“Dava giderinin peşin alınması yargılamayı hızlandıracak“


Adalet Bakanlığı giderlerin davacılardan önceden tahsil edilmesi uygulamasıyla ilgili "Nakit Adaletin Temelidir" başlıklı haberle ilgili yazılı açıklama yaptı. Türkiye'de yargılamanın çok uzun sürdüğünü, "geciken adalet" sebebiyle yargı kurumunun sık sık eleştirildiğini kaydeden Adalet Bakanlığı, "Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'nda, yargılama giderlerinden bir kısmını oluşturan dava dilekçesinin tebliği ve başka yerlerden getirtilecek belgeler için gereken giderlerin dava açılırken peşin olarak ödenmesi hususu düzenlenmiştir. Ancak bu hüküm, tanık, davetiye masrafları, keşif veya davanın ileri aşamalarında yapılması muhtemel diğer giderler gibi hususları kapsamadığından, bu işlemler için gerekli masrafların zamanında ödenmemesi nedeniyle davalar gereksiz şekilde uzamaktadır" dedi.

Yeni "Hukuk Muhakemeleri Kanunu"nun taslağını hazırlayan Bilim Komisyonu'nca, yargılamanın gecikmesine sebep olan yargılama giderlerinin tahsili aşaması ayrıntılı şekilde tartışılarak, yargılama giderlerinin dava açılırken avans olarak peşin ödenmesi sisteminin benimsendiğini belirten Bakanlık, "Kanun Tasarısındaki bu düzenleme Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde de kabul edilerek kanunlaştırılmıştır. Yeni sisteme göre, her türlü tebligat ücretleri, keşif giderleri, bilirkişi ve tanık ücretleri gibi giderleri karşılayacak tutarın, avans olarak davacı tarafından dava açılırken yatırılması zorunluluğu getirilmiştir. Bu avansın yetmemesi durumunda ise tamamlanması için davacıya kesin süre verileceği hususu hüküm altına alınmıştır" dedi.

'Ek yük getirmiyor'

Bakanlık şöyle devam etti: "Yeni düzenleme, iddiaların aksine geçerli olan yargılama giderlerine ilave bir yük getirmemektedir. Sadece, yargılamanın değişik aşamalarında ödenen yargılama giderinin, davanın başında hesaplanarak toplu şekilde tahsil edilmesi, karar kesinleştiğinde ise avansın artan kısmının iade edilmesi amaçlanmıştır. Yeni düzenlemedeki peşin olarak tahsil edilmesi amaçlanan avans, önceki düzenlemede dava devam ederken ilgili tarafın yatırılması gereken miktarların alınmasından ibarettir."

Yoksullar adli yardım kurumundan yararlanabilir

Adalet Bakanlığı, açıklamasında, "Kaldı ki yargılama giderlerini ödeme gücünden yoksun olan kimselerin adli yardım kurumundan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır" vurgusu da yaptı.(ANKA)


DAVA AÇARKEN, “GİDER AVANSI” ÖDEME ZORUNLULUĞU GELDİ!

Adalet Bakanlığı'nca çıkarılan gider avansı tarifesinde öngörülen GİDER AVANSININ, dava açılırken ödenmemesi davanın reddi nedeni olacaktır. (Av. Vedat ORUÇ)

------------------------------------------------------

PEŞİN İSTERİM, ADALETİMİ!..

84 yıllık HUMK’a elveda denilerek yeni HMK’a merhaba dedik. Birçok konuda yenilik getirmesinin yanında özellikle adalet bakanlığı tarafından yeni HMK yürürlüğünün hemen öncesinde yayınlanan bilirkişi, tanık, avans giderleri gibi tebliğler yayınlanarak dava giderleri belirlenmiştir. (Av. Yusuf DALMAZ)

------------------------------------------------------

84 YAŞINDAKİ İHTİYAR DELİKANLI HUMK’A ELVEDA!


18.06.1927 tarihinden beri 84 yıldır yürürlükte olan 1086 sayılı HUKUK USULÜ MUHAKEMELERİ KANUNU (HUMK)’nun yasal ömrü bu gün sona eriyor.(Av. Vedat ORUÇ)

------------------------------------------------------

HMK GİDER AVANSI TARİFESİ YAYIMLANDI

Adalet Bakanlığı, 6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu 120/1 maddesi uyarınca 1 Ekim 2011 tarihinden itiberen uygulanacak GİDER AVANSI TARİFESİ yayımlanmıştır. DAVA AÇILIRKEN AYRICA YATIRILMASI GEREKEN DAVA GİDER AVANSINI DÜZENLEYEN BU TARİFE, TÜRK HUKUK UYGULAMASINDA İLK DEFA UYGULANMAKTADIR.

------------------------------------------------------

HMK BİLİRKİŞİ ÜCRET TARİFESİ YAYIMLANDI

Adalet Bakanlığı'nca, 6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu 283. maddesi uyarınca 1 Ekim 2011 tarihinden itibaren uygulanacak BİLİRKİŞİ ÜCRET TARİFESİ yayımlanmıştır.

------------------------------------------------------

HMK TANIK ÜCRET TARİFESİ YAYIMLANDI

Adalet Bakanlığı'nca, 6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu 265. maddesi uyarınca 1 Ekim 2011 tarihinden itibaren uygulanacak TANIK ÜCRET TARİFESİ yayımlanmıştır.

------------------------------------------------------

HMK HAKEM ÜCRET TARİFESİ YAYIMLANDI

Adalet Bakanlığı, Hukuk Muhakemeleri Kanununun 440 ıncı maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca HAKEM ÜCRET TARİFESİNİ yayımladı. Bu tarife ile, 6100 Sayılı HMK için ilk defa HAKEM ÜCRET TARİFESİ düzenlenmiş oldu.

------------------------------------------------------Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Av. Vedat ORUÇ 7 yıl önce

Harç ve avans ödenmesi
MADDE 120- (1) Davacı, yargılama harçları ile her yıl Adalet Bakanlığınca çıkarılacak gider avansı tarifesinde belirlenecek olan tutarı, dava açarken mahkeme veznesine yatırmak zorundadır.

(2) Avansın yeterli olmadığının dava sırasında anlaşılması hâlinde, mahkemece, bu eksikliğin tamamlanması için davacıya iki haftalık kesin süre verilir.

GİDER AVANSI DAVA AÇILIRKEN YATIRILMAK ZORUNDA DİYOR.

Gider Avansı tarifesinde de bu avansın içeriği belirlenmiş.

Avatar
Av. Vedat ORUÇ 7 yıl önce

Adalet Bakanlığı'nın HUKUK MUHAKEMELERİ KANUNU GİDER AVANSI TARİFESİ 30.09.2011 günü yayımlanmıştır. Bu tarifenin "Gider avansı miktarı" başlıklı 4. Maddesi şu şekildedir:

“MADDE 4 – (1) Davacı,
a) Taraf sayısının BEŞ KATI tutarında TEBLİGAT gideri,
b) Dava dilekçesinde tanık deliline dayanılmış ve tanık sayısı belirlenmiş ise TANIK SAYISINCA TANIK ASGARİ ÜCRETİ VE TEBLİGAT GİDERİ, tanık sayısı belirtilmemiş ise EN AZ ÜÇ TANIK ASGARİ ÜCRETİ VE TEBLİGAT GİDERİ,
c) Dava dilekçesinde keşif deliline dayanılmış ise KEŞİF HARCI AVANSI ile birlikte 75 TL. ULAŞIM GİDERİ,
ç) Dava dilekçesinde bilirkişi deliline dayanılmış ise Bilirkişi Ücret Tarifesinde davanın açıldığı mahkeme için öngörülen BİLİRKİŞİ ÜCRETİ,
d) Diğer iş ve işlemler için 50 TL,
TOPLAMINI AVANS OLARAK ÖDER.” deniyor.

Avatar
Avukat hakları 7 yıl önce

Tanık bilirkişi keşif olmayan dava varmı. her avukat bu delillere dayanır.

Avatar
Basri 7 yıl önce

siz benden 1 yıl sonra yapılması MUHTEMEL masrafı peşin istiyorsunuz.

Avatar
Av. Vedat ORUÇ 7 yıl önce

Bu durumda, yatırılan harç ve diğer giderler boşa yatmış olmayacak mı?
Bu durumda bu giderlerin ön inceleme duruşmasından sonra yatırılmasına karar verilmesi en doğru yol olacaktır.

Avatar
NUman 7 yıl önce

Kimle neyle uğraşacağız neye uğraşıyoruz ki. Onca Avukat Milletveili var bu işe bir el atan yok. Vay halimize. Dava harcı alamadığımız yerde devlete peşin gider yatırmamız basit mi zannediliyor.

Avatar
Yargıç 7 yıl önce

Son yıllarda bu yanlışlık son sürat devam ediyor. İyi şeyler daha çok ama körü körüne yanlışa devam etmemeklazım.
Av. Vedat Bey in önerisine katılıyorum. Tebligat giderleri dışındaki tarifede sayılan giderler, ÖN İNCELEME DURUŞMASINDA, DAVANIN ŞARTLARININ OLUŞTUĞU KABUL EDİLİYORSA VE DAVAYA DEVAM EDİLECEKSE YATIRILMASINA KARAR VERİLEREK YATIRTILABİLİR.
Dava açılırken bunların yatırılıyor olmasının DAVAYI HIZLANDIRICI BİR ETKİSİ DEYOKTUR.

Avatar
vatandaş 7 yıl önce

Müvekkilleriniz azalıyor iş alanlarınız daralıyor. durmadan mezun veriliyor. her yıl binlerce avukat katılıyor aranıza. hakkınızı savunmazsanız yakında dava açacak adam bulamayacaksınız.