadığı hususları üzerinde hassasiyetle durulması gerekmektedir.”

 

 

 

Anahtar Kelimeler:
AYMDÜNDARGÜL
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.