Mehmet Görmez'den 'ezan yasağı' açıklaması
Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Antalya İl Müftülüğü'nün ortaklaşa düzenlediği 8. Diyanet İşleri Reisi İbrahim Bedrettin Elmalı Sempozyumu Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Sempozyumda konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, diyanet işlerinin tarihinin mutlaka yazılması gerektiğini söyledi. Sempozyuma Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Antalya İl Müftüsü Osman Artan, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ögke, Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, öğretim görevlileri ve çok sayıda öğrenci katıldı. Sempozyum saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kur'an-ı Kerim tilaveti ve açılış konuşmalarıyla devam etti.
Diyanetin tarihi yazılmalı
Diyanetin tarihinin mutlaka yazılması gerektiğini ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “Gerçekten diyanetin tarihi, diyanet İşlerinin tarihi mutlaka yazılması gerekir. Geleceğe ışık tutması bakımından ibretlerle dolu bir tarih olduğunu belirtmek isterim. Bu tarih ibret alınsaydı tekerrür etmezdi. Tarihin tekerrür etmemesi açısından bu tarihin her türlü ortaya çıkması gerekiyor" ifadelerini kullandı.
Kıbrıs'taki ezan yasağı
Görmez, KKTC'deki 3 camide sabah ezanlarının hoparlörden okunmasının mahkeme kararıyla yasaklanmasıyla ilgili, "Biz Kıbrıs'taki hem müşavirimizle hem oradaki yetkililerle diyalog halindeyiz. Onun için bunun üzerinden ayrıca bir ezan tartışması başlatmanın doğru olmadığını düşünüyorum" dedi.

"Ezan istiklalin simgesidir"
Akdeniz Üniversitesi tarafından düzenlenen "8. Diyanet İşleri Reisi İbrahim Bedrettin Elmalı Sempozyumu" için Antalya'ya gelen Görmez, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) "rahatsızlık verdiği" gerekçesiyle sabah ezanlarının hoparlörden okunmasının, 3 camide mahkeme kararıyla yasaklanmasına ilişkin gazetecilerin sorusunu yanıtladı.

Yasağa rağmen ezanlar susmadı
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) 3 camide sabah ezanlarının hoparlörden okunmasının mahkeme kararıyla yasaklanmasına rağmen bu camilerde ezan sesi susmadı.KKTC'de Güzelyurt'a bağlı Lefke kasabasındaki Şeyh Nazım (Orta Cami), Pir Paşa ve Aşağı Camilerinde hoparlörden okunan sabah ezanının "rahatsızlık verdiği" gerekçesiyle mahkeme kararı ile okunmasının yasaklanmasının ardından bu camilerde merkezi sistemle hoparlörden ezan okunmaya devam edildi.

İmam namazda gözyaşlarını tutamadı

Mahkeme kararına tepki gösteren vatandaşlar, yasağın uygulanacağı Pir Paşa Camisine gelerek sabah namazını cemaatle kıldı. Namazda imamın duygulanarak gözyaşlarına hakim olamadığı gözlendi. Sabah namazının ardından vatandaşlar salavat getirerek, birbiriyle selamlaştı. Daha sonra Pir Paşa Camisinin avlusunda toplanan vatandaşlar "ezanıma dokunma" pankartı açarak mahkeme kararını protesto etti.

KKTC Din İşleri Başkanlığı Lefke Temsilcisi Mehmet Genç de yaptığı açıklamada, alınan kararın savunulacak bir karar olmadığını belirterek, "Neticede ezandan bahsediyoruz. Çünkü ezan için bu vatanda binlerce şehit verilmiş. Dolayısıyla bu karar normal şartlarda eğer alınacaksa Din İşleri Başkanlığı uhdesinde olması lazım. Ama Din İşleri Başkanlığı'nın bu konudan haberi yok" dedi. "Lefke'de adı geçen camilerde ezan okunmaya devam edilmektedir" diyen Genç, "Hukuki süreç devam ediyor. Görevlilere herhangi bir mahkeme kararı ulaşmamıştır. Biz görevimizin başındayız. Camilerimiz açık, herkes gelip ibadet edebilir" dedi.Mehmet Genç, artık günümüzde dünyanın hiç bir yerinde ezanların minareye çıkılarak okunması mümkün olmadığını belirterek, şunları söyledi:

"Kimse keyfinden hoparlörden ezan okumuyor. Anayasa, din ve vicdan özgürlüğü var. Bir insan ezanı sevmeyebilir. Ama karşısında bir insan da ezanı duymak isteyebilir. Bunun önünü alamayız. Burada aslolan ortayı bulmaktır. Böyle bir kararı tasvip etmemiz mümkün değil. Şu, unutulmamalı; Bu topraklarda KKTC'de kimse ezanları susturamaz. Neticede bu topraklar için, camiler için şehitler verilmiştir. Birilerinin ezan duymak istemiyorum demek istemesiyle bu ezanlar susmaz. Bu ezanlar bu topraklarda kıyamete kadar inşallah devam edecektir."Kıbrıs'ta ezanlar susturuldu Sabah namazını Pir Paşa Camisinde kılmaya gelen Reşat Yolaç da "Biz Müslüman bir toplumuz, Müslüman bireyleriz. Herkes etrafına bir baksın. Sonuç itibariyle Müslümanız. Biz KKTC Türkü olarak Müslüman doğduk. Müslüman öleceğiz. Sonuçta Müslüman olduğumuz için bizim camilerimizdeki ezanlarımıza saygı duymamız gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.Kıbrıs'ın Lefke kasabasında, bir avukat, hoparlörden okunan sabah ezanının rahatsızlık verdiği gerekçesiyle Güzelyurt Kaza Mahkemesi'ne başvurmuş, mahkeme de verdiği ara kararla, Lefke'de bulunan Şeyh Nazım Camisi (Orta Cami), Pir Paşa Camisi ve Aşağı Camide sabah ezanlarının ve Arapça duaların hoparlörle okunmasını yasaklamıştı.
KKTC'nin daima bir Müslüman ülke olarak kaldığını belirten Görmez, "Her Müslüman ülkede ezan, bağımsızlığın, istiklalin ayrılmaz önemli simgesidir" diye konuştu.
Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Doğrusu Kıbrıslı vatandaşlarımız, kardeşlerimiz bana da tepkileri ilettiler. Eğer bu mahkeme kararı ezanın kendisine yönelik ise zaten hukuki bir değeri olmaz ama teknik bir şey ise sadece megafonun çıkardığı sesle ilgiliyse bu da aynı şekilde topluma daha güzel bir şekilde ulaştırmak için önlemler alınır. Biz Kıbrıs'taki hem müşavirimizle hem oradaki yetkililerle diyalog halindeyiz. Onun için bunun üzerinden ayrıca bir ezan tartışması başlatmanın doğru olmadığını düşünüyorum."
Görmez, siyasi konuları ve sorumluluk alanı dışındaki soruları cevaplayamayacağını ifade etti.
"İslam coğrafyası tarihinin en zor dönemini yaşıyor"
Görmez, burada yaptığı konuşmada, dünyanın, İslam dininin, Müslümanların ve İslam coğrafyasının tarihin en zor dönemlerini yaşadığını söyledi.
Din görevlilerinin böyle bir dünyada insanlığın umudu haline geldiğini ifade eden Görmez, milletin dini ve manevi hayatına hizmet ettiklerini vurguladı.
Diyanet İşleri Teşkilatının 1924'den günümüze kadar çok önemli süreçlerden geçtiğini, milletin dini ve manevi hayatını daima ayakta tutmak için çaba sarf ettiğini dile getiren Görmez, kurumda çalışan herkese bu sorumluluk kapsamında çok büyük görevler düştüğünü vurguladı.
Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığındaki bütün görevlerin ikiye ayrıldığını, bunların asli ve tali görevler olduğunu, tali görevlerin masabaşı görev niteliği taşıdığını aktararak, "İdarecilik ve unvanlı görevlerin tamamı masabaşı görevlerdir. Bizim asli görevimiz, mihrap görevidir, bizim asli görevimiz minber görevidir, bizim asli görevimiz milletin manevi, dini ve ahlaki hayatını ayakta tutma çabası ve gayretidir. Asli görevimizi yerine getirmiş olduğumuz zaman Allah'a ve millete karşı görevlerimizi yerine getirmiş oluruz" değerlendirmesinde bulundu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.