İçişleri Bakanlığı 28 belediyeye kayyım atadı
İçişleri Bakanlığı, PKK-KCK ve FETÖ'ye yardım ve destek verdiği iddiasıyla, haklarında yürütülen soruşturma ve kovuşturmalar kapsamında görevden alınan 28 belediye başkanının yerine kanun hükmünde kararname gereği 28 kişiyi görevlendirdi. Bu kişiler sabah 09.00 itibariyle görevlerine başladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada 1 Eylül'de yürürlüğe giren 674 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Belediye Kanunu’nda düzenleme yapıldığı hatırlatılarak, Terör veya terör örgütlerine yardım ve yataklık suçuyla hakkında soruşturma açılan veya görevden uzaklaştırılan Belediye Başkan ve Meclis Üyelerinin yerine 15 gün içerisinde görevlendirme yapılması hüküm altına alınmıştır" denildi.

Kayyım atanmasının bu kapsamda gerçekleştiği belirtilen İçişleri Bakanlığı'ndan PKK-KCK ve Fetö örgütlerine yardım ve destek vermek iddiasıyla haklarında yürütülen soruşturma ve kovuşturmalar kapsamında 28 belediye başkanının daha önce görevden uzaklaştırıldıkları belirtildi. Söz konusu belediye başkanlarının 24’ünün PKK-KCK, 4’ünün ise FETÖ dava ve soruşturmalarında yargılandıkları ifade edildi.

Yerlerine kayyum atanan belediye başkanlarının 2’si il, 24’ü ilçe, 2’si belde belediye başkanı, başkanlardan 12’si ise halen tutuklu.

İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, "Demokrasi ve hukuk devleti anlayışında millet iradesinin yerel yönetimlere yansıması esastır" denilerek, kayyım atanmanın gerekçesi şöyle açıklanıyor:

"Ancak belediyeler; vatandaşımızın, kullandığı oyu, verdiği vergileri ve demokrasinin sunduğu iklimi istismar ederek ülkemizin birlik ve bütünlüğüne kasteden terör örgütlerinin etkisi altına giriyorsa, milli iradeyi gaspedenlere karşı tedbir almak devletin asli görevidir. Vatandaşlarımızın verdiği vergilerle oluşan kaynaklar ve verdiği oyla oluşan siyasi irade, terör örgütlerine devşirilemez. Seçimle iş başına gelip, milletin hür iradesini suç işlemek için kullanmanın meşruiyeti yoktur. Elbette hiçbir hukuk düzeni hakların açıkça kötüye kullanılmasını korumaz. Demokrasi ve hukukun üstünlüğünü işletmek devletin görevidir. Milletin beklediği de budur. Terör örgütleri karşısında ülkenin birlik ve beraberliğini, milletin ferasetiyle, işleyen demokrasi, işleyen hukuk ve işleyen devlet tesis edecektir. Bu işleyişi sağlamayı teminen, görevlendirme yapılan belediyelerde, kaynaklar terör örgütlerine değil o yörede yaşayan vatandaşlarımıza sunulacağı için, hizmetler en iyi şekilde yürütülecektir. Kanun hükmünde kararname gereği sözkonusu 28 belediye başkanlığına görevlendirilen, ekte isimleri bulunan kişiler bu sabah saat 09:00 itibariyle görevlerine başlamıştır."

İşte kayyım atanan belediyeler
Kayyım atanan belediyeler ise şöyle:
Batman İl Belediyesi, Hakkari İl Belediyesi, Adana-Pozantı İlçe Belediyesi, Ağrı-Diyadin İlçe Belediyesi, Batman-Beşiri İlçe Belediyesi, Batman-Gercüş İlçe Belediyesi, Diyarbakır- Silvan İlçe Belediyesi, Diyarbakır-Sur İlçe Belediyesi, Erzurum-Aşkale İlçe Belediyesi, Erzurum-Hınıs İlçe Belediyesi, Giresun-Çamoluk İlçe Belediyesi, Iğdır-Tuzluca İlçe Belediyesi, Konya-Ilgın İlçe Belediyesi, Mardin-Dargeçit İlçe Belediyesi, Mardin-Derik İlçe Belediyesi, Mardin Mazıdağı İlçe Belediyesi, Mardin Nusaybin İlçe Belediyesi, Muş-Bulanık İlçe Belediyesi, Siirt -Eruh İlçe Belediyesi, Şanlıurfa-Suruç İlçe Belediyesi, Şırnak-Cizre İlçe Belediyesi, Şırnak-Silopi İlçe Belediyesi, Van-Edremit İlçe Belediyesi,Van-Erciş İlçe Belediyesi, Van-İpekyolu İlçe Belediyesi, Van-Özalp İlçe Belediyesi, Batman-Beşiri-İkiköprü Belde Belediyesi, Iğdır-Merkez- Belde Hoşhaber Belediyesi.

İşte kayyum atanan isimler
Belediyelere kayyum olarak atanan isimler ise 7 Vali Yardımcısı ve 15 kaymakam ve 4 diğer isimden oluşuyor. Vali Yardımcıları ve Kaymakamlar dışında atanan Belediye Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi 4 ismin 3'ü AK Partili, biri ise MHP'li. Hangi belediyeye kimin kayyım olarak atandığı ise şöyle:
Batman İl Belediyesi'ne Vali Yardımcısı Ertuğrul Şeref AksoyHakkari İl Belediyesi'ne Vali Yardımcısı Cüneyt Epçim, Adana-Pozantı İlçe Belediyesi'ne daha önce başkanvekili seçilen MHP'li Mahmut Sami Baysal, Ağrı-Diyadin İlçe Belediyesi'neKaymakam Mekan Çeviren, Batman-Beşiri İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Mustafa Maslak, Batman-Gercüş İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Ünal Koç, Diyarbakır- Silvan İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Murat Kütük, Diyarbakır-Sur İlçe Belediyesi'ne Vali Yardımcısı Bilal Özkan, Erzurum-Aşkale İlçe Belediyesi'ne AK Partili Belediye Başkan Yardımcısı Şenol Polat, Erzurum-Hınıs İlçe Belediyesi'neKaymakam Bülent Ay, Giresun-Çamoluk İlçe Belediyesi'ne AK Partili Belediye Meclisi üyesi Musa Varıcı, Iğdır-Tuzluca İlçe Belediyesi'ne Kaymakam İbrahimCivalek, Konya-Ilgın İlçe Belediyesi'ne AK Partili Belediye Meclis Üyesi MehmetKarahan, Mardin-Dargeçit İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Mehmet Yaşar Yeşiltaş, Mardin-Derik İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk, MardinMazıdağı İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Halit Benek, Mardin Nusaybin İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Ergün Baysal, Muş-Bulanık İlçe Belediyesi'neKaymakam Ömer Şahin, Siirt -Eruh İlçe Belediyesi'ne Kaymakam MurtazaDayanç, Şanlıurfa-Suruç İlçe Belediyesi'ne Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz, Şırnak-Cizre İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Ahmet Adanur, Şırnak-Silopi İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Savaş Konak, Van-Edremit İlçe Belediyesi'ne Vali Yardımcısı İbrahim Özkan, Van-Erciş İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Mehmet Şirin Yaşar, Van-İpekyolu İlçe Belediyesi'ne Vali Yardımcısı Önder Can, Van-Özalp İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Serdar Karal, Batman-Beşiri-İkiköprü Belde Belediyesi'ne Kaymakam Mustafa MaslakIğdır-Merkez- Belde HoşhaberBelediyesi'ne Vali Yardımcısı Bilgehan Karanfil.

Diyarbakır ve Batman'da kararın ardından ne yaşandı?
Doğan Haber Ajansı Diyarbakır muhabiri Ferit Aslan da CNN TÜRK yayınında kayyım atanması kararının ardından kentte yaşananları anlattı. Buna göre, Sabah erken saatlerde çok sayıda polis önlem alarak Diyarbakır ve Batman'da kayyım atanan belediyeye girdi. Kayyım ataması gerçekleşen bütün belediyelerin önünde polisler, özel harekat ekipleri ve zırhlı araçlarla önlem aldı. Kayyım atanan belediyelerde polis arama yapıyor. Batman'da kayyım atanan belediyelerin başkanlığına vekalet eden isimler de geldikleri belediye binasına sokulmadı. Öte yandan Demokratik Bölgeler Partisi'ne (DBP) mensup belediyelerde kayyıma karşı nöbet eylemi vardı. Bütün il ve ilçe belediyelerinde nöbet eylemi yapılıyordu. Belediyelerde kayyım atamalarına karşı nöbet tutanlar binalardan çıkarıldı.

Hakkari'de belediye önünde toplananlara müdahale: 4 kişi gözaltına alındı
Hakkari'de belediyeye kayyım atanmasının ardından, belediye önünde toplananlar dağılmayınca polis müdahale etti. Olaylar sırasında 4 kişi gözaltına alındı.
Belediye Eş Başkanları Dilek Hatipoğlu ile Nurullah Çiftçi'nin, yapılan "öz yönetim" açıklamasına katılmaları nedeniyle geçen yıl Ağustos ayında tutuklanmalarının ardından, Belediye Meclis üyelerinin seçtiği Eş Belediye Başkanları Fatma Yıldız ve Şaban Alkan, polisin belediyeye Vali Yardımcısı Cüneyt Epçim'in kayyım atandığını haber vermesi üzerine Bulvar Caddesi'ndeki binaya geldi. Ancak eş başkanlar içeriye alınmadı. Bunun üzerine belediye binasının önünde Yıldız ve Alkan beklemeye başladı. Ardından partililer de çevrede toplanmaya başladı. Belediye çevresinde önlem alan polis, toplanan grubun dağılmasını istedi. Kalabalık dağılmayınca, basınçlı suyla müdahale edildi. Çıkan olaylar sırasında 4 kişi gözaltına alındı. Emniyet Müdürü Resul Holoğlu da belediye binasına geldi. Belediye binasına bu sırada büyük bir Türk bayrağının asıldığı görüldü.Van'da polis belediye binalarda arama yaptı
Van'da İçişleri Bakanlığı'nca kayyım atanan DBP'li İpekyolu, Edremit, Özalp ve Erciş ilçe belediyelerinde polis arama yaptı. 4 ilçe belediyesinin hizmet binalarının önünde polis ekipleri sabah saatlerinden itibaren geniş güvenlik önlemleri aldı. Polis, binalarda arama yaptı. Sabah saatlerinde belediye başkanlığı görevini yürüten isimler belediye binalarına çağrıldı.

Şanlıurfa'da protestoculara müdahale
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Şanlıurfa Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz'ün görevlendirildiği Suruç Belediyesinde polis arama yaptı. Kararın ardından belediye binasına gelen İl Emniyet Müdürlüğü çevik kuvvet ve özel harekat ekipleri, çevrede önlem aldı. Giriş çıkışları kapatan ekipler, TOMA'ları bina çevresine park etti. Ardından binaya giren polis, içeride arama başlattı. Bu sırada belediye önünde toplanan bir grup, kararı protesto etti. Uyarılara rağmen dağılmayan ve polise mukavemette bulunan gruba polis, basınçlı suyla müdahale etti. Müdahalenin ardından gruptakiler, mahalle ve sokak aralarına dağıldı.
Erzurum ve Iğdır'da belediye binalarında arama

İçişleri Bakanlığı'nın Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında bu sabah belediyelere kayyım ataması gerçekleştirilen Erzurum'un Aşkale ve Hınıs ilçe belediyelerinde polis arama yaptı. Iğdır'ın Tuzluca İlçesi ile Hoşhaber Beldesi, Muş'un Bulanık ve Ağrı'nın da Diyadin ilçelerinde atanan kayyımların görevi devralmalarından önce polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Belediye binalarında arama yapıldı. Iğdır'da saat 10.30'da Tuzluca Belediyesi önünde bir basın açıklaması yapan Belediye Eş başkanları DBP'li Mehmet Gültekin ve Neşe Gülcan, demokrasi ile geldiklerini ve demokrasi ile gideceklerini söyledi. Halkın iradesi ile başkan seçildiklerini ancak bu yolla burayı terk edeceklerini belirten Neşe Gülcan, "Demokrasi nöbeti tutanları şimdi gerçek demokrasi nöbetine davet ediyoruz. Haklarımız ihlal edilmiştir" dedi.
 

CNN Türk

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.