MOBBİNG TIRMANIYOR!
Özellikle birçok kadrolu personelin bezdirilip, bıktırılarak, pasifize edilerek istifa ya da yer değişikliğini kabule zorlanmaları Mobbing iddialarını da güçlendiriyor.

Birçok personel işinden olmak istemediği ve hakkında hiçbir hukuki nedene dayanmayan disiplin soruşturmaları doğmasın diye,  dışarıdan hizmet alımı yolu ile kıdemi kendinden düşük olan çalışanların amir olmasına katlanmak durumunda kalıyor ya da ikametlerinden kilometrelerce ötede görevlerini ifa etmeye çalışıyorlar. Bazı memurlar ikametlerinden 120 km ötede görevlendiriliyorlar ve harcırahları da ödenmiyor. Yeterli personel var iken hizmet alımı yolu ile çalışan alınıyor, kadrolu personel ise pasifize ediliyor, psikolojik şiddet görüyor ve yıldırılıyor. Haklarında herhangi bir idari işlem yapılmadan, kadroları değiştirilmeden görev yerleri değiştiriliyor ve yasal haklarını da kullanamaz oluyorlar.

Muski’de dava açmayı bekleyen birçok personel var iken Z.Ö, kendisine uygulanan Mobbing’i davaya taşıdır ve mobbing yaparak görevi kötüye kullandığı gerekçesi ile Muski yetkilileri hakkında avukatı aracılığı ile suç duyurunda bulundu.

Z.Ö’nün avukatı Muğla Barosu avukatlarından S. Sanem YILMAZ yaptığı açıklamada, Mobbing her ne kadar Türk Ceza Kanunumuzda suç olarak düzenlenmemiş olsa da, çalışanlarına mobbing uygulayanlar Türk Ceza Kanunu’nda yer alan birçok maddeyi ihlal etmektedir. Bunların en başında kamu kurumlarında bulunan amirlerin kamu çalışanlarına uygulamış olduğu mobbing görevi kötüye kullanma suçunu oluşturmaktadır. Mobbing, Latince olup, psikolojik şiddet, pasifize etme, yıldırma anlamına gelmektedir. Bu bazen hakaret bazen şantaj, bazen tehdit, bazen görevi kötüye kullanma şeklinde ortaya çıkmaktadır. Amirlerin uygulamış olduğu mobbing, bir insanlık suçu olup, psikolojik terör de teşkil etmektedir. Mobbinge sessiz kalmayın diyen Av. Sabire Sanem YILMAZ, sessiz kalındığında ve durum kabullenildiğinde çalışanlarda ciddi psikolojik travmaların meydana geldiği ve çoğunun da depresyon tedavisi gördüğünü ifade etti. Soruşturma halen devam etmekte olup, ilerleyen zamanlarda kamu oyunu bilgilendireceğiz. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.