Bozdağ'dan hakimlere eleştiri: Dinlemekten korkmayın, avukatlara saygı duyun...

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HSYK’da gerçekleştirilen idari hakim adayları kura törenine katıldı. 


"HAKİMLER BİLGİLİ OLMALI"
Hakimlerin bilgili olması gerektiğini ifade eden Bozdağ, "O konudaki mevzuat nedir, içtihat nedir başka başka şeyler ne varsa onları çok çok iyi bilmesi, fehim olması, çok iyi bir anlayışa sahip olması, iyiyi kötüden ayırt eder. Doğruyu eğriden ayırt eden, anayasa ve yasaya uygun olanı anayasa ve yasaya uygun olmayandan ayırt eden, haklıyı haksızdan ayırt eden bir yaklaşım içerisinde mutlaka olmalıyız. Emin olarak görülür, emin olarak bilinir, yani güvenilir bir adres olarak, kişi olarak görülür ve size inanılırsa sizin verdiğiniz karar ne kadar insanların aleyhine olursa olsun mutlaka diyeceklerdir ki; aleyhime ama karar doğru, diyeceklerdir. Sizi taktir edeceklerdir. Ama eminlik vasfınızı lekelerseniz, doğru kararlar dahi vermiş olsanız, kimse size güvenmez.

Kimse size doğru yaptın demez. Doğru kararınızda bile, diyelim güçlü birisi lehine karar verdiniz, hemen "Bak güçlü ya böyle karar çıktı" derler. Zayıf biri olsa; "Zayıf ya bak böyle karar çıktı" derler. Onun için eminlik vasfını hayatınızın her aşamasında mutlaka kullanmak, taşımak ve hayatımızın esası yaşantımızın esası olarak telakki etmek başarımız için, vereceğimiz karaların doğrulu için ve toplumda kabulü için, son derece önemli bir görev olacaktır."

"BİZ, ADALETE, ANAYASAYA, KANUNLARA VE HUKUKA BAĞLI OLACAĞIZ"
"Yine Mecelle, metin ve mekin olmalıdır diyor hakimler" diyen Bozdağ, "Yani temkinli olmak. Önemli bir şey. İnsanları mutlaka dinleyin, derdini anlatmak isteyeni sonuna kadar dinleyin. Birisi geldi size anlatıyor, daha kelimenin başında, ben meseleyi anladım, diye göndermeyin. Bir bakın bakalım insanlar konuşsunlar, derdini anlatsın belki sizin dosyada görmediğiniz bir şeyi anlatarak size gösterecektir. ’Hakim kimseyle konuşmaz’ böyle bir şey olmaz ki. Siz adalet dağıtacaksınız. Hakimleri herkes etkilemeye çalışır. Bu Anayasal bir hak. Avukat ne için var? Hakimi etkilemek için var.

Tanık ne için var? Hakimi etkilemek için var. Davacı ne için var? Hakimi etkilemek için var. Davalı ne için var? Hakimi etkilemek için var. Herkes sizi haklılığı konusunda ikna etmeye çalışacak. Deliler ortaya koyacak, raporlarlar getirecek, siz bu çabalara karşı kendi kendinizi kapalı tutarsanız o zaman dosyadakilerle kalırsın, belki çok doğru kararlarda verirsin ama önemli olan o size anlatılanlar içerisinden fehim anlayışıyla doğruyu eğriden ayırmak, haklıyı haksızdan ayırmak ve adaletin gerektirdiği doğru kararı bulup çıkarmaktır.


Marifet orada. Siz onu başaracaksınız yoksa her gelenin anlatımıyla kararın böyle bir tarafa gider sonra başka tarafa giderse o zaman rüzgarın önündeki yaprak gibi olursunuz. Doğru kararları verme imkanınız olmaz. Rüzgarın önündeki yaprak gibi de olmayacağız. Biz adalete bağlı, Anayasaya bağlı, kanunlara bağlı, hukuka bağlı olacağız. Esen rüzgarlar bizi o yana bu yana savursa bile bağlı olduğumuz adalet ağacından asla koparmamalıdır. Kopardığı zaman zaten bizim nere gideceğimiz belli olmayacağı gibi vereceğimiz kararında ne olacağı kesinlikle belli olmaz. O yüzden de buna özen göstermenizi bunu özellikle rica ediyorum" ifadelerini kullandı.

"İNSANLARIMIZI DİNLEMEKTEN KORKMAYIN"
Bozdağ, "Lütfen insanlarımızı dinlemekten korkmayın. Çekinmeyin. Bunu niye söylüyorum? Bize gelen pek çok şikayetten dolayı söylüyorum. ’Beni konuşturmadı bile’, ’Ağzımı açtırmadı bile’, ’Cümlemi söylememe izin vermedi bile’. Konuşsun, dinleyin ne diyecekse sonu kadar dinleyin. Yanlış söylüyorsa bırakın yanlış söylesin. Sonunda karar verecek sizsiziniz. Konuşturun, dinleyin ki doğru kararda isabet oranınız artsın. Eğer konuşturmazsak dinlemezsek bizim kararlarımızdaki isabet oranı da düşük olur.


AVUKATLARA SAYGI DUYUN
Mutlaka insanlara saygı duyun. Meslektaşlarınıza saygı duyun. Avukatlara saygı duyun, çalıştırdığınız kişilere saygı duyun. Yardımcılarınıza saygı duyun. Kimle ilişki kurarsanız kurun onların sizin gibi kıymetli bir insan olduğunu asla unutmayın. Mesleklerine, eğitimlerine, toplum içindeki konumlarına göre insanları ayırmayın" dedi.

"Öyle bakıyorsunuz, 16 bin sayfalık gerekçeli kararı görüyorsunuz" diyen Bozdağ, "Bir kararın haklılığını anlatmak için 16 bin sayfaya gerek duruyorsanız, o kararda sıkıntı var demektir. Onun için gerekçelerinizi hem kısa, hem öz, hem de okunan kişinin o kararın doğruluğuna ikna edecek nitelikte olması son derece önemlidir. Lütfen gerekçelerinizi siz kendiniz hazırlayın. Zabıt katiplerine veya yanınızdaki başka yardımcılarınıza lütfen gerekçe yazdırmayın. Siz yazarsanız, yazdırırsanız, hem öğrenme imkanınız olur, hem de planladığınız ilk gerekçelerde değişiklik yapma imkanı bulursunuz. Ve gerekçelerdeki isabet oranınız daha da yüksek olur. Buna da özen göstermenizi özellikle rica ediyorum" şeklinde konuştu.

İHA

Anahtar Kelimeler:
HakimBozdağ
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Muharrem Balcı 1 yıl önce

1 asırlık Marangoz Hatası yüzünden kürsüdeki Savcıyı görebilmek için boynu uzayan Avukatlara mı saygı duyacak hakimlerimiz? Geçin efendim geçin bu lafları. Avukatlar bu güzellemelere sadece güler

Avatar
Muharrem Balcı 1 yıl önce

Hangi Avukatlara? Emniyet mensuplarının TERS KELEPÇE vurdukları Avukatlara mı saygı duyacaklar?

Avatar
Ozkan 3 ay önce

Ben bir bosanma davasi gecirdim hakim yuzunden nigdedeki aysegul hakim yuzunden tam 40 davaci ve 16 avukat sikayetci oldu kendi ulkemde yasadigimdan dolayi utandim vAllahi.